Отборът на Сърбия докосна Мондиал 2018 с успеха си като гост на Република Ирландия с 1:0 в мач от 8-я кръг на световните квалификации в група D.

Победното попадение бе дело на Александър Коларов в 55-ата минута и въпреки, че останаха с 10 човека през второто полувреме сърбите удържаха победата. Сърбия вече с 18 точки начело във временното класиране с 2 пред втория Уелс, който победи с 2:0 като гост Молдова. Футболистите на Уелс са с 14 точки при оставащи два кръга до края на квалификациите.

Република Ирландия остана на трето място с 13, следвана от Австрия с 9, Грузия с 5 и Молдова с 2 точки.

В третия мач за вечерта в групата Австрия и Грузия направиха 1:1.

Сърбия извоюва успеха си над ирландците и направи важна крачка към Световното първенство в Русия. И двата състава пропуснаха възможности да излязат напред в резултата през първото полувреме на двубоя.

Още във 2-ата минута Неманя Матич отправи опасен удар, но Шейн Дъфи блокира изстрела. Малко по-късно и Антонио Рукавина опита да намери свободен съотборник с обещаващ пас, но защитата на домакините се справи. В 10-ата минута Шейн Дъфи вкара топката във вратата на Сърбия, но попадението не бе зачетено заради засада. Джеймс Маклийн получи добър пас 6 минути по-късно и стреля, но отново ударът бе блокиран навреме.

Вратарят на Сърбия Владимир Стойкович също имаше работа през първите 45 минути, тъй като в 20-ата трябваше да спасява вратата си след изстрел на Шейн Лонг. Александър Митрович пък не успя да преодолее стража на домакините Дарън Рандолф в 33-ата минута и резултът остана 0:0 до почивката.

Сърбия нанесе своя удар в 55-ата минута. След фантастична атака Филип Костич пусна отлично към Александър Коларов, който с безпощаден удар откри резултата за 1:0 за гостите. Ситуацията се усложни за Сърбия в 68-ата минута, когато Никола Максимович получи червен картон. Ирландците опитаха да възстановят равенството, но така и не успяха. В 77-ата минута Шейн Лонг получи на границата на наказателното поле и стреля, но далеч от вратата.

Сайръс Кристи стреля опасно в 84-ата минута, но също пропусна, а в 87-ата Дарил Мърфи затрудни Стойкович, но вратарят на сърбите се справи.

В последните минути Ягош Вукович се контузи, но треньорът на сърбите Славолюб Муслен вече бе направил трите си смени.

Ирландия - Сърбия

източник: БГНЕС

Отборът на Уелс победи като гост Молдова с 2:0, като двата гола паднаха в края на мача.

Първото полувреме приключи без попадения. Гостите бяха настоятелни, но без успех. В 8-ата минута Хал Робсън-Кону бе неточен, както и Гарет Бейл на няколко пъти. Александру Дедов пропусна шанс за Молдова в 11-ата, а Бейл пропусна целта в 19-ата и 28-ата минута. Малко по-късно Арън Рамзи също опита удар, който бе блокиран, а в 38-ата отово Бейл не успя да се разпише.

През второто полувреме футболистите на Уелс продължиха с опитите да разпечатат вратата на домакините. Ашли Уилямс и Сам Воукс атакуваха неуспешно, преди в 80-ата Хал Робсън-Кану а отбележи така важния гол за гостите. В 3-ата минута на добавеното време на двубоя Арън Рамзи оформи крайното 2:0.

Австрия и Грузия завършиха при резултат 1:1 в двубоя по между си от световните квалификации.

Двата гола паднаха още до почивката. Гостите от Грузия поведоха още в 8-ата минута с гол на Валериан Гвилия, който оползотвори пас от Жано Ананидзе. Последваха няколко пропуснати шанса от домакините. Давид Алаба в 11-ата, Кевин Дансо в 12-ата и Мартин Харник в 18-ата не успяха да се разпишат за Австрия. Гурам Кашия пропиля на свой ред възможност за Грузия в 23-ата минута преди домакините да успеят да изравнят. В 43-ата минута Луис Шауб вкара за 1:1 и върна надеждите на австрийците за успех.

През второто полувреме и двата тима имаха още шансове за гол, но не успяха да се разпишат. Голмайсторът за Грузия Гвилия пропусна възможност в 55-ата минута, както и Казаишвили в 61-ата.

За австрийците Макс Янко в 80-ата и Кевин Дансо малко по-късно също пропиляха шансове за победно попадение за домакините и резултатът се запази 1:1.