Уругвай е единствената страна, печелила световната титла, която не излиза да я защити на следващото световно. Все още обидени от нежеланието на европейците да участват на финалите през 1930 г. и с нерешени проблеми на стачкуващи играчи, отборът на Уругвай остава у дома и не взима участие на Световното първенство в Италия.

32 страни, от които 22 европейски, 8 от Северна и Южна Америка и по една от Африка и Азия участват в квалификационните серии, в които дори домакините Италия са длъжни да играят. Преди началото на самото първенство САЩ побеждава Мексико в Рим, но после е разбит с 1:7 от Италия в Торино.

От 16-те финалисти Италия и австрийският „Вундертим“ на Хуго Майсъл са безспорните фаворити, макар че отборът на Австрия – вече попреминал своя зенит – е преминал до продължения от вдъхновените французи в първата елиминационна фаза. Белгия – Германия завършват 2:1 на полувремето, но тогава централният нападател на Бундестима Конен прави своя хеттрик за окончателната победа с 5:2.

Бразилия губи с 1:3 от Испания, а Аржентина отпада с 2:3 от Швеция.

Испания принуждава Италия да стигне до преиграване във втората фаза на първенството, след като завършват 1:1 след продължения. Още в дванадесетата минута на преиграването на следващия ден Меаца изпраща Италия на полуфиналите. Австрия, повежда срещу Унгария с 2:0 до 51-вата минута с голове на Хорварт и Чишек. Сароси вкарва за Унгария от дузпа, но силите на “маджарите“ не стигат за нищо повече, защото Маркос си изкарва нелеп червен картон.

На полуфинал един срещу друг се изправят отборите на Италия и Австрия. „Скуадра адзура“ побеждава, след великолепен гол в 18-та минута на Гуаита след заучено положение от ъглов удар. Чехословакия стига до финал с Италия след победа с 3:1 над Германия на полуфинал, отстранявайки преди това Румъния и Швейцария.

На финала чехите заслужено водят цели 70 минути с гол на Пуч, след като италианският врата Комби не успява навреме да реагира на 20-метров удар. Тогава Соботка пропуска прекрасна възможност, а Свобода само разклаща страничния стълб, с което чехите оставят впечетлението, че не им достига прецизност в завършващата фаза на атаката. Осем минути преди края на мача те все още вдоят с 1:0. Тогава италианското ляво крило Раймондо Орси оставя чешката защита зад гърба си с чудесен дрибъл. Следва удар с десния крак и чешкият вратар Планичка успява само да докосне топката с пръсти, но не и да я спре. Скиавио вкарва победния гол в седмата минута на продълженията. Световен шампион е Италия.

Голмайстор на първенството: Нейедли (Чехословакия) - 5 гола

Състав на победителя Италия: Комби (капитан), Мондзелио, Алеманди, Ферарис IV, Монти, Бертолини, Гуаита, Меаца, Скиавио, Ферари, Орси

Световен шампион Италия

Вицешампион Чехословакия

Най-резултатен мач Италия - САЩ 7:1 (предварителен кръг)

Общо отбелязани гола 70

Голове средно на мач 4,14

Голмайстор Олдрич Нейедли (Чехословакия) - 5 гола

Най-много голове в един мач Анджело Скиавио (Италия), Едминд Конен (Германия), Олдрич Нейедли (Чехословакия) - по 3 гола