Геният на Лионел Меси отново изригна в последната световна квалификация на Аржентина срещу Еквадор. Единствено задължителна победа устройваше „гаучосите” в Кито и блестящата стратегия на високия 1,70 м генерал сработи безотказно. Възпитаниците на Хорхе Сампаоли допуснаха изненада в първата минута на двубоя, след като домакините поведоха с 1:0 с гол още от съблекалните, но в крайна сметка хеттрик на Лео Меси изпрати Аржентина директно на Мондиал 2018 в Русия.

С даването на първия сидийски сигнал отборът на Еквадор се насочи с всички сили към вратата на „гаучосите”. Роберто Ордонес достигна до топката и я насочи над защитата към Ромарио Ибара, който засече подаването и стреля в мрежата за 1:0.

Още в 12-ата обаче резултатът бе изравнен, след чудесно извеждащо извеждащо на подаване на Анхел Ди Мария към Лионел Меси, който демонстрира брилянтно хладнокръвие в наказателното поле, оплитайки топката в мрежата.

В 20-ата бе сътворен пълен обрат. Лео връхлетя върху отскочила топка в наказателното поле и преодоля вратаря с удар в горния ляв ъгъл, правейки резултата 2:1.

Атаките на Аржентина не секвава и 33-ата минута се наложи намесата на Максимо Бангера, който реагира блестящо, за да откаже Ди Мария. Футболистът на ПСЖ си освободи пространство в наказателното поле и стреля бързо по трева в средата на целта, ударът му обаче бе отразен от стража на домакините.

В 62-ата минута отново Меси окончателно сложи край на интригата в двубоя, след страхотно солово изпълнение, завършващо с възхитителен прехвърлящ удар от границата на наказателното поле за 3:1.

В добавеното време на мача Мауро Икарди се озова очи в очи с Максимо Бангера, но би право в него.

Немалък брой изненади не поднесоха и останалите двубои в зона Южна Америка. Уругвай и Колумбия също подпечатаха визите за световното догодина. „Урусите” се справиха с Боливия, въпреки че в 24-ата минута защитник на Индепендиенте Гастон Силва си вкара автогол и осигури преднина за гостите. Още до края на първата част обаче Мартин Касарес и Единсон Кавани върнаха обърнаха за 2:1. Гласеният за операция на коляното Луис Суарес пък наниза цели две попадения във вратата на гостите, а отново автогол, но този път на Диего Годин, беляза крайното 4:2. Така Уругувай се нареди на второто място в класирането в зона КОНМЕБОЛ а актив от 31 точки.

Колумбия стигна до равенството 1:1 с Перу и се нареди на четвърта позиция в подреждането. Хамес Родригес откри резултата в 56-ата минута, но гол на Хосе Паоло Гереро в 76-ата накара домакините да треперят до края на двубоя. Само още едно попадение щеше да бъде достатъчно на перуанците за директна квота за Русия. В крайна сметка обаче те останаха на петото мястото и ще играят с участието на бараж Нова Зеландия, Австралия и Хондурас. Перу ще срещне Нова Зеландия в първия си мач, а срещите ще се играят на 6 и 14 ноември.

Губещ от случилото се във финалните срещи се оказа отборът на Чили, който загуби с 0:3 гостуването си на Бразилия и така от третото се свлече на 6-ото място в класирането. Носителят на трофея от Копа Америка финишира с равен брой точки с Перу, но шансовете на тима се изпариха заради по-лошата голова разлика.

Парагвай пропиля отлична възможност за класиране на Мондиала след загуба с 0:1 от Венецуела. При победа „гуараните” имаха възможност поне за участие на бараж. Въпреки това последният в класирането Венецуела ги изненада, записвайки втори успех в квалификациите. Парагвай пък завърши на 7-ото място и също прропуска Мондиала.