Франция е новият световен шампион! „Петлите“ победиха с 4:2 Хърватия и така спечелиха втората си титла в 21-ия Мондиал. Попаденията за паметния успех бяха дело на Марио Манджукич, който си отбеляза автогол, Антоан Гризман, Пол Погба и Килиан Мбапе. За „шахматистите“, които написаха история с класирането си за решителния мач на „Лужники“ в Москва, реализираха Иван Перишич и Манджукич, който така отбеляза и в двете врати.

През първата част балканците стояха по-добре на терена, но след гол от спорен фаул и дузпа, предизвикала дискусии по терена и довела до намесата на видео арбитража, момчетата на Дидие Дешан взеха аванс. През вторите 45 минути като че ли силите на играчите на Златко Далич намаляха и Франция диктуваше събитията по терена.

Хърватия показа чудесен облик в първото полувреме. Футболистите на Златко Далич владееха повече топката и стигнаха до по-чистите ситуации. Противно на това Франция се оттегли на почивка с гол аванс.

Радост за милиони: Франция спечели най-желания трофей

Дешан: Някои са на 19, а станаха световни шампиони

Как реагираха френските медии след успеха в Русия?

Модрич избран за най-полезен играч на Мондиал 2018

Фортуна се усмихна на „петлите“ в 23-ата минута, които поведоха след автогол. Антоан Гризман напредна отляво, а Марсел Брозович понечи да го блокира. Реферът Нестор Питана видя нарушение и отсъди фаул. Останаха сериозни съмнения в коректността да решението на аржентинеца, но така или иначе нападателят на Атлетико Мадрид центрира. В опита си да изчисти Марио Манджукич се извиси, но злощастно отклони в собствената си мрежа – 1:0. За статистиката остана, че това е първи автогол на световен финал.

Хърватите реагираха мигновено и след скоростна атака в 25-ата минута отдясно Марио Манджукич центрира, а Иван Перишич засече от движение, но твърде неточно над вратата.

Три минути след това паритетът бе възстановен. „Шахматистите“ получиха право да изпълнят фаул почти фронтално на вратата, леко вляво. Лука Модрич центрира, а Шиме Върсалко върна леко назад. Домагой Вида свали към Иван Перишич, който с прецизен и много силен удар прати топката в долния ляв ъгъл на Уго Лорис – 1:1.

Франция - Хърватия

източник: Gulliver/Getty Images

В 35-ата минута „петлите“ отново излязоха напред след точно изпълнена дузпа от Антоан Гризман. Самото отсъждане на наказателния удар бе съпроводено от редица протести на терена. А всичко се случи след едно центрира от корнер отдясно по френската атака. Топката бе пратена при близката греда, а Блес Матюиди искаше да играе с нея. Получи се рикошет в лявата ръка на Иван Перишич от близо, а Оливие Жиру и компания имаха бурни претенции за посочване на бялата точка, тъй като първоначално Нестор Питана даде удар от вратата. В този миг видео технологиите дойдоха в помощ на аржентинския арбитър, който след като изгледа пак ситуацията отсъди 11-метров наказателен удар. „Шахматистите“ бяха видимо недоволни, като потърсиха обяснение от рефера, а докато течаха тези разговори, Антоан Гризман си заложи топката. Талантливият играч на Атлетико стреля безпощадно с левия крак в долния десен ъгъл на Субашич, който не успя да хване посоката и се хвърли на другата страна.

Gulliver/Getty Images
63 снимки

През вторите 45 минути тонусът в играта на хърватите спадна, а Франция пое контрола. Гризман стреля от дистанция малко след подновяването на играта, но право в ръцете на Даниел Субашич. Минута след това Анте Ребич изведе добре Иван Ракитич в пеналта, но ударът му бе избит в корнер, от който не произлезе нищо.

В 51-ата минута Килиан Мбапе напредна отдясно, Вида се постара да му попречи да стреля, но не особено успешно. Даниел Субашич излезе и скъси разстоянието, като блокира изстрела на перлата на ПСЖ.

Така хърватите подеха контраатака, която бе пресечена заради нахлуване на фенове на балканците на терена.

Хърватски фенове нахлуха на терена

Французите поведоха с 3:1 в 59-ата минута. При разбъркване в наказателното поле на „шахматистите“ Мбапе подаде на Гризман, който комбинира с Пол Погба. Последният шутира, но се получи рикошет. Топката пак се върна в играча на Манчестър Юнайтед, който този път не сгреши. А статистиката сочи, че той е първият футболист на „червените дяволи“ разписвал се в световен финал.

9 снимки

Играчите на Дешан нанесоха и четвърти удар по амбициитте на вдъхновените хървати. След чудесен пробив на Лука Ернандес отляво, топката бе пусната надясно към Мбапе, който пред дъгата стреля силно за 4:1.

17 снимки

Успокоили се от комфортната си преднина, „петлите“ допуснаха страхотна грешка в отбрана в 69-ата минута. Бранител върна на Даниел Субашич, той се забави и поиска да комбинира със свой съотборник, но точно в този миг Манджукич го причака и засече в мрежата му за 2:4.

Балканците опитаха да върнат още един гол, но в 78-ата минута страхотен изстрел на Иван Ракитич мина на сантиметри от левия стълб.

В 84-ата минута хърватите изпълниха фаул. Самюел Умтити и Марио Манджукич се държаха взаимно за фланелките си, а опасността бе пресечена.

В края на мача след центриране от фаул, Погба можеше да се разпише, ала не сполучи. Преди това имаше ръка на Вида, но съдията остави играта да продължи.

Така „шахматистите“, за които това бе първи световен финал в историята им, отстъпиха на звездната селекция на Франция. Междувременно за статистиката остава, че Мбапе и компания записаха четвърти успех в общо шестте си двубоя срещу Хърватия. Ремитата досега са две.

От друга страна, селекционерът на Франция Дидие Дешан се превърна в третия специалист след Марио Загало и Франц Бекенбауер, ликувал със световната титла и като футболист, и като треньор.

РАЗВИТИЕТО НА СРЕЩАТА МИНУТА ПО МИНУТА МОЖЕ ДА НАМЕРИТЕ ТУК!

ФРАНЦИЯ - ХЪРВАТИЯ 4:2

1:0 Марио Манджукич 18' (авт.)

1:1 Иван Перишич 28'

2:1 Антоан Гризман 38'

3:1 Пол Погба 59'

4:1 Килиан Мбапе 65'

4:2 Марио Манджукич 69'

Състави:

Франция: 1. Уго Лорис, 21. Лукас Енандес, 4. Рафаел Варан, 5. Самюел Умтите, 2. Бенжамен Павар, 14. Блес Матюиди (12. Корантен Толисо - 73'), 13. Нголо Канте (15. Стивън Нзонзи - 55'), 6. Пол Погба, 10. Килиан Мбапе, 9. Оливие Жиру (18. Набил Фекир 81' ), 7. Антоан Гризман

Селекционер: Дидие Дешан

Хърватия: 23. Даниел Субашич, 3. Иван Стринич, 6. Деян Ловрен, 2. Шиме Вършалко, 21. Домагой Вида, 10. Лука Модрич, 7. Иван Ракитич, 4. Иван Перишич, 11. Марсело Брозович, 18. Анте Ребич (9. Андрей Крамарич - 71'), 17. Марио Манджукич