Кошмарният завършек на сезона за Барселона продължи до сетния миг, след като „блаугранас” пропусна да запише поне домашен дубъл през кампанията. Барса преклони глава във финала за Купата на Краля, допускайки поражение с 1:2 от Валенсия, за да може „прилепите” да завоюват осмата си Купа на Испания в историята. Валенсианците стигнаха до два гола преднина още през първото полувреме, след като Кевин Гамейро откри резултата на „Бенито Виямарин” в 22-ата, а в 33-ата Родриго Морено удвои актива на „лос че”. Все пак териториалният натиск на Барса му спомогна да стигне до един гол чрез Лионел Меси в 73-ата минута, но загубата е напълно заслужена.

Трофеят е първи за Валенсия от сезон 2007/08, а също така е прекрасен завършек на годината, в която тимът от "Местая" празнува своята 100-годишнина от основаването си.

По този начин така мечтаният требъл за Лео Меси и компания остана в миманса, след като Барса получи много, много звучен шамар в Шампионската лига, губейки на полуфинала след три гола преднина от Ливърпул, а също така и финала за Купата. Въпреки че бе отстранен големият съперник Реал Мадрид, то тимът от Каталуния не успя да вземе 31-ия трофей в своята богата история.

Марселино пък слага в нападението на "прилепите" двамата стрелци - Родриго и Кевин Гамейро, а карето зад тях е изградено от Карлос Солер, Дани Парехо, Коклен и Гонсало Гедеш.

"Прилепите" стигнаха до феноменален шанс след по-малко от пет изигирани минути на "Бенито Виямарин". Атаката за валенсианци бе разгърната отдясно, а топката попадна в Родриго след кошмарна грешка на Клеман Ленгле, който подари топката за стрелеца на Валенсия. Нападателят на "прилепите" излезе сам срещу Силесен и го залъга, но поведе топката прекалено дълго и ударът, който отпрати бе спрян от Жерар Пике точно на голлинията, но при шпагата на бранителя на "лос кулес" той получи травма.

Валенсия откри резултата в 22-ата минута, когато с прекрасен диагонален пас вляво за Гонсало Гедеш топката бе пратена в португалеца от Хосе Луис Гая. Гедеш върна успоредно за Кевин Гамейро, който финтира Жорди Алба и с мощен удар, фронтално от вратата на Яспер Силесен даде превес на „прилепите” срещу Барса – 1:0 за Валенсия.

Въпреки опитите на Барселона да върне експресно гола, то Валенсия стигна до втори гол след 33 минути игра. Дани Парехо елиминира двама човека в половината на Барса и пусна вдясно за Карлос Солер. Халфът на Валенсия надбяга Жорди Алба отдясно и прати остро топката към вратарското поле, където бе Родриго Морено. Нападателят на „прилепите” нямаше как да сбърка с глава от близка дистанция и направи двоен актива на „лос че” над Барселона.

Ернесто Валверде е лишен от услугите на контузения Луис Суарес и „лос кулес” излиза без чист нападател, като дуото напред за Барса е Фелипе Коутиньо, Лионел Меси. Карето в защита е оформено от Нелсон Семедо, Клеман Ленге, Жерар Пике и Жорди Алба, който записва мач номер 300 с екипа на Барселона. На вратата е Яспер Силесен.

63 снимки

Барселона продължи с териториалното си надмощие, след като допусна втория гол дори, а първата добра възможност се откри в последната редовна минута през първото полувреме. Тогава Лионел Меси отправи силен удар от средна дистанция, но с лявата ръка Хайме отрази удара. Секунди по-късно идентичен удар на Иван Ракитич бе уловен от вратаря на Валенсия.

Четири минути след старта на второто полувреме Валенсия създаде превъзходно нападение. Гонсало Гедеш комбинира отляво на двойно с Родриго Морено, а португалецът стреля от дъгата на наказателното поле, но топката прелетя край десния страничен стълб на Силесен. В 56-ата минута Барса стигна до първия си чудесен шанс. Лионел Меси комбинира с Малком в наказателното поле и излезе диагонално срещу вратата на Валенсия. №10 стреля с външната страна на левия си крак, а топката се отби в напречната греда. След това пък тя отиде в Артуро Видал, но дойде висока за чилийския халф, който я прати високо над вратата на „лос че”.

В 69-ата минута пък покрай големия натиск и упорства на Барселона, то Валенсия съумя да реализира поредната си стихийна контраакция. Този път обаче играчите на Ернесто Валверде се прибраха по-бързо и центрирането на Карлос Солер отдясно бе спряно от Клеман Ленгле. Миг по-късно Фелипе Коутиньо реши да тества качествата си с удар от средна дистанция, но ударът бе блокиран от Габриел Палуща и бе отклонен в ъглов удар. След центрирането от корнер пък Барселона стигна до попадение чрез Лионел Меси. Топката бе центрирана към Клеман Лангле, а вратарят на Валенсия боксира топката към Меси, който от няколко метра по диагонала върна едно попадение за Барса в 73-ата минута.

Изключителен пропуск пък видя Валенсия в добавеното време, след като Барселона се бе впуснал в яростно нападение, а Гонсало Гедеш излезе сам срещу Силесен. Ударът на португалеца бе ужасяващо крив и "прилепите" не сложиха точка на спора. Миг по-късно отбраната на Валенсия някак оцеля, след като изпусна всички футболисти на Барселона, а Жорди Алба центрира отляво, но в сетния миг отбраната изчисти в корнер. При него Силесен влезе в наказателното поле, а Валенсия взе топката, за да може Дани Парехо да стреля към опразнената врата, но тя прелетя встрани. Това бе и последният важен момент в мача, като Валенсия взе Купа №8 в своята история.

БАРСЕЛОНА - ВАЛЕНСИЯ 1:2

0:1 Кевин Гамейро (22')

0:2 Родриго Морено (33')

1:2 Лионел Меси (73')

Стартови състави:

Барселона: Яспер Силесен – Нелсон Семедо, Жерар Пике, Клеман Лангле, Жорди Алба – Сержи Роберто, Иван Ракитич, Серхио Бускетс, Артур – Лионел Меси, Фелипе Коутиньо

Валенсия: Хайме – Даниел Вас, Езекиел Гарай, Габриел Паулиста, Хосе Гая – Карлос Солер, Дани Парехо, Франсис Коклен, Гонсало Гедеш - Родриго, Кевин Гамейро

Стадион: "Бенито Виямарин", Севиля

Съдия: Ундиано Майенко