Айнтрахт Франкфурт спечели Лига Европа! "Орлите" триумфираха след изпълнение на дузпи срещу Рейнджърс. В редовното време на "Рамон Санчес Писхуан" срещата завърши 1:1, а при наказателните удар германският тим се наложи с 5:4. Големият герой за победителите е Кевин Трап, който отрази наказателния удар на Аарън Рамзи, а неговите съотборници бяха безкомпромисни срещу Алън МакГрегър. Иначе в 57-ата минута Джо Арибо изведе шотландския гранд напред в резултата, а в 69-ата минута Рафаел Сантос Боре изравни.

Успехът за Айнтрахт е напълно заслужен. Отборът на Оливер Глазнер категорично беше по-добрият във финалния мач в Севиля, а в елиминационната фаза успя да се справи с Барселона и Уест Хем. Забележителното е, че отборът завърши участието си в турнира без загуба. Трофеят е втори за "орлите" на международна сцена, а през следващия сезон тимът ще играе в Шампионската лига.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Рейнджърс започна по-ентусиазирано. Играта обаче бе прекъсната още в шестата минута за няколко минути, след като Лундстрам вдигна крак, а по същото време Роде наведе главата си и получи много лош удар в нея.

В 11-ата минута Камада проби и навлезе в наказателното поле, където трудно се пребори с двама защитници и отправи слаб удар, който МакГрегър нямаше проблеми да спаси. Девет минути по-късно МакГрегър направи страхотно спасяване. Кнауф проби отдясно, справи се с двама защитници и стреля от десетина метра, но стражът спаси.

В 23-ата минута Райт намери Арибо пред наказателното поле. Нигериецът отправи силен удар, който мина опасно покрай вратата. Малко след това защитник в синьо изби топката с глава, но кълбото се озова с Костич, който с удар от движения я прати в мрежата, но от външната страна. В 32-ата минута Костич се понесе по дясното крило, но вместо да потърси подаване, опит удар, който не намери очертанията на вратата.

В 36-ата минута Трап трябваше да се намесва след удар с глава на Лундстрам след центриране от корнер. Стражът успя да избие с една ръка над вратата.

Втората част започна по-силно за германския тим. В 47-ата минута Тута проби през центъра и отправи удар от около 35 метра, но в аут. Минута по-късно пред Айнтрахт се откри новата възможност за гол. Камада обработи топката и намери Линдстрьом пред наказателното поле. Халфът мигновено шутира, но след рикошет топката премина покрай вратата.

В 53-ата минута Боре падна в наказателното поле след съприкосновение с Голдсън, при което топката излезе в корнер. Ситуацията беше преразгледана от ВАР за евентуална дузпа, но такава не беше отсъдена. Малко след това Кент стреля покрай вратата от близка дистанция.

В 57-ата минута Рейнджърс поведе. Соу върна една изритана топка с глава в опит да намери Тута. Бразилецът се спъна сам, което позволи на Арибо да се озове сам срещу вратаря и нигериецът не сбърка за 0:1.

Само две минути по-късно "орлите" имаха основателни претенции за дузпа. Линдстрьом получи в наказателното поле и отправи удар, при който топката срещна ръката на Баси и излезе в корнер. Изненадващо ситуацията дори не беше прегледана от ВАР, а ъгловият удар секунди по-късно изпълнен.

В 67-ата минута Айнтрахт пропусна страхотна възможност да изравни. Голдсън се подхлъзна и това позволи на Роде да отнеме топката. Халфът изведе Камада, а японецът опита да прехвърли МакГрегър, но топката мина над вратата.

Две минути след това "орлите" стигнаха до попадение. Костич получи от Хасебе отдясно и отправи остро центриране. Баси и Голдсън изпуснаха Боре, който от няколко метра с безпощаден удар в долния десен ъгъл вкара за 1:1.

До края на редовното време Айнтрахт беше отборът, който повече търсеше гола, но такъв не падна, поради което срещата влезе в продължения. В 93-ата минута шут от далечна дистанция на Арфийлд мина над вратата. Две минути след това Баси се подхлъзна отдясно, което позволи на Сантос Боре да навлезе в наказателното поле и да опита да отправи удар, но нигерийският защитник успя да поправи грешката си и изби в корнер.

В 100-ата минута германците организираха отлична контраатака. Кнауф напредна с топката но отправи слаб удар, който мина покрай вратата. Шест минути по-късно Баришич отправи коварен удар от средна дистанция, но Трап внимаваше и спаси. Секунди по-късно Хрустич шутира от 20 метра фронтално срещу вратата, но не намери очертанията на вратата. В 112-ата минута Кент отправи удар от далечна дистанция, но не затрудни вратаря на германците. Две минути след това Айнтрахт пропусна добра възможност, след като Якич отправи удар от около 18 метра, който мина опасно над вратата.

В 118-ата минута Трап се превърна в герой. Рууф се възползва от далечно подаване, напредна и центрира за Кент, който отправи удар от няколко метра, но германският вратар спаси. Малко след това стражът се справи с шут от пряк свободен удар на Тавърниър.

Така се стигна до наказателни удари, при които Айнтрахт спечели с 5:4. В герой за "орлите" се превърна Кевин Трап, който спаси четвъртата дузпа на Рейнджърс, изпълнена от Аарън Рамзи в центъра на вратата. Това се оказа и единственият пропуск от бялата точка тази вечер, след като от Айнтрахт Кристофер Ленц, Айдин Хрустич, Дайчи Камада, Филип Костич и Рафаел Сантос Боре реализираха. Шотландците бяха безпогрешни в първите си три изпълнения чрез Джеймс Тавърниър, Стивън Дейвис и Скот Арфийлд. Кемар Рууф запази шансовете на отбора на Ван Бронкхорст, но Боре с фантастично изпълнение прати хилядите фенове на "орлите" в Севиля в делириум.

5:4 Рафаел Боре

АЙНТРАХТ ФРАНКФУРТ: 1. Кевин Трап, 2. Евън Ндика (101 - 25. Кристофер Ленц), 8. Джибрил Соу (105 - 7. Айдин Хрустич), 10. Филип Костич, 15. Дайчи Камада, 17. Себастиан Роде (90 - 6. Кристиян Якич), 18. Алмами Туре, 19. Рафаел Сантос Боре, 29. Йеспер Линдстрьом (72 - 23. Йенс Хауге), 35. Тута (59 - 20. Макото Хасебе), 36. Ансгар Кнауф

Старши треньор: Оливер Глазнер

РЕЙНДЖЪРС: 1. Алан МакГрегър, 2. Джеймс Тавърниър, 6. Конър Голдсън, 3. Калвин Баси, 31. Борна Баришич (116 - 25. Кемар Рууф), 4. Джон Лундстрам, 8. Райън Джак (74 - 10. Стивън Дейвис), 14. Райън Кент, 23, Скот Райт (74 - 30. Фешън Сакала (117 - 16. Аарън Рамзи), 18. Глен Камара (90 - 37. Скот Арфийлд), 17. Джо Арибо (101 - 19. Джеймс Сандс)

Старши треньор: Джовани ван Бронкхорст

Главен съдия: Славко Винчич, Словения

Стадион: „Рамон Санчес Писхуан“, Севиля, Испания