Отборът на Сърбия не успя да си осигури предсрочно класиране за Мондиал 2018 година, след като загуби гостуването си на Австрия в предпоследен квалификационен мач от група D. Сблъсъкът на стадион „Ернст Хапел“ предложи много емоции и обрати, а в крайна сметка домакините успяха да изтръгнат победата с 3:2.

Сърбия имаше нужда от задължителен успех днес, за да си подпечата предсрочно визите за Русия. Това обаче не се случи и всичко ще бъде решено в последните двубои от група. В тях Сърбия домакинства на Грузия, а преследвачът Уелс приема Ирландия.

По ирония на съдбата в герой за австрийците се оказа нападателят със сръбски корени Марко Арнаутович, който вкара едно от попаденията за своите и бе един от най-активните на терена.

В другите мачове днес „драконите“ се наложиха над Грузия с 1:0 като гост, а Ирландия надделя лесно над Молдова като домакин.

Първата реална голова възможност в мача между Австрия и Сърбия дойте в 6-ата минута. Кайнц получи топката отляво в наказателното поле, където бе оставен абсолютно непокрит, овладя и стреля технично с десния кръг, но вратарят на сърбите изби с крак в корнер. Три минути по-късно Арнаутович стреля с глава от пет метра, но прати топката покрай левия страничен стълб на вратата.

Изненадата обаче дойде в 11-ата минута, когато бе открит резултата. Гостите от Сърбия успяха да превземат противниковата врата още при първата по-сериозна атака. След пробив отляво, топката бе центрирана в наказателното поле, където бранител на домакините успя да изчисти с глава. Коженото кълбо обаче попадна в непокрития Лука Миливоевич на границата на наказателното поле, който овладя и стреля силно през купа от играчи. Топката премина покрай няколко футболисти и се заби в долния десен ъгъл на вратата за 1:0.

След откриването на резултата футболистите на Австрия продължиха да имат имат инициативата в мача. Домакините нанесоха своя удар в 25-ата минута, когато Гуидо Бургщалер изравни. Нападателят бе изведен с прекрасен пас зад отбраната на сърбите, напредна добре и пусна топката покрай стража Владимир Стойкович.

Десети минути по-късно сърбите имаха отличен шанс да поведе отново в резултата, но късметът не бе с тях. Александър Коларов центрира в наказателното поле към Бранислав Иванович, който надскочи бранител на Австрия и стреля с глава, но топката „кацна“ върху напречната греда.

В ответната атака обаче, голмайсторът Бургщалер пропиля страхотна възможност да се разпише отново. След добро включване отдясно, топката бе подадена към нападателя около точката на дузпата, той стреля, но Стойкович показа страхотна класа и изби в корнер.

Последният интересен момент от първата част бе пред вратата на домакините. Душан Тадич финтира по прекрасен начин защитник на австрийците и стреля моментално с левия крак по диагонала, но Хайнц Линднер успя с една ръка да избие.

Второто полувреме отново започна по-силно за домакините, които в първите няколко минути пропуснаха няколко отлични шанса, но този път късметът бе на страната на вратаря Стойкович.

Натискът на австрийците все пак даде резултат четвърт част преди края на на двубоя. След атака отдясно Бургщалер пусна по земя към непокрития Арнаутович, който почти на празна врата се разписа за 2:1. Нападателят на Австрия, чийто баща е сърбин, не изрази по никакъв начин радостта си от попадението.

Сърбия надигна глава и в 83-ата минута стигна до равенството. След изпълнение на корнер и последвалото разиграване, топката бе центрирана в наказателното поле, където Неманя Матич съумя да се пребори и да насочи топката покрай вратаря на домакините за 2:2.

Последната дума в срещата обаче бе на Луис Шауб. В продължението на срещата Шауб се опита да центрира към Арнаутович в наказателното поле, нападателят обаче не успя да играе с топката, тя тупна и заблуди стража на сърбите и влетя в мрежата му за крайното 3:2.

В същото време Ирландия нямаше никакви проблеми при домакинството си на Молдова и се наложи с 2:0 след две попадения на Дарил Мърфи във 2-ата и 19-ата минути на срещата.

В първия мач от групата, който се игра по-рано днес Уелс постигна ценна победа с 1:0 като гост над Грузия. Така футболистите на Крис Коулман записаха четвърта победа от девет мача и заемат втората позиция във временното класиране с актив от 17 точки.

Въпреки отсъствието на Гарет Бейл уелсците стигнаха до успеха чрез Том Лоурънс в 49-ата минута. Домакините играха много силно през първото полувреме. Грузия имаше владеенето на топката и създаде няколко интересни положения пред вратата на противника.

В началото на втората част Уелс нанесе своя удар след страхотен гол на Том Лоурънс. В 49-ата минута 23-годишният халф се разписа с диагонален удар. До края на срещата Грузия на два пъти пропусна отлични възможности за изравнителен гол. Първо удар Отар Какбадзе бе спрян на голлинията Джеймс Честър, а след него и Гиорги Меребашвали бе спрян от защитата на гостите.

След днешните резултати в група D лидер е тимът на Сърбия с актив от 18 точки, следван от Уелс със 17, Ирландия с 16, Австрия с 12, Грузия с 5 и на последно място Молдова с едва два пункта.

Последните мачове от борбата са в понеделник: Сърбия посреща Грузия, Уелс е домакин на Ирландия в британското дерби, а Молодва приема Грузия.