Отборът на Англия постигна изключително важен успех в квалификациите за Мондиал 2018, пoбеждавайки прекия си конкурент за първото място в група F Словакия. На полупразния стадион „Уембли“ в английската столица, домакините се наложиха трудно с 2:1 и така на практика си осигуриха първата позиция в крайното класиране, което което ще им подпечата визите за финалите в Русия догодина.

„Трите лъва“ събраха актив от 20 точки, а до края на борбата в групата остават още два кръга. Словакия, чийто тим остава на второто място е с пет точки по-малко. Втората позиция в крайното класиране на група F ще даде на тима възможност за класиране на Мондиал 2018, но чрез допълнителен бараж.

Освен Словакия, за него апетити имат още тимовете на Шотландия и Словения, които след днешните мачове изостават само на точка.

Важният сблъсък за домакините не започна никак добре, като възпитаниците на селекционера Гарет Саутгейт инкасираха гол още при първата опасност пред една от двете врати.

Маркъс Рашфорд направи фрапантна грешка пред наказателното поле на Англия, която позволи на гостите да поведат в резултата. Адам Немец открадна топката, напредна с няколко метра и пусна великолепен пас към Станислав Лоботка, който не срещна трудности да преодолее Джо Харт за 1:0.

Голът стъписа англичаните, които в следващите минути трудно успяха да създадат интересни положения пред вратата на Словакия, а гостите бяха тези, които диктуваха събитията на терена. В първите девет минути от двубоя „трите лъва“ владееха топката в едва от 27% от игровото време.

Постепенно Англия започна да изравнява играта и на свой ред да гледа по-сериозно към противниковата врата. Алекс Окслейд-Чембърлейн и Деле Али имаха добри възможности за изравняване на резултата, но ударите им не сполучиха.

Деле Али раздава средни пръсти

Все пак домакините съумяха да стигнат до заветния гол в 37-ата минута. Попадението за Англия дойде след заучено изпълнение на корнер. Рашфорд застана до флагчето до изпълнение на ъглов удар и когато всички очакваха силно центриране, нападателят прати топката на близката греда, където съобразителният Ерик Дайър притича и с удар от воле забоде топката в сглобката на вратата за 1:1.

През второто полувреме Англия продължи да вдига оборотите и в крайна сметка стигна до така жадуваната победа. В същото време гостите от Словакия свалиха гарда, което допълнително улесни футболистите на Гарет Саутгейт.

В 60-ата минута Маркъс Рашфорд реализира великолепен гол, с който изкупи вината си за грешката при попадението на Словакия в началото на мача. Нападателят на Манчестър Юнайтед получи топката пред наказателното поле на гостите, обработи я и с отличен премерен удар я прати в десния ъгъл на словашката врата.

Попадението тотално пречупи възпитаниците на треньора Ян Козак, които въпреки оставащото време до края не успяха да намерят верния път към гола за втори път в срещата.

В същото време в другите два двубоя от групата Шотландия се наложи без проблеми над Малта с 2:0 след голове на Кристоф Бера и Лей Грифитс, а Словения разби Литва с 4:0.

Два кръга преди края на борбата в групата Англия води с 20 точки и нито една загуба до този момент. Втори е тимът на Словакия с 15 точки, следван от Словения и Шотландия с по 14. Литва и Малта заемат последните две места в подреждането, съответно с 5 и 0 точки.