Един от големите фаворити в Лига Европа Борусия Дортмунд е пред отпадане в турнира, след като в първи осминафинален двубой загуби изненадващо с 1:2 от Ред Бул Залцбург на своя „Сигнал Идуна Парк”.

В Дортмунд домакините по никакъв начин не оправдаха ролята си на фаворит и в крайна сметка закономерно загубиха двубоя, и останаха с доста по-малки шансове за продължаване напред.

Още от първите минути гостите показаха, че нямат никакво притеснение от съперника и от прочутата „жълта стена”, агитката на Борусия. Надлъгването в средата на терена преобладаваше през първото полувреме, но в неговия край Залцбург загатна за това, което предстои през втората част.

В 40-ата минута Роман Бюрке изби с крак опасен изстрел на Хий-Чан Хуан, а веднага след това Мунас Дабур изпусна добър шанс с глава. В добавеното време пък Хуан отново пробва късмета си.

Чудесната игра на гостите даде резултата в 48-ата минута. В нея Йомер Топрак извърши нарушение около границата на наказателното поле. Съдията Славко Винчич прецени, че това е дузпа, а Валон Бериша реализира 11-метровия удар.

Попадението вдъхна още повече увереност на австрийците и в 57-ата минута те сензационно стигнаха до втори гол. Той отново бе дело на Бериша. Щефан Лайнер проби отдясно и от аутлинията хитро върна по земя назад към наказателното поле. Там на метър зад точката за дузпата необезпокояван чакаше косоварят, който с перфектен удар в горния ъгъл вкара за 2:0.

Петер Щьогер реагира като вкара в игра Максимилиан Филип и Кристиан Пулишич и това даде поне първоначален ефект. Секунди, след като влезе в игра, Пулишич центрира прострелно към наказателното поле, там Андре Шюрле се справи с Лайнер и успя да намали за 1:2.

Само че в оставащите около 30 минути домакините така и не успяха да създадат постоянен натиск и да стигнат до сериозни голови положения, с изключение на мощен удар с глава на Сократис в 80-ата минута, минал на сантиметри над вратата.