Домакинът Русия даде началото на 21-ото Световно първенство по футбол с представление, което ще се помни дълго. "Сборная" зарадва президента Владимир Путин, като на "Лужники" разгроми тоталния аутсайдер в група А Саудитска Арабия с 5:0. Дори най-големите оптимисти сред феновете на руските национали бяха очаквали подобно доминантно представяне от Александър Головин и компания.

Именно халфът на ЦСКА Москва, завършил с гол и 2 асистенции,  бе един от главните - ако не и главния архитект - на звучната победа, при която с 2 гола блесна и появилия се като принудителна смяна през първата част Денис Черишев. Друг "жокер" на треньора Станислав Черчесов - Артьом Дзюба пък се разписа само 89 секунди след появата си на терена, а първият гол на Мондиал 2018 бе дело на Юри Газински. Победата обаче не мина и без горчилка, тъй като Черишев нямаше да влезе в игра, ако не бе контузията на плеймейкъра Алан Дзагоев.

Така се оформи най-разгромната победа в мач на откриването на световни финали от 1934 година насам, когато домакинът Италия печели със 7:1 над САЩ.

76 снимки

Както можеше да се очаква, още от самото начало домакините поставиха скромния си съперник под жестока преса. Атаките на „зелените соколи” приключваха в повечето случаи дори преди централния кръг и изглеждаше въпрос на време Русия да извлече максимума от честите грешки.

Логичното се случи в 12-ата минута, когато „сборная” изпълни трети корнер за кратък период от време. Първоначалното центриране на Александър Головин към близката греда бе изчистено, а топката отново се върна у халфа на ЦСКА Москва. Младата звезда центрира отново, този път към далечната греда, където Юри Газински сгази пазача си и с глава стреля неспасяемо в долния десен ъгъл – 1:0.

Голът успокои домакините, които контролираха темпото на мача. Руснаците редуваха периоди на агресия с по-спокойни такива, а Саудитска Арабия показа твърде малко в предни позиции. Всъщност единствената им половинчата ситуация дойде в 21-ата минута, когато Иля Кутепов се подхлъзна при опита си да изчисти центриране на Ясир Алшахрани и с гърди отклони топката на броени сантиметри покрай дясната греда.

16 снимки

Секунди по-късно руснаците трябваше да правят принудителна смяна, след като Алан Дзагоев с гримаса се хвана за бедрото при спринт с топката. Така в игра се появи Денис Черишев, а в „сборная” останаха на тръни за състоянието на опитния си плеймейкър.

Именно Черишев удвои резултата за Русия две минути преди края на първото полувреме. Головин изигра голяма роля за атаката, като проби отдясно и вече в наказателното поле спря  рязко. Той върна назад за Фьодор Смолов, който в първия миг даде твърде къс пас наляво за непокрития Черишев. Играчът на Виляреал показа завидна техника, като с първото докосване си повдигна топката над летящите шпагати на Осама Хаусауи и Мохамед Ал-Бурайк, а сетне с топовен шут под дясната сглобка вкара за 2:0.

Второто полувреме стартира в далеч по-умерено темпо, което можеше да се очаква предвид аванса на руснаците. Саудитците обаче съвсем не се бяха предали и използваха възможността, за да установят контрол върху топката. Аутсайдерите стигнаха до неочакван голов шанс в 56-та минута. Тогава Абдула Отайф центрира много добре отдясно, а при близката греда нападателят Ал-Сахлауи се измъкна между Кутепов и Юрий Жирков. На около 6-7 метра от вратата таранът непохватно се размина с топката в опита да засече, а след него и Яхия Алшехри не можа да стигне иначе умелото подаване.

Тези добри минути върнаха в някаква степен надеждите на саудитците, а за малко техният вратар Абдула Ал-Муаюф да се изложи фрапантно. В 68-ата минута централният халф на Русия Роман Зобнин набра скорост и нахлу отдясно в наказателното поле. Зобнин шутира не много силно по диагонала, а Ал-Муаюф изтърва топката, която по принцип не трябваше да е проблем за нег. Фьодор Смолов дотича бързичко и отправи добавка, при която стражът се поправи и спаси далеч по-добре.

Всичко за Саудитска Арабия приключи в 71-ата минута, когато друга резерва за руснаците – Артьом Дзюба се разписа само секунди след появата си на терена. Александър Головин отново хвана окото с начина, по който се пребори за топката отдясно и отправи страхотно центриране. Дзюба остана на границата на вратарското поле и с глава, без много силна, насочи кълбото в долния ляв ъгъл – 3:0.

Остана впечатлението, че оттук до края домакините просто ще доиграят срещата, ала те избухнаха с нови два гола в продължението, които могат да се определят само по един начин - фантастични. В първата минута от добавеното време Дзюба също записа асистенция, като свали с глава изританата от Кутепов напред висока топка. Тя попадна в краката на Черишевв, който нахлу в пеналта и крачка по-късно натисна спусъка. Бившият играч на Реал Мадрид нанесе рядко зрелищен шут с външен фалц, който спря в горния ляв ъгъл - 4:0.

Головин пък откри сметката си на световни финали секунди преди края. Всъщност арбирътър Нестор Питана се канеше да свири края, когато Тайсеер Ал-Жасам извърши ненужен фаул на около 21 метра от вратата си. Позицията на топката не бе особено удобна за десния крак на Головин, но като майстор на преките свободни удари той се справи със ситуацията. 22-годишният младок уверено шутира над стената, а вратарят Ал-Муаюф нямаше никакъв шанс в плонжа си - 5:0.

Така Русия излезе на първо място в група А преди изиграването на другия мач, който противопоставя Египет и Уругвай. "Фараоните" и "урусите" излизате един срещу друг утре от 15 часа българско време на стадиона в Екатерининбург.

РУСИЯ - САУДИТСКА АРАБИЯ 5:0

1:0 Юри Газински 12'

2:0 Денис Черишев 43'

3:0 Артьом Дзюба 71'

4:0 Денис Черишев 90+1'

5:0 Александър Головин 90+4'

Русия (4-2-3-1): Игор Акинфеев /к/- Марио Фернандес, Сергей Игнашевич, Иля Кутепов, Юрий Жирков - Роман Зобнин, Юри Газински - Александър Самедов (64' - Далер Кузяев), Алан Дзагоев (24' - Денис Черишев), Александър Головин - Фьодор Смолов (70' - Артьом Дзюба)

Треньор: Станислав Черчесов

Саудитска Арабия (4-5-1): Абдула Ал-Муаюф - Мохамед Ал-Бурайк, Осама Хаусауи /к/, Омар Хаусауи, Ясин Ал-Шахрани - Салем Ал-Даусари, Абдула Отайф (64' - Фахад Ал-Мууалад), Салман Ал-Фараж, Тайсеер, Ал-Жасам, Яхия Ал-Шехри (74' - Хатан Бахбир) - Мохамед Ал-Сахлауи (85' - Муханад Асири)