Ювентус се класира безапелационно за финала в Шампионска лига, след като победи и в реванша Монако, сега с 2:1 и с общо резултат 4:1 се класира за най-важния мач през сезона.

Все пак „Старата госпожа“ допусна гол във вратата си след цели 689 „сухи“ минути, през които ветеранът Буфон бе непревземаем.

Ювентус е първият финалист в тазгодишното издание на Шампионска лига, другият е в сряда между между мадридските Атлетико и Реал след 3:0 за „белите“ в първия мач. Финалът е на 3 юни в Кардиф. Това ще бъде деветото участие на финал за тима от Торино.

Първата възможност възникна в 5-ата минута пред вратата на Юве, но Килиан Мбапе се оказа в засада. Иначе топката, отправена от него, намери левия стълб на вратата на домакините.

Гонсало Игуаин можеше в 22-ата минута да открие в полза на Ювентус, но Камил Клик успя да изчисти топката малко пред голинията.

Брилянтна проява на вратаря Субашич попречи на Манджукич да открие резултата за „Старата госпожа“ в 25-ата минута.

Италианският шампион бързо преодоля първоначалния натиск на гостите и започна да реди ситуация след ситуация пред вратата на монегаските.

Следващата опасност възникна в 28-ата минута, но този път решителната намеса в защита за Монако бе на Андреа Раджи.

В 33-ата минута обаче монегаските бяха покосени. Дани Алвеш направи третата си асистенция в мачовете с монегаските, намери Манджукич и хърватинът от втори опит, след първата намеса на Субашич, порази вратата – 1:0.

Юве продължи да мачка. Първо Игуаин прати топката в мрежата, но преди това бе вдигната тънка засада. После Субашич отрази удар на аржентинския нападател.

Най-сетне в 42-ата минута и Монако създаде положение. Киелини се намеси доста рисково на метър пред голлинията след остро центриране на Менди. Малко след това и Мбапе опита, но стреля над вратата.

В 44-ата минута обаче Дани Алвеш матира отлично играещия вратар на Монако Субашич. Бразилецът посрещна избитата от вратаря топка и от воле я прати в мрежата за 2:0.

„Старата госпожа“ доминираше на терена, а Монако показа липса на опит и се огъна през първото полувреме. Резултатът след три полувремена в съперничеството набъбна на 4:0 за италианците. А опитът на Леонардо Жардим да изненада домакините със защита от трима се оказа несполучлив.

При тази разлика в резултата нормално през второто полувреме страстите малко се успокоиха. Монако безуспешно опитваше да превземе вратата на „Старата госпожа“, а тя пък вече нямаше толкова голям голов апетит.

Все пак епизодична добра изява за Монако доведе до гол. След 11:29 ч. игрово време в Шампионска лига, 77 удара към вратата на Юве и най-сетне тя бе превзета. Мбапе вкара в 69-ата минута, намалявайки на 1:2 след пробив и пас към него на Моутиньо. Това бе едва третото попадение във вратата на иатиалианския гранд през този сезон в ШЛ, както и първо във фазата на елиминациите.

В крайна сметка по-добрият отбор Ювентус спечели с 2:1 срещу Монако и общо с 4:1 е заслужен финалист в ШЛ.

ЮВЕНТУС – МОНАКО 2:1

1:0 Марио Манджукич 33, 2:0 Дани Алвеш 44, 2:1 Килиан Мбапе 69

Съставите:

ЮВЕНТУС : 1 Джанлуиджи Буфон, 3 Джорджо Киелини, 5 Миралем Пянич, 6 Сами Кедира /10-Клаудио Маркизио/, 9 Гонсало Игуаин, 12 Алекс Сандро, 15 Андреа Бардзали /85-Медхи Бенатия/, 17 Марио Манджукич, 19 Леонардо Бонучи, 21 Пауло Дибала /53-Хуан Куадрадо/, 23 Дани Алвеш /Резерви: 25 Нето, 4 Медхи Бенатиа, 7 Хуан Куадрадо, 8 Клаудио Маркизио, 22 Квадво Асамоа, 26 Щефан Лихщайнер, 28 Томас Ринкон/ Старши треньор – Масимилиано Алегри

МОНАКО: 1 Даниел Субашич, 5 Жемерсон, 24 Андреа Раджи, 8 Жоао Моутиньо, 9 Радамел Фалкао, 10 Бернардо Силва,14 Тиемуе Бакайоко 877-Валер Жермен/, 19 Джибрил Сидибе, 23 Бенжамен Менди /53-Фабиньо/, 25 Камил Глик, 29 Килиан Мбапе /Резерви: 16 Морган де Санктис, 2 Фабиньо, 11 Гуидо Карийо, 18 Валер Жермен, 7 Набил Дирар, 27 Тома Лемар, 34 Абду Диало/ Старши треньор – Леонардо Жардим