Манчестър Юнайтед започна участието в група А на Шампионската лига за сезон 2017/2018, както всички негови фенове очакваха. У дома на „Олд Трафорд” тимът на Жозе Моуриньо тотално надигра Базел и се поздрави с класическа победа 3:0. Тя обаче остана леко на заден план заради травмата, която рекордната покупка Пол Погба получи още в самото начало на мача. Французинът, който изведе отбора с капитанската лента, напусна с разтежение в бедрото, а това не бяха новините, от които Специалния имаше нужда.

Португалският наставник направи цели 6 промени спрямо състава, който завърши 2:2 срещу Стоук Сити през уикенда, но с оглед разликата в класите това не оказа никакво влияние. В нито един момент Юнайтед не изпусна руля и излезе начело в своята група А.

Още от втората минута надъханите „червени дяволи” започнаха  с тормоза над защитниците на Базел. Хенрих Мхитарян центрира от ъглов удар отдясно по атаката, а швейцарският тим не успя да изчисти топката извън наказателното поле, а Ромелу Лукаку се пребори за нея около точката на дузпата. Белгиецът моментално шутира към горния ляв ъгъл и само лъвският скок на бранителя Едер Баланта предотврати гола.

Повечето опити за атаки на Базел приключваха около централната линия, а Юнайтед все така напористо търсеше първия гол. В 14-ата Мхитарян имаше чудесна възможност да обстрелва и не се поколеба, пращайки топката малко над вратата. Минутка по-късно Лукаку сам си създаде изгодна ситуация с дрибъл между няколко бранители и в крайна сметка шутира от дъгата. Изстрелът му не бе нещо особено и попадна в ръцете на вратаря Томаш Вацлик.

Лошите новини за англичаните дойдоха в 17-ата минута. Тогава Пол Погба се самоконтузи при единоборство срещу Мохамед Елиунуси и въпреки опитите си да продължи, французинът не успя и бе заменен от Маруан Фелаини.

От този факт натискът на Юнайтед не отслабна и в 22-ата „червените дяволи” сами не повярваха как не стигнаха до откриване на резултата. Лукаку получи пас отдясно в наказателното поле, справи се с пазача си и центрира ниско по тревата за Мхитарян. Арменецът пробва само леко да чукне кълбото покрай вратаря и успя, но то срещна левия стъл. Мхитарян пробва втора добавка, а след кратичко меле Вацлик закова топката в обятията си.

Десет минути преди края на полувремето Юнайтед обра плодовете на усилията си. Топката стигна до играещия като десен бек Ашли Йънг, а той с хубави финтове си отвори пространство и центрира. Докато централните защитници се бяха скупчили до Лукаку, никой не охраняваше Фелаини и от 6-7 метра с глава халфът откри – 1:0.

Второто полувреме започна по идеален начин за Юнайтед. Марсиал отправи наглед не много опасен шут към вратата в 52-ата, а вратарят Вацлик реши да избие в корнер. От ъгловия удар обаче Дейли Блинд центрира по чуден начин към далечната греда, където Лукаку пребори пазача си и с глава прати топката в мрежата – 2:0.

Чак след това положение Базел опита да играе по-смело в предни позиции, а и може би Юнайтед донякъде дръпна крака от педала. В 64-ата минута  Елиунуси някак успя да съхрани топката на метър два встрани от вратарското поле, след което се обърна и стреля силно в близкия горен ъгъл. Давид Де Хеа беше на мястото си, за да боксира с една ръка.

В 67-ата Марсиал може да се оплаче от тотална липса на късмет. Французинът бе изведен на чиста позиция и трябваше само да стреля точно, но по някаква причина шутира силно встрани.

Всичко приключи окончателно в 84-ата минута, когато Лукаку и Фелаини направиха скоростно двойно подаване. Белгиецът стигна топката до аутлинията в наказателното поле и центрира назад. Мхитарян без да иска се размина с топката, която дойде идеална за влезлия като смяна Маркъс Рашфорд. Англичанинът с фин шут я закичи право в горния ляв ъгъл – 3:0.

В другия мач от групата съставът на ЦСКА Москва постигна знаменит обрат като гост на Бенфика. Българският национал Георги Миланов изгледа от пейката как неговите съотборници преодоляха изоставане от 0:1, за да си тръгнат като победители. Харис Сеферович откри за португалците в 50-ата минута, но в 63-ата Витиньо изравни от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Андре Алмейда. в 71-ата минута Тимур Жамалетдинов вкара победното попадение, като само 4 по-рано бе влязъл в игра.

Така Юнайтед заема първата позиция с 3 точки, а ЦСКА Москва е втори със същия актив. В следващия кръг руснаците посрещат именно "червените дяволи", докато Бенфика е гост на Базел.