Националният тим на Дания продължава да бъде без загуба на Мондиал 2018 и трябва да е доволен от този факт. "Червения динамит" стигна до 1:1 в сблъсъка си срещу Австралия от група С и събра вече 4 точки в актива си. Въпреки това датчаните изобщо не могат да бъдат сигурни в класирането си, тъй като в последния си двубой от груповата фаза срещат фаворита в потока Франция.

Австралийците от своя страна взеха първа точка, което беше най-малкото, което заслужаваха след пооредния си силен мач по руските терени. Играчите на Берт ван Марвайк създадоха достатъчно чисти положения, за да вземат пълния комплект точки. И така обаче шансовете им за продължаване напред остават - днес те се надяват Франция да победи Перу, а в последния си мач и същото ще трябва да сторят и те.

Направи си Мондиала още по-интересен - играй всеки ден в "Познай резултата" и печели чудесни награди!

Кристиан Ериксен откри резултата още в самото начало на мача, а Австралия се върна чрез нова точно изпълнена дузпа от Миле Йединак.  При вземането на решението за наказателния удар ключова роля имаше системата за видеоарбитраж (ВАР), тъй като играта с ръка на Юсуф Поулсен в собственото наказателно поле първоначално остана несанкционирана.

Двубоят не можеше да има по-добро начало за „червения динамит”. В 7-ата минута централната защита на Австралия се пропука жестоко, след като никой не успя да попречи на Николай Йоргенсен да овладее подскачащата топка при границата на наказателното поле. Нападателят елегантно я прехвърли вдясно за връхлитащия Кристиан Ериксен и халфът на Тотнъм нанесе мощен шут с левия крак от около 14-15 метра. Изстрелът влетя право под гредата – 1:0.

Игровият план на Австралия не включваше подобен развой, затова и „кенгурата” бяха леко шокирани в следващите десетина минути. Дания учудващо, въпреки надмощието си на терена, не използва този период, а се задоволи просто да разиграва.

На всичкото отгоре датчаните не успяха да се възползват от втората си чиста голова възможност, който дойде в 24-ата минута. Тогава десният бек Хенрик Далсгорд се включи в атака и центрира добре в зоната пред вратарското поле. Там Николай Йоргенсен изскочи от нищото и с глава опита да порази долния ляв ъгъл. Вратарят Матю Райън не помръдна и за негов късмет кълбото излезе в аут.

Австралийците предимно разчитаха на статичните положения, за да поставят съперника под напрежение, като изключим онзи миг в 30-ата минута, когато топката някак стигна до Роби Крус в пеналта. Крилото обаче се забави много с обработката и мощното му воле бе блокирано геройски от датски защитник.

„Кенгурата” подскочиха до небесата в 36-ата минута, когато при поредния ъглов удар Матю Леки взе високата топка и стреля с глава, а кълбото се удари в ръката на намиращия се непосредствено до него Юсуф Поулсен. Реферът Матеу Лаос първоначално не бе сигурен какво да отсъди и даде знак играта да продължи. Когато обаче системата ВАР се намеси, не остана съмнение, че островитяните трябва да получат дузпа. Така и стана, а Поулсен дори отнесе жълт картон.

От бялата точка капитанът Миле Йединак беше безпогрешен, точно както срещу Франция – 1:1. Опитният халф стреля по абсолютно същия начин в долния ляв ъгъл.

Три минути преди края на полувремето при малко повече късмет можеше да си върне аванса. Ериксен сам спечели и изпълни пряк свободен удар вляво от наказателното поле. Плеймейкърът  центрира полувисоко и прострелно през купа от тела. Така се стигна до рикошет в крака на Азиз Бехич, а Райън реагира светкавично и закова кълбото в ръцете си току пред голлинията.

Втората част започна с ранна възможност пред Дания, до голяма степен породена от скоростта на Поулсен. Нападателят на РБ Лайпциг взе топката отдясно и се устреми с мощна крачка към вътрешността на наказателното поле. Въпреки че бе побутнат от Йединак и  точно преди да се строполи, Поулсен намери начин да продължи по трева към намиращия се на около 12 метра от вратата Систо. Тъмнокожият играч стреля на мига, а Милиган самопожертвователно подложи тялото си, за да предотврати опасността.

След този епизод обаче, изненадващо или не, Австралия подчертано пое контрола върху мача. Островитяните диктуваха темпото и избирателно се връщаха в половината си, след което организираха опасни контраатаки.

В 68-ата минута вратарят Шмайхел допусна  грешка, която без малко да струва скъпо. Азиз Бехич се включи отляво и центрира високо към далечната греда. Шмайхел излезе, за да боксира, като не улучи добре топката. Така тя попадна в намиращия се в пеналта Матю Леки, който опита ниско и остро центриране, което Далсгорд изчисти току пред погледа на Рогич.

Две минути по-късно Аарън Моой отправи същински снаряд от 25 метра към вратата на Дания. Звездата на Хъдърсфийлд придаде много мощ на изпълнението си, което премина на броени сантиметри над лявата сглобка.

Дания направи опит да отговори и две минути по-късно Пионе Систо застраши вратата на Матю Райън от дистанция. Рисдън не скъси навреме дистанцията до крилото на датчаните, а Систо потърси техничен изстрел с вътрешен фалц  към далечния ъгъл. Топката премина на косъм покрай лявата греда.

В заключителните 10-ина минути австралийците пак имаха по-добрите положения. В 81-ата най-младият на турнира Даниел Арзани по чудесен начин финтира Систо до аутлинията и тръгна по нея в наказателното поле. Младокът даде остро центриране в зоната пред вратата, Шмайхел се размина с топката и за  негов късмет зад гърба му нямаше австралиец, който да порази незащитената врата.

Две минути преди изтичанет на редовните 90 Шмайхел бе призван да се намесва, след като топката стигна много бързо до Леки отляво. Крилото постепенно се приближи към вратата, уж изчаквайки шанс за комбинация, след което изненадващо шутира много силно към близкия ъгъл. Вратарят на Дания реши да не рискува с улавяне и боксира кълбото.

Така равенството се запази и Дания временно поведе в група С с 4 точки на сметката си. Франция заема второто място с 3, а Австралия е веднага след това с 1 пункт. Само отборът на Перу остава с нулев актив.

ДАНИЯ – АВСТРАЛИЯ 1:1

1:0 Кристиан Ериксен 7'

1:1 Миле Йединак 38'-дузпа

Дания (4-3-3): Каспер Шмайхел – Хенрик Далсгор, Андреас Кристенсен, Симон Кяер /к/, Йенс Стригер Ларсен – Томас Дилейни, Ласе Шьоне, Кристиан Ериксен – Юсуф Поулсен (57' - Юсуф Поулсен), Николай Йоргенсен (68' - Андреас Корнелиус), Пионе Систо

Селекционер: Оге Харайде

Австралия (4-2-3-1): Матю Райън – Джошуа Рисдън, Трент Сейнсбъри, Марк Милиган, Азиз Бехич – Миле Йединак /к/, Аарън Моой – Матю Леки (68' - Даниел Арзани), Том Рогич (85' - Джаксън Ървайн), Роби Крус – Андрю Набут (75' - Томи Джурич)

Селекционер: Берт ван Марвайк

Стадион: „Самара Арена” (Самара)