В много драматичен мач Испания направи 2:2 с Мароко и завърши на първото място в група „В“ на Световното първенство в Русия. „Ла Фурия“ събра пет точки в актива, колкото натрупа и Португалия, който завърши при 1:1 с Иран. По-добрата голова разлика на момчетата на Фернандо Йеро обаче ги изведе начело.

„Ла Роха“ се представи изключително колебливо срещу „Лъвовете от Атлас“ на стадион „Калининград" (Калининград). Световните шампиони от 2010 година допуснаха на два пъти да бъдат догонващ в резултата. Първо Халид Бутаиб изведе африканците напред, а Иско изравни. През втората част мароканците поразиха отново Давид де Хеа чрез резервата Юсеф Ел Несири, но Яго Аспас възстанови паритета с пета. Именно вторият гол за испанците бе и ключовият миг в мача, когато в помощ на съдиите дойде системата за видео повторения. След намесата ѝ попадението бе зачетено, тъй като преди това страният рефер бе маркиреал засада.

Мароканците могат да съжаляват, че не напуснаха Мондиала с победа, Преди напрегнатите заключителни минути на срещата те удариха и греда.

Йеро: Това не е пътят

Селекционерът на Мароко: При всички случаи не се изложихме

Двубоят започна динамично, а в 4-ата минута Испания създаде първата си по-интересна атака. Диего Коста комбинира с Андрес Иниеста, който продължи към включилия се отляво Иско Аларкон. Завършващият удар на последния обаче не бе достатъчно силен и вратарят на мароканците Мунир спаси.

Три минути след това искри прехвърчаха на терена. В опита си да изчисти една топка Норден Амрабат извърши две нарушения. Това ядоса бранителя на „Ла Роха“ Серхио Рамос, като последваха леки спречквания. Съдията обаче бързо охлади страстите. Минута след това Жерар Пике влезе грубо в краката на съперник, но не бе официално санкциониран, каквито претенции имаше от страна на „Лъвовете от Атлас“.

Мароко поведе след четвърт час игра, а това се случи след страхотна грешка в испанските редици. Андрес Иниеста и Серхио Рамос не се разбраха в средата на терена. От това се възползва Халид Бутаиб, който открадна топката и тръгна стремглаво напред. Нападателят преодоля Жерар Пике, а след това успя да се справи и с Давид де Хеа, като мушна топката в мрежата му за 1:0.

Четири минути след това Испания изравни – 1:1. „Ла Фурия“ проведе атака като по учебник. Иско пусна на Диего Коста, който комбинира с Андрес Иниеста. Полузащитникът върна отново на играча на Реал Мадрид, а той възстанови ремито.

В 25-ата минута Халид Бутаиб бе изпуснат на опасна стрелкова позиция, но Де Хеа бе затворил ъгъла и изби. Това бе и първо спасяване на стража на Манчестър Юнайтед на шампионата в Русия.

До края на частта Испания превъзхождаше опонента си и диктуваше развоя на събитията. Момчетата на Фернандо Йеро обаче така и не успяха да стигнат до пълен обрат. В продължението „Ла Фурия“ имаше чудесна възможност, след като Иниеста проби отляво и подаде успоредно на голлинията към Диего Коста. Голмайсторът обаче се размина и не успя да засече.

Мароканците започнаха на високи обороти второто полувреме. В 48-ата минута „Лъвовете от Атлас“ протестираха за игра с ръка Жерар Пике около средата на терена, но съдията остана безмълвен, изглежда незабелязал действията на бранителя. Няколко минути след това Де Хеа се намеси стабилно, отразявайки изстрел отдясно Мбарк Бусуфа.

В 55-ата минута късметът се оказа верен приятел на испанците и ги покри. Норден Амрабат бе оставен да стреля отдясно и след като отправи хубав фалцов удар, разтресе дясната сглобка на Давид де Хеа.

Испанците застрашиха вратата на мароканците в 62-ата минута. При центриране в наказателното поле, Иско насочи топката с глава към десния ъгъл, но бранител от голлинията успя да се намеси навреме и да изчисти в ъглов удар. Именно Иско центрира след това топката, като Пике бе над всички и без малко да покоси съперниковата мрежа, ала топката профуча на сантиметри от десния стълб.

Заключителните минути на срещата бяха едни от най-напрегнатите. След изстрел на мароканец, топката срещна ръката на Пике в 80-ата минута, но реферът прецени, че няма основания да посочи бялата точка. При последвалия корнер тимът воден от Ерве Ренар поведе с 2:1. При центрирането отляво на иберийската врата, Юсеф Ел Несири успя да надиграе капитана Серхио Рамос и с глава прати топката в левия ъгъл на Давид де Хеа.

В първата минута на добавеното време испанците изравниха. След изпълнение на корнер, Даниел Карвахал центрира отдясно, Яго Аспас отклони ефектно с пета, а топката се оплете в мрежата - 2:2. Първоначално съдиите не зачетоха попадението, заради маркирана засада. В този ключов миг се намесиха и технологиите, след които решението бе коригирано, въпреки протестите на играчите на Мароко, че въобще не е трябвало да се стига до корнер.

До края на срещата страстите се нажежиха, като отново имаше леки спречквания между играчите, които обаче бяха бързо потушени.

Така след измъченото равенство, Испания спечели група „В“ и ще играе с втория от група „А“ – Русия. Мароко напуска надпреварата с вдигната глава.