Швейцария постигна много важна победа с 2:1 над Сърбия в мач от група Е на Световното първенство в Русия!

"Кръстоносците" направиха пълен обрат, след като на почивката губеха с 0:1. Александър Митрович бе дал аванс на сърбите още в 5-ата минута, но тимът на Владимир Петкович успя да стигне до ценните три точки по драматичен начин. Гранит Джака изравни в началото на втората част, а големият успех донесе Джердан Шакири в последната минута.

По този начин Швейцария направи голяма и много важна крачка към място на осминафиналите, тъй като вече има актив от 4 точки, а в последния си мач играе с аутсайдера Коста Рика. Сърбия пък е на трето място с 3 точки и в последния двубой ще има тежката задача да победи Бразилия, ако иска да намери място в следващия етап.

Двубоят в Калининград бе много интересен като сърбите определено могат да съжаляват за загубата. През първото полувреме те бяха по-добрият отбор и пропуснаха шансове и за втори гол. След почивката Швейцария изравни рано, а в последните 20 минути "кръстоносците" показаха по-голямо желание да стигнат до победата. Само че в една от последните си атаки сърбите се втурнаха в предни позиции и бяха изненадани на контра, от която Шакири реализира победния гол.

Вижте как се разви двубоят минута по минута.

От самото начало на мача в Калининград Сърбия бе по-добрият отбор на терена. А 4-ата минута сякаш подготви почвата за откриващия гол в мача. В нея Александър Митрович засече центриране с глава, а Ян Зомер спаси блестящо. Е, минута по-късно и Зомер бе безпомощен. Стивън Цубер изгуби топката отдясно, а Душан Тадич центрира великолепно към централния нападател, който с глава изпрати топката в мрежата.

В 10-ата минута дойде първият шанс за Швейцария като Рикардо Родригес пусна хитър пас по земя към Блерим Джемайли, но неговият изстрел мина покрай страничния стълб. Малко по-късно отново Джемайли от няколко метра стреля в Стойкович.

Това обаче бяха единствените шансове на "кръстоносците". Сърбия продължи да бъде по-активният отбор, а играчите на Владимир Петкович опитваха изстрели от всякакво разстояние и всякакви позиции. Митрович продължи да е най-активен, а в края на полувремето Душко Тошич пропусна да засече центриране от корнер, оставен сам в наказателното поле.

Напълно изолиран през първата част бе нападателят на швейцарците Харис Сеферович и напълно логично Петкович го замени с Марио Гавранович на почивката.

"Кръстоносците" се надяваха на бързо връщане на гола и именно това се случи в 52-ата минута, благодарение на фамозен гол на Джака.

След хитър пас вдясно връхлитащият Джердан Шакири стреля извън наказателното поле. Ударът бе блокиран от тялото на играч в червено, но за жалост на сърбите топката отиде към Джака. От около 20 метра пък асът на Арсенал отправи мощен изстрел, който не остави шанс на Стойкович.

6 минути по-късно Шакири можеше да изненада с още по-красив гол, но изстрелът му от малък ъгъл удари външната страна на страничния стълб.

С оглед на факта, че равенството устройваше повече сърбите, Швейцария се хвърли доста по-смело в атаки. Гавранович, Емболо и Шакири пропуснаха, а Сърбия определено изпитваше проблеми. Само че при една от малкото си атаки в последните минути голяма част от играчите на Младен Кръстаич се втурнаха в предни позиции. А швейцарците като че ли само това чакаха - мигновена контра и пас на Гавранович към излезлия очи в очи със Стойкович Шакири. А опитният играч на Стоук действа хладнокръвно и прати топката под плонжа на вратаря за скъпоценния втори гол.

Сърбия: Владимир Стойкович - Александър Коларов, Душко Тошич, Никола Миленкович, Бранислав Иванович - Лука Миливойевич (81' Неманя Радонич), Неманя Матич - Филип Костич (64' Адем Ляич), Сергей Милинкович-Савич, Душан Тадич - Александър Митрович

Швейцария: Ян Зомер - Щефан Лихтщайнер, Фабиан Шер, Мануел Аканджи, Рикардо Родригес - Валон Бехрами, Блерим Джемайли (73' Бреел Емболо) - Гранит Джака, Стивън Цубер (90'+3 Йосип Дърмич), Джердан Шакири - Харис Сеферович (46' Марио Гавранович)