Англия съумя да победи гостуващия Словения на "Уембли" с 1:0 в предпоследен мач от група "Ф" на европейските пресявки за Световното първенство. Единственият гол в срещата бе дело на Хари Кейн, който наказа гостите дълбоко в добавеното време и по този начин изпрати Трите лъва директно на Световното догодина. Това бе седма победа за англичаните в групата. След успеха си Англия е с 20 точки, докато словенските сърца останаха разбити, след като възпитаниците на Сречко Катанец ще трябва да се молят на чудо в оставащия кръг, за да успеят да се преборят за място на баражите в европейската зона.

Предвид как дойде успеха зрителите на полупразния "Уембли" освиркаха островитяните след показаното в хода на срещата.

Първото положение в мача бе на сметката на Словения, след като Рахийм Стърлинг сгреши с отиграването в центъра на терена и гостите подеха контраакция. Роман Безяк пусна към Йосип Иличич, но вторият не успя да премина край Джо Харт и да завърши. В 18-ата минута Маркъс Рашфорд стреля от диагонала, но топката попадна в ръцете на Облак. Минута по-късно Андре Шпорар центрира към наказателното поле на англичаните. Кълбото стигна до бившия нападател на Лудогорец Безяк, който не нанесе добър изстрел и кълбото излезе в аут. В 26-ата минута капитанът на Ливърпул Джордан Хендерсън шутира добре, но пак Облак се намеси добре и запази резултата 0:0.

Двадесет минути след подновяването на играта Рашфорд се озова очи в очи с вратаря на Словения и опита да го преодолее с копване, но ударът му бе прекалено слаб и бе изчистен пред голлинията. В 65-ата минута Райън Бъртранд центрира отляво, а топката бе изчистена по земя. Кълбото се озова в Рахийм Стърлинг, който веднага шутира, но Бошчиян Цезар се намеси впечатляващо и изчисти в корнер. Три по-късно Стърлинг комбинира с Кейн, а нападателят на Тотнъм шутира, но и той не успя да матира Облак.

В 84-ата минута Иличич бе близо до това да преодолее английската отбрана, но Джо Харт го изпревари и осуети евентуален гол във вратата на Трите лъва.

В 94-ата минута Хари Кейн успя да прониже вратата на Словения, след като засече центриране отдясно на Кайл Уолкър. Ян Облак успя да отрази някак топката, но тя премина голлинията и донесе успеха за домакините.

В друга среща от групата Шотландия успя да победи Словакия с 1:0, като домакин, след като словаците играха повече от един час с човек по-малко. Шотландците логично наложиха натиск, но голът за тях не бе дело на техен футболист, а централният защитник на гостите Мартин Шкъртел попари Словакия в 89-ата минута. Така шотландците заеха второто място в Група "Ф" и запазиха живи шансовете си за евентуално класиране на Световното в Русия чрез бараж. В последните мачове от групата Шотландия гостува на Словения, докато Словакия приема Малта, като словаците на пръв поглед са в най-изгодна ситуация за отиване на бараж с оглед съперника.

В последната двойка от групата Малта и Литва завършиха наравно 1:1 в островната държава. Това бе и първа точка за Малта в тази група. Те поведоха в резултата през първата част чрез Андрей Агис в 23-ата минута, но нападателят на Хибърниенд Викинтас Сливка изравни за литовците в 53-ата минута. Малта е последна в групата с 1 точка, а Литва е шеста с 6 пункта.