Днес става ясен победителят във второто издание на Лига на конференциите. Фаворитите в надпреварата Фиорентина и Уест Хем оправдаха очакванията и съвсем закономерно е си оспорват златото тази вечер. Двубоят е на “Еден Арена” в Прага и ще може да бъде наблюдаван по MAX Sport 3, а началният час е 22:00.

Gong.bg ще проследи мача минута по минута.

„Виолетовите“ се класираха на петия си европейски финал. Тимът от града на Медичите обаче има само един спечелен от досегашните четири и той е през далечната 1961-ва година в турнира КНК – съперник тогава е шотландският Рейнджърс.

Флорентинци обаче имат друго значимо постижение на сметката си - те станат първият клуб, който играе във финал в четвърти различен турнир под егидата на УЕФА.

Английският тим пък за четвърти път ще спори за европейски трофей. Първият триумф на “чуковете” в евротурнирите е от 1965 след победа над Мюнхен 1860 с 2:0 в КНК. През 1999 година пък те са един от трите тима, които печелят Интертото, правейки го с 3:2 като общ резултат в решителния сблъсък с Метц. Единственият загубен финал за „чуковете“ е от 1976 година, когато губят с 2:4 в зрелищен сблъсък с Андерлехт, отново за КНК.

В своята група през есента Фиорентина завърши на втората позиция в компанията след първия Истанбул Башакшехир. Трети и четвърти завършиха Хартс и РФС. Нататък „Ла Виола“ нямаше особени проблеми и елиминира цели четири съперника. Фио подчини Брага, Сивасспор, Лех Познан и Базел.

Уест Хем бе безапелационен в групите и спечели и шестте си мача – срещеу Андерлехт, Силкеборг и ФКСБ. Лондонският тим пропусна плейофите преди осминафиналите и оттам насетне подчини АЕК Ларнака, Гент и АЗ Алкмаар.