Отборът на Швейцария записа забележителна победа над Белгия в мач от група 2 на Лига А в турнира Лига на нациите. Възпитаниците на Владимир Петкович се наложиха с внушителното 5:2 и така спечелиха групата и се класираха за полуфиналите на надпреварата, които ще се играят догодина. Там засега място намериха още Португалия и Англия.

Двата тима сътвориха истинско зрелище за зрителите. Двубоят премина през редица обрати, а головите ситуации пред двете врати бяха множество. Определено поражението за Белгия е доста унизително като се има предвид, че мачът започна отлично за гостите.

Тимът на Роберто Мартинес поведоха с 2:0, но допуснаха пълен обрат и сериозен погром. Резултатът можеше да бъде далеч по изразителен в полза на домакините, но късметът и няколко добри прояви на Тибо Куртоа не позволиха това да се случи.

Поражението за „червените дяволи“ е най-тежкото под ръководството на сегашния си наставник Мартинес, който пое отбора през 2016 година.

Първите двайсeтина минути бяха за тима на Белгия. Гостите показаха почти всичко от своя арсенал, а Торган Азар бе над всички, като за четвърт час успя да наниже две попадения и да даде комфортна преднина на своите.

Той откри резултата още във втората минута. Бранителят на домакините сбърка фатално при опит да върне топката към своя вратар, а от това отлично се възползва именно Азар. В 17-ата минута, отново той бе в прегръдките на своите. Тогава братът на Еден получи топката около границата на наказателното поле, нагласи я на десния си крак и я прати технично в долния десен ъгъл на вратата за 2:0.

Домакините обаче реагираха като ужилени и още до почивката успяха да обърнат нещата в своя полза. В 26-ата минута Рикардо Родригес намали преднината на Белгия, след като се разписа от дузпа, а след това започна рециталът на Харис Сеферович, който в крайна сметка успя да забие хеттрик.

Той изравни резултата в 31-ата минута след асистенция на Джердан Шакири, който изигра впечатляващ двубой, а в последните секунди на първата част доведе нещата до 3:2.

През второто полувреме Нико Елведи се реваншира за грешката си при първия гол на Белгия. Бранителят се разписа с глава след ново прекрасно подаване от Шакири. Шест минути преди края на двубоя Сеферович оформи своя хеттрик след колективна грешка в отбраната на гостите. Нападателят бе оставен абсолютно непокрит от бранителите на Белгия, а за него не бе никакъв проблем да стреля точно с глава, след прецизно подаване отдясно.

Така Швейцария си осигури място във финалната четворка на турнира, а Белгия остана на втора позиция. Исландия пък изпада в по-долна дивизия като последен тим в групата.