Исландия затвърди първата си позиция в Група I за Мондиал 2018 и продължи да пише златните страници във футболната си история. В последната си квалификация срещу Косово, исландците се наложиха с 2:0 и така си гарантираха място сред финалистите в Русия догодина, а това ще бъде първо участие за северната страна на Световно първенство. Същевременно в интригуващия спор за второто място, даващо право на бараж, опитът на Хърватия си каза думата и „шахматистите“ победиха с 2:0 Украйна.

При този развой селекцията на Исландия събра 22 точки на върха, следвана от Хърватия с 20 и Украйна със 17. След ремито 2:2 с Финалдия, Турция натрупа 15 точки и завърши на четвъртото място. Финалдците са пети с актив от 9 пункта, а Косово остана на дъното с 1.

Исландия имаше подчертано превъзходство спрямо Косово. Сензацията на Евро 2016 стигна до по-чистите положения и още в 21-ата минута Гилфи Сигурдсон стреля силно от границата на наказателното поле, но топката прелетя над вратата. Пет минути преди края на редовното време на първата част същият футболист откри резултата. Той овладя добре адресиран към него пас, елиминира съперник и насочи топката в мрежата на Косово за 1:0.

След почивката Исландия затвърди доминацията си. Сигурдсон проби отляво по атаката, пусна успореден на голлинията пас към Йохан Гудмундсон, който засече за 2:0.

Най-чистото положение в полза на Косово се разкри в 83-ата минута. Валон Бериша изпълни страхотно пряк свободен удар, а топката премина на няколко сантиметра над вратата на Халдорсон.

В най-завързаната битка в тази група Хърватия победи с 2:0 при гостуването си на Украйна. Възпитаниците на Андрий Шевченко доминираха през първото полувреме, но през вторите 45 минути излязоха доста по-вяло, а това разкри възможности пред „шахматистите“.

Хърватия започна обещаващо битката и още в началните минути гостите спретнаха хубава атака. След грешка в домакинските редици, Иван Перишич овладя отляво, центрира в наказателното поле, където Марио Манджукич стреля с глава, но насочи топката над напречната греда.

В 8-ата минута Перишич стреля от дистанция, но твърде неточно, встрани от десния стълб. Малко след това играта се пренесе в половината на хърватите и така в 11-ата минута Марлош стигна до отбита топката и шутира мощно от границата на наказателното поле, но Субашич се намеси авторитетно.

Домакините изпълниха корнер отдясно на Даниел Субашич в 23-ата минута. Топката бе изчистена напред, като попадна в Ракитски. Последният отправи силен изстрел, затруднил Субашич. Стражът на Хърватия първо улови топката, а след това я изпусна. Натискът на Украйна продължи, а Тарас Степаненко стреля от над 20 метра в 31-ата минута, но отново без успех, след като и Субашич докосна леко и промени траекторията на топката.

В 32-ата минута се разкри и едно от най-обещаващите положения през първата част. Евгени Коноплянка имаше страхотен шанс. Той се извиси над всички и с глава насочи топката, но тя мина встрани от десния стълб на Субашич.

Ключовият момент в срещата се състоя в 62-ата минута. Тогава хърватите пречупиха своя опонент. Лука Модрич бе оставен непокрит. Халфът на Реал Мадрид центрира отдясно в наказателното поле на Украйна, но топката бе изчистена. Тя отново попадна в Модрич, той демонстрира страхотен поглед върху играта и сложи топката на главата на Андрей Крамарич, който без да се бави направи 1:0.

В 70-ата минута „шахматистите“ нанесоха и втори удар по амбициите на селекцията на Андрий Шевченко за бараж за Мондиал 2018. След умела атака отдясно, Иван Ракитич центрира прецизно към далечната греда, където Андрей Крамарич засече за 2:0, записвайки и втори гол на сметката си.

В мач без значение Финалдия и Турция направиха 2:2. Турците поведоха след попадение на Тосун в 57-ата минута, Араюри изравни в 76-ата. В 81-ата минута попадение на домакините не бе зачетено заради засада, а южните ни съседи поведоха за втори път в двубоя и отново след попадение на Тосун в 84-ата минута. Четири минути по-късно Похянпало донесе точката на финландците след гол за 2:2.