Треньорът Еузебио Ди Франческо постигна победа с Рома още в първото си римско дерби срещу Лацио. Най-горещият мач в италианската столица предостави очакваното зрелище, нерви и спорни моменти, като накрая триумфираха „вълците” с 2:1.

Огненият сблъсък бе и първият след оттеглянето на иконата на Рома Франческо Тоти, който съответно не пропусна да наблюдава шоуто от трибуните. В негово отсъствие големият жокер за „джалоросите” беше Диего Пероти, който отбеляза дузпа и подаде за гола на Раджа Наинголан. Не малко масло в раната за Лацио наля и бившият кадър Александър Коларов, който спечели наказателния удар за кръвния враг.

Чиро Имобиле заби поредния си гол от началото на сезона, за да направи финалните 20-ина минути интересни, но това бе всичко, до което тимът на Симоне Индзаги стигна.

Първото полувреме на „Олимпико” не бе от най-зрелищните, макар гол на Чиро Имобиле да бе отменен само след две минути игра. Нападателят отбеляза след явна засада, а след това нещата започнаха да се развиват според очакванията – Рома държеше топката в по-дълги периоди, докато Лацио разчиташе на мълниеносни преходи от защита в атака.

Отговорът на „джалоросите” беше изстрел с глава на Един Джеко, който засече добре центриране на Пероти, а Стракоша с върха на пръстите изби в корнер. Този шут в 20-ата минута беше и най-чистата ситуация до почивката, а след нея започна същинския екшън.

Само 3 минути след началото на второто полувреме Рома получи дузпа за глупав фаул на Бастос срещу Алекс Коларов. Сърбинът се впусна в марков рейд отляво, мина покрай няколко бранители и тъкмо когато противниците затвориха опциите пред него, Бастос подложи крак и го препъна. От бялата точка Пероти реализира, разчитайки на странна засилка и шут точно до лявата греда. Вратарят Стракоша усети посоката, но реално нямаше шанс да се намеси – 1:0.

След още 5 минути играчите на Симоне Индзаги сбъркаха в собствената си половина, а Диего Пероти пое топката и пусна към Раджа Наинголан. Белгиецът напредна без проблем към дъгата, откъдето нанесе прецизен диагонален шут по тревата в десния ъгъл – 2:0.

В следващите десетина минути Лацио изглеждаше тотално загубен на терена, а Индзаги опита да промени нещо, като пусна в игра Джордан Лукаку и Луиш Нани, изваждайки безличните Сенад Лулич и Лукас Лейва.

Съдбата се усмихна на „лациалите” в 71-ата минута, когато те получиха дузпа, първоначално подмината от съдиите. Системата за видео повторение влезе в употреба и вече убедени в непохватната игра с ръка на Костас Манолас в наказателното поле реферът Джанлука Роки посочи бялата точка. Оттам Чиро Имобиле бе безкомпромисен, реализирайки своя 15-и гол от началото на сезона.

Заключителния отрязък от мача, в това число и 6-минутното продължение, преминаха почти изцяло пред вратата на Рома. Играчите на Еузебио Ди Франческо сами се поставяха под напрежение, губейки топката почти веднага след отнемането й. Финалните секунди донесоха и горещи сблъсъци между част от играчите, като Имобиле провокира ситуацията, недоволно поваляйки на тревата Бруно Перес. Федерико Фасио тръгна да търси сметка на голмайстора и като по чудо до нещо по-сериозно не се стигна.

Загубата бе едва втора за Лацио дотук през кампанията и остави отбора на 5-о място с 28 точки, на 4 зад лидера Наполи. Рома пък излезе на трета позиция с 30 пункта на сметката си.