Мачът Сърбия - Швейцария /1:2/ бе нещо повече от напечен сблъсък от Световното първенство. Това беше двубой с мирис на политика, с нотка на национално себедоказване. Защото срещу Сърбия се изправи полу-Швейцария, полу-Косово, полу-Албания. Един хибрид, един микс, в който значителен елемент беше с балкански произход, враждебно настроен срещу съперника.

Спомен от бивша Югославия, неприятна следа през годините от войните.

В състава на Швейцария имаше четирима футболисти от албански произход. Валон Бехрами, Блерим Джемайли, Гранит Джака, Джердан Шакири.

В състава на "кръстоносците" се появиха и неколцина играчи с босненски и хърватски произход - Йосип Дърмич, Харис Сеферович и  Марио Гавранович. Самият селекционер на хърватите Владимир Петкович, както подсказва името му, е от Балканите. Роден е в Сараево, босненски хърватин, натурализиран швейцарец.

Но най-интересно, най-нахъсано бе поведението на косоварите в състава на Швейцария. Джердан Шакири със сигурност е мечтал да донесе победата на своя отбор именно над Сърбия. И ако може в 90-ата минута...Точно това се случи и Швейцария спечели с 2:1.

А албанският орел бе полетял вече с жестове още преди това - заради гола на друг етнически албанец  в състава, Гранит Джака. Шакири показа същия жест с ръце - разперени криле. Би могъл да обясни пред ФИФА каквото си пожелае за този жест, защото политическите демонстрации във футбола не се толерират. Но как да докажеш именно този момент, е въпросът. Макар че всички разбраха - албанският орел полетя над Сърбия, това беше посланието. 

А бутонките на Шакири? Едната бе декорирана със знамето на Швейцария, а другата с това на Косово. 

Така Швейцария се пренесе на Балканите, с всичките си наслоени междуетнически проблеми през годините. 

Донякъде и така - родният град на Шакири в Косово Гниляне осъмна с швейцарски знамена в деня на мача. 

И футболът за пореден път се смеси с политиката. Трудно е да се преодолеят всички тези различия. Особено на Балканите. Дори  официално на терена срещу Сърбия да игра Швейцария, май не бе точно така.