Уругвай постигна категорична победа с 3:0 срещу Русия в мача от група „А“ на Световното първенство, който се игра на „Космос Арена“ в Самара. По този начин урусите затвърдиха добрите впечатления от началото на турнира. Воденият от Оскар Вашингтон Табарес отбор завърши на първо място в групата с пълен актив от точки – 9 и без допуснат гол. Попаденията за уругвайския национален отбор отбелязаха Луис Суарес, Диего Лаксалт и Единсон Кавани. Русия завърши мача с човек по-малко, след като Игор Смолников бе изгонен в 36-та минута за втори жълт картон.

Фернандо Муслера записа своя мач номер 100 с екипа на уругвайския национален отбор. Муслера е рекордьор по участия на световни първенства от своята родина с 14 изиграни срещи. С този мач Муслера подобри рекорда на Ладислао Мазуркиевич

Двубоят започна със сериозно надмощие на Уругвай. Още във 2-та минута Матиас Весино отправи удар от разстояние, но топката премина встрани от десния стълб на вратата на Игор Акинфеев.

Уругвай поведе в резултата в 10-та минута. Луис Суарес с удар от фаул, от границата на наказателното поле на Русия вкара топката в долния ляв ъгъл на вратата на Акинфеев.

Пред Денис Черишев се откри отлична възможност в 12-та минута. Той стреля, но ударът му бе спасен от Фернандо Муслера, след което защитник на Уругвай изби топката в корнер. Пет минути по-късно след центриране от корнер в наказателното поле на Уругвай, Артьом Дзюба надскочи Лукас Торейра и стреля с глава, но топката тупна на терена, след което премина над напречната греда и излезе в аут.

Уругвай удвои своята преднина в 23-та минута, когато Диего Лаксалт отправи далечен удар, топката рикошира в крака на Денис Черишев и влетя във вратата на Игор Акинфеев.

Игор Смолников получи жълт картон в 27-та минута за нарушение срещу Матиас Весино.

Уругвайците направиха много сериозен пропуск в 28-та минута. Луис Суарес пусна перфектен пас към Родриго Бентанкур, който излезе сам срещу Акинфеев и стреля, но вратарят успя да спаси. Минута по-късно Луис Суарес получи дълъг извеждащ пас, след което не успя да си поведе добре топката и бе спрян от Сергей Игнашевич.

Русия остана с човек по-малко на терена, след като Смолников бе изгонен за втори жълт картон в 36-та минута. Съдията Маланг Диедиу изгони Смолников, след като той фаулира надбягалия го Диего Лаксалт.

През второто полувреме уругвайцит видимо намалиха оборотите и не действаха прецизно в организираните от тях атаки. Няколко страхотни възможности бяха пропиляни и дори не се стигна до завършващ удар по посока на вратата на Игор Акинфеев.

Единсон Кавани направи добър пробив в 69-та минута, след което финтира Фернандес и Кутепов и стреля, но встрани от вратата на Акинфеев.

Пред Артьом Дзюба се откри много дорба възможност в 74-та минута, но ударът му не намери целта.

Уругвай пропусна страйотна възможност да вкара трети гол в 80-та минута, когато Луис Суарес навлезе в наказателното поле на Русия и пусна пас към Кавани, но той не успя да стигне до топката.

Кристиан Родригес отправи удар от дистанция в 82-та минута, но Акинфеев успя да спаси, а след това Сергей Игнашевич изби в корнер.

Единсон Кавани преодоля двама футболисти на Русия в 86-та минута, след което стреля, но от крака на Игнашевич топката излезе в корнер.

Де Араскаета директно стреля от корнер в 87-та минута, но Акинфеев внимаваше и успя да избие.

Кристиан Родригес отправи много добър удар от дистанция в 89-та минута, но Акинфеев се намеси решаващо и успя да избие в корнер.

Уругвай вкара трети гол в 90-та минута. След центриране от корнер в наказателното поле на Русия, Диего Годин стреля с глава, а Акинфеев спаси, след което при добавката Кавани не пропусна да се разпише.

С тази победа Уругвай зае първото място в групата и на осминафиналите ще се изправи срещу втория от група „В“, докато съперник на Русия в следващата фаза ще бъде победителят от група „B“.

Уругвай – Русия 3:0

1:0 Луис Суарес 10'

2:0 Диего Лаксалт 23'

3:0 Единсон Кавани 90'

Уругвай: 1. Фернандо Муслера – 19. Себастиан Коатес, 3. Диего Годин, 22. Мартин Касерес – 8. Наитан Нандес, 15. Матиас Весино, 14. Лукас Торейра, 6. Родриго Бентанкур, 17. Диего Лаксалт – 9. Луис Суарес, 21. Единсон Кавани

Старши треньор: Оскар Вашингтон Табарес

Русия: 1. Игор Акинфеев – 23. Игор Смолников, 3. Иля Кутепов, 4. Сергей Игнашевич, 13. Фьодор Кудряшов – 11. Роман Зобнин, 8. Юрий Газински – 19. Александър Самедов, 15. Алексей Миранчук, 6. Денис Черишев – 22. Артьом Дзюба

Старши треньор: Станислав Черчесов