Мечтите на Шотландия да играе поне бараж за класиране на Световното първенство в Русия бяха угасени от един добре познат у нас герой. Бившият нападател на Лудогорец Роман Безяк прониза на два пъти "гайдарите" за равенството 2:2 със Словения и ги свали от втората позиция.

С този резултат голямото щастие беше за Словакия. Именно този отбор зае мястото за баражи, след като разби с 3:0 аутсайдера Малта. Но словаците все още не могат да се зарадват напълно, защото трябва да изчакат развръзката в останалите групи, за да не се окажат най-слабият втори тим и да отпаднат от битката.

А мачът между Словения и Шотландия беше истинско зрелище. В 32-та минута шотландците виждаха мечтата си реализирана. Тогава Джеймс МакАртър намери с хубав пас Лий Грифитс зад защитата по диагонал на вратата и той с мощен шут прониза вратаря - 1:0.

Но явно не бяха сметнали опасността, наречена Роман Безяк. Нападателят започна на пейката и се появи на терена веднага след почивката. И с първия си удар в мача в 52-та минута бившият играч на Лудогорец се разписа за 1:1. Тогава Йосип Иличич центрира от пряк свободен удар и качи топката на главата на Безяк, който от няколко метра вкара за хикса.

Всичко за Шотландия на практика приключи в 72-та минута. Тогава се стигна до разбъркване в тяхното наказателното поле след центриране от корнер и топката стигна до Безяк около точката на дузпата и той с прецизен техничен удар вкара за 2:1.

Робърт Снодграс запази шансовете на шотландците в 88-та с попадението след асистенция на капитана Дарън Флетчър и изравни за 2:2. Но дори червеният картон на Бощян Цезар в последната минута не помогна за пълния обрат и "гайдарите" ще гледат Мондиала по телевизията.

След този развой Шотландия събра 18 точки, но заради по-лошата си голова разлика отстъпи втората позиция на Словакия, който победи аутсайдера Малта, за да събере същия актив. Словенците пък играха за честта си и прецакаха "гайдарите" за мястото на баража.

Словаците обаче не могат още да се радват, защото не е ясно дали няма да са последният отбор от вторите във всички групи. Те обаче направиха всичко, което зависи от тях. И биха с 3:0 Малта.

В 33-та минута Адам Немец откри резултата, когато Марек Хамшик го изведе сам срещу вратаря и прониза мрежата за 1:0. Това беше всичко преди почивката, а малко след нея интригата напълно умря.

В 62-та минута пак Немец се разписа, като този път асистенцията беше на защитника Милан Скриняр. Силите на малтийците за съпротива приключиха и малко след това класиката беше оформена в 69-та минута. Тогава се разписа и Ондрей Дуда и всичко приключи.

До края на двубоя цялото внимание беше насочено към Словения и надеждата беше да не се стигне до обрат в полза на Шотландия, което се и случи. Така Словакия е на втората позиция и още ще чака да разбере какво се случва в следващите два дни.

В последния мач от групата класиралият се тим на Англия изигра протоколен двубой с Литва край Балтийско море. "Трите лъва" завършиха със стил участието си в квалификациите и надделяха с 1:0 в това гостуване.

Единственото попадение беше дело на дежурния голмайстор Хари Кейн от дузпа в 27-та минута. Литовците така и не успяха да затруднят експерименталния състав на Гарет Саутгейт и в крайна сметка момчетата му приключиха с осем победи в десет двубоя и най-заслужено се класираха директно на Мондиала.