Португалия с кански усилия се класира за осминафиналите на Световното след 1:1 срещу Иран в група В. Португалците завършиха втори в групата с 5 точки и голова разлика 5-4 след Испания също с 5 и голова разлика 6-5. Бойките иранци завършиха трети с 4 точки, а Мароко остана последен с 1 точка.

Страхотен гол на Рикардо Куарешма в края на първото полувреме донесе аванс за иберийците. После Кристиано Роналдо видя удара си от дузпа спасен от вратаря на иранците Бейранванд, а впоследствие съдията имаше основания и да го изгони за удар с лакът на съперник, но след преглед с ВАР му показа жълт картон.

После пак след преглед с ВАР иранците изравниха в добавеното време от дузпа, а сетне имаха и победата, и класирането в краката си, но Тареми пропусна.

Португалия ще играе с Уругвай на осминафинала.

Мача  следихме минута по минута в Gong.bg

Иран - Португалия 1:1

0:1 Рикардо Куарешма 45, 1:1 Карим Ансарифард 90+4 дузпа

Вратарят на Иран Бейранванд спаси дузпа за Португалия, изпълнена от Роналдо в 52-ата минута.

Първия по-опасен удар в мача нанесе в 9-ата минута Жоао Марио от границата на пеналта, но топката профуча над вратата на Иран.

В 13-ата минута вратарят Бейраванд изпусна нелепо една лека топка, центрирана отдясно, но нямаше кой да я вкара във вратата на Иран.

В 16-ата минута Роналдо получи правото да изпълни пряк свободен удар, топката бе отклонена от стената в корнер за Португалия.

Но и отборът на Иран не стоеше само в защита. В 22-ата минута с изстрел от фаул Рамин Резаян изпрати топката малко встрани от вратата на Португалия.

Иранците използваха всяка статична ситуация, за да се опитат да стигнат до заветния гол. В 34-ата минута пак след фаул се наложи Руй Патрисио да улавя изпратената с глава към него топка.

В 40-ата минута Роналдо пробва отдалеч, но след лек рикошет топката отиде в ръцете на вратаря Бейранванд.

В 45-ата минута обаче великолепен далечен удар с външен фалц на Рикардо Куарешма даде аванс от 1:0 за португалците.

В 52-ата минута Роналдо падна в наказателното поле на Иран, но сякаш той направи движението и скъси дистанцията за контакт с иранския защитник. След прегледа с ВАР съдията от Парагвай обаче даде дузпа за Португалия.  Вратарят на Иран Алиреза Бейранванд обаче хвана топката след удара от бялата точка на Кристиано Роналдо.

В 72-ата Годос изпрати опасен удар по посока вратата на Португалия, но топката мина на сантиметри от десния стълб.

В 76-ата минута Иран поиска дузпа, а човек от щаба на Иран бе изгонен от съдията, защото искаше преглеждане с ВАР, нещо, което няма право да прави.

В 82-ата минута прегледаха с ВАР вероятен удар с ръка срещу иранец на Кристиано Роналдо. Последва жълт картон за звездата, имаше посягане и лек удар, но не беше за червен.

Но драмата накрая бе пълна. След преглед с ВАР бе отсъдена дузпа за Иран в добавеното време. Карим Ансарифард бе безкомпромисен от дузпата – 1:1.

А веднага след това Тареми имаше в краката си невероятно класиране за Иран, но ударът му от наказателното поле изпрати топката във външната страна на мрежата.

Краен резултат 1:1 в този драматичен мач и класиране като втори в групата за Португалия.

ИРАН – ПОРТУГАЛИЯ 1:1

Стартови състави:

ИРАН /4-5-1/: 1 Бейранванд, 3 Хаджи Сафи, 6 Езатолахи, 8 Пуралиганджи, 9 Омид, 11 Амири, 17 Мехди, 18 Джаханбахш, 19 Хосеини, 20 Сардар, 23 Рамин. Селекционер – Карлош Кейрош

ПОРТУГАЛИЯ /4-4-2/: 1 Руй Патрисио, 3 Пепе, 5 Рафаел, 6 Фонте, 7 Роналдо, 9 Андре Силва, 10 Жоао Марио, 14 Уилиам, 20 Куарешма, 21 Седрик, 23 Адриен. Селекционер – Фернандо Сантош

Съдия: Енрике Касерес /Пар/

Стадион: „Мордовия Арена“ - 41 685 зрители