Белгия е вторият полуфиналист на Мондиал 2018, след като надви Бразилия с 2:1 в абсолютна футболна класика на мачове от Световните първенства. „Червените дяволи” поведоха, след като заместникът на Каземиро, Фернандиньо, си отбеляза автогол в 13-ата минута. В 31-ата Кевин Де Брюин удвои аванса Белгия, а Ренато Аугусто намали за Бразилия в 76-ата минута. Двата отбора си размениха по едно полувреме, а срещата предложи от всичко и със сигурност задоволи желанията на всички футболни фенове. Бразилия се проваля на Мондиал за четвърти пореден път, като отпада от европейски отбори. Белгийците ще спорят на 10 юли срещу Франция, които по-рано в петъчния ден надвиха Уругвай с 2:0.

По две промени имаше в двата състава, сравнение с предходните им срещи. Тите стартира с 4-2-3-1 на „Казан Арена”, а Марсело зае поста си на левия бек, след като лекуваше травма и замени Фелипе Луис. Фернандиньо се опита да спира белгийските атаки в центъра, след като Каземиро бе наказан заради жълти картони. Атаката бе водена от Габриел Жезус, а зад него ще сноваха Уилиян, Фелипе Коутиньо и Неймар. В последните три Мондиала, Бразилия отпадаше от европейски тимове, а този път бе четвъртият. През 2006 "селесао" преклони глава пред Франция. Четири години по-късно отпадна от Холандия, а преди четири години дойде най-кошмарната загуба на отбора - 1:7 от Германия на домашното Световно първенство. Този път, Белгия сложи прът в колелото на Бразилия, като ги отказа от "шестата" титла в Казан.

Роберто Мартинес направи две промени с цел да счупи негативния рекорд на „червените дяволи” срещу южноамерикански отбори. Европейският тим излезе в схема 3-4-3, а Белгия нямаше успех над отбори от латинска Америка  в три от последните си четири опита. Яник-Ферейра Караско бе на скамейката, за сметка на Насер Шадли, който отбеляза победният гол срещу Япония на осминафинала. Другият голмайстор в срещата със „самураите” – Маруан Фелайни започна от първата минута на мястото на Дрийс Мертенс.

Тук, специално за Вас, следихме срещата минута по минута.

Мачът стартира по шеметен начин, а Бразилия бе по-дейният отбор в първите минути, опитвайки се да притесни максимално отбраната на Белгия. В осмата минута Тиаго Силва нацели гредата на белгийците, след като засече центриране от корнер, но не по най-добрият начин. Топката се удари в коляното на Силва, но сантиметри го разделиха от гола за "златистите". Пет минути по-късно Белгия ликува на "Казан Арена". Насер Шадли центрира от ъглов удар във вратарското поле, но Фернандиньо не се намеси по добър начин и вместо да изчисти, прати топката в собствената си врата - 0:1.

Шест по-късно Фелипе Коутиньо пробва своя "специалитет", като се освободи добре от опеката на Венсан Компани и стреля от двайсетина метра, но Куртоа бе на място, за да укроти топката. В 23-ата минута Белгия имаше шанса да удвои своя аванс. Де Брюин овладя по прелестен начин висока топка в центъра и проби мощно към вратата на "селесао". Халфът видя втурналия се вдясно Тома Мюние, който пробва да пусне по земя към Лукаку, но Марсело бе застанал добре и предотврати възможността за "червените дяволи". Три минути по-късно Марсело стреля коварно от дистанция, но Тибо Куртоа отново отрази поредният бразилски опит за гол.

В 31-ата минута Белгия удвои аванса си в Казан. Ромелу Лукаку понесе топката през центъра, преминавайки през двама противникови състезатели, които всеячески се опитаха да повалят Лукаку на земята. Таранът подаде към непокрития Де Брюин, който имаше достатъчно време да си нагласи топката и да отправи топовен изстрел, който бе неспасяем за Алисон - 0:2. Де Брюин е стотният играч, който се разписа на Мондиал 2018, като изключим автоголовете на Световното първенство.

В 37-ата минута Бразилия имаше двоен шанс да намали пасива си, но Куртоа отново бе вездесъщ. Марсело центрира остро от ляво, а топката рикошира в бедрото на Алдервайред и влизаше във вратата на Белгия. В сетния миг вратарят отби топката с дясната си ръка в корнер. След него, Марсело пусна бързо към Коутиньо, който си освободи пространство и стреля с въртеливо движение, но Куртоа се разтегна добре и отново боксира топката.

Пет минути по-късно Шадли достави още едно добро центриране от корнер към Компания. Защитникът стреля, обърнат с гръб и с пета, но този път Алисон бе внимателен.

Бразилия стартира много по-мобилизиран през второто полувреме и започна да притиска своя опонент с постепенни атаки. Неймар опропасти няколко изгодни ситуации за "златистите", а Бразилия бе ощетен в 57-ата минута. Жезус финтира по чуден начин Алдервайрелд, за да може зад него Венсан Компани да се вреже в тялото на Жезус с двата крака. Главният съдия Милорад Мажич, както и колегите му в "стаичката" в Москва, които гледат десетки повторения на ситуацията не видяха нарушение. При повторение ясно се видя, че контактът с краката на нападателя е повече от очевиден, а Компани дори не бе близо да играе с топката.

В 62-ата Дъглас Коста стреля диагонално, но Тибо Куртоа отново отби. Паулиньо бе много близо да довкара топката, но не съумя да се ориентира в ситуацията. В 71-ата минута Дъглас Коста стреля с левия крак, но отново без съществени проблеми за белгийския вратар. Четири минути по-късно Коста отново се опита да затрудни вратаря на Белгия, но отново Куртоа не показа притеснение при ситуацията.

В 76-ата минута Бразилия намали пасива си на "Казан Арена". Фелипе Коутиньо достави чудесно центриране към вклинилия се зад гърба на Венсан Компания - Ренато Аугусто. Халфът, който бе влезнал в игра преди две минути, насочи добре топката с глава и прокара топката зад Куртоа - 1:2. Три по-късно Фирмино направи голям пропуск за "селесао". Марсело подаде на Неймар, който видя открилият се Фирмино, но нападателят на Ливърпул стреля високо над вратата. В 81-ата минута отново Аугусто можеше да вкара, но не бе достатъчно концентриран. Коста намери халфа на дъгата на наказателното поле, а защитниците на Белгия се бяха увлякли покрай Неймар и Фирмино, но Аугусто стреля слабо край дясната греда на Куртоа.

В 84-ата минута Бразилия пропусна още една чудесна възможност за изравняване. Фирмино изведе зад защитата на Белгия Неймар, който овладя добре и финтира Мюние, за да подаде към Коутиньо. Полузащитникът на Барселона имаше чудна видимост да порази вратата на Белгия, но ударът му отлетя далеч-далеч от очертанията на вратата. В четвъртата минута на добвеното време Неймар пробва за пореден път рефлекса на Куртоа, който в петъчния ден работеше безотказно, за да може вратарят да се прояви още един път.