Англия ще играе във финалната четворка в Лигата на нациите! "Трите лъва" извоюваха емоционален успех над Хърватия с 2:1 на 'Уембли" в решаващия мач на група 4 в Лига А на надпреварата.

Така англичаните събраха 7 точки и успяха да изпреварят досегашния лидер Испания (6 т.). Хърватия (4 т.), от своя страна, отпада в Лига В, след като остана последна. Според регламента на състезанието лидерите в четирите групи от Лига А играят финален турнир през юни 2019 г.

Англия - Хърватия

източник: Gulliver/GettyImages

На "Уембли" Англия сътвори зрелищен обрат от 0:1 до 2:1, а победното попадение бе дело на голямата звезда на тима Хари Кейн 5 минути преди края на срещата.

Преди това Андрей Крамарич даде преднина на балканците в 57-ата минута. Смените на Гарет Саутгейт обаче промениха хода на двубоя. Джеси Лингард изравни 12 минути преди края, а Кейн заля с емоционален заряд трибуните след златен гол в 85-ата минута. Това бе 20-то попадение за нападателя на Тотнъм с екипа на неговата родина, което го изравни с Джърмейн Дефоу и Мартин Питърс.

След този успех Англия остава само с две загуби от последните си 28 мача (22 победи) на „Уембли“, докато Хърватия продължава да няма успех на този стадион от 2007 г. (3:2).

"Трите лъва" се присъединяват към Португалия, която по-рано си осигури участие във финалната четворка. Остава да се определят и другите двама 1/2-финалисти за минитурнира идното лято, като най-големи шансове затова от Група 1 на Лига А имат Холандия и Франция, а от Група 2 - Белгия и Швейцария.

Както Саутгейт, така и Далич не можеха да разчитат на по една от големите си звезди. Аут за домакините бе Джордън Хендерсън, който получи травма в часовете преди срещата. За Хърватия големият отсъстващ бе халфът Иван Ракитич.

Срещата започна вихрено. Още във 2-та минута се създаде напрежение пред вратата на домакините, след като една върната назад топка към Пикфорд затрудни стража. Той не изчисти добре, а кълбото падна на крака на Ребич. Той стреля без забавяне от дистанция, но в аут.

В 11-ата минута англичаните отговориха. Хари Кейн успя да овладее в центъра и да разсече защитата на съперника.Там Стърлинг се измъкна с много мощен спринт зад отбранителната линия на „ватрените“ и излезе очи в очи срещу Ловре Калинич. Стражът обаче скъси ъгъла и успя да отбие шута на Стърлинг в корнер.

Секунди по-късно, след центрирането от ъглов удар, Кейн получи шанс да опъне мрежата на съперника от близко разстояние, но не уцели добре топката и тя излезе в аут.

В 16-ата минута нападателят отново бе близо до попадението. Фабиан Делф изпрати дълга топка в предни позиции към Рахийм Стърлинг. Вратарят Калинич излезе напред и изби в краката на Кейн. Нападателят на Тотнъм шутира към опразнената врата, но там някъде притича Ловрен, който с глава се намеси пред голлинията. Топката отново попадна у Кейн, който обаче се забави и при втория шут бе блокиран от няколко бранилите на Хърватия.

В 25-ата минута Чилуел стреля от дистанция по диагонал, но Калинич отново се намеси вещо. В следващите минути играта се успокои и двата тима заиграха по-предпазливо.

5 минути преди края на първата част Чилуел центрира балонно пред вратарското поле. Там вратарят на гостите увисна, а топката падна върху крака на Баркли, който шутира от воле, но не успя да намери целта.

Втората част започна ударно за Хърватия. Андрей Крамарич откри резултата в 55-ата минута. Той получи в наказателното поле, задържа за няколко секунди, без да бъде атакуван от нито един английски играч, обърна се и стреля. Рикошат в крака на Дайър направи топката неспасяема за Пикфорд, който не успя да я достигне, въпреки плонжа си, и позволи на кълбото да влети в неговата мрежа.

В 61-ата минута Перишич се впусна в предни позиции. Джо Гомес опита да го догони, крилото на Интер стреля от малък ъгъл, но нямаше късмет да намери вратата.

В 78-ата Англия се добра до гол. Подаване от дълъг тъч в наказателното поле на гостите не бе изчистено от нито един играч на Хърватия. Кълбото се добра до Кейн, който много хитро чукна под отскочилия Калинич. Топката се насочи към опразнената врата, където Лингард я добави за 1:1 с четвъртия си гол за националната селекция.

В 81-ата минута Хърватия имаше два страхотни шанса отново да вземе преднина. Вида стреля с глава от непосредствена близост, след подаване от корнер, но Пикфорд изби. Топката се върна в купа от играчи, където отново Вида стреля силно, но Лингард бе на голлинията и успя да изчисти.

5 минути преди края на срещата радостта заля „Уембли“, след като Хари Кейн засече центриране от свободен удар и донесе успеха на домакините. Това бе 20-ти гол за нападеля с националния отбор на Англия, прекъсвайки сушата му от 8 мача без попадение.

Англия – Хърватия 2:1

0:1 Андрей Крамарич 57‘

1:1 Джеси Лингард 75‘

2:1 Хари Кейн 85‘

Състави на двата отбора:

Англия: Джордан Пикфорд, Кайл Уолкър, Джо Гомес, Джон Стоунс, Бен Чилуел, Фабиан Делф (Джеси Лингард 73‘), Еик Дайър, Рос Баркли, Рахийм Стърлинг, Ерик Дайър, Рос Баркли (Деле Али 63‘), Рахийм Стърлинг, Хари Кейн, Маркъс Рашфорд (Джейдън Санчо 73‘)

Треньор: Гарет Саутгейт

Хърватия: Ловре Калинич, Шиме Вършалко (Антонио Милич 26‘), Деян Ловрен, Демагой Вида, Тим Йедвай, Лука Модрич, Марсело Брозович, Анте Ребич (Йосип Брекало 46‘), Никола Влашич (Марко Рог 79‘), Иван Перишич, Андрей Крамарич

Треньор: Златко Далич