Време е за най-дългоочаквания сблъсък в Европа! Ливърпул и Реал Мадрид се изправят в титаничен финал в Шампионска лига. Два от най-титулуваните клубове на Стария континент ще спорят за най-ценното клубно отличие.

„Червени” и „бели” излизат на легендарния „Стад дьо Франс” тази вечер от 22:00 часа българско време, а рефер на сблъсъка е Клеман Тюрпен. Финала може да наблюдавате в пряко предаване по MAX Sport 3.

Всичко най-интересно преди, по време и след мача във френската столица, може да намерите в Gong.bg.

АНКЕТА: Кой ще спечели финала? Гласувайте тук!

Ливърпул Реал Мадрид ШЛ превю финал

източник: Sofascore.com

Двата тима имаха коренно различен път до финала на турнира, като Реал показа невероятен характер и класа, за да преодолее три тежки съперника. На осминафиналите тимът на Карло Анчелоти се изправи срещу ПСЖ, като загуби първата среща в Париж с 0:1 и изоставаше с един гол в реванша на "Сантяго Бернабеу" до 60-та минута, преди ветеранът Карим Бензема да наниже хеттрик за 15 минути и да класира своите напред. На четвъртфиналите Реал победи Челси с 3:1 в Лондон, но изненадващо се оказа с три гола пасив в ответния мач в Мадрид и имаше нужда от гол на Родриго в 80-та минута, за да вкара мача в продължения, след което отново вездесъщият Бензема вкара решаващия гол. Полуфиналите бяха черешката на тортата за Кралския клуб - загуба с 3:4 срещу Манчестър Сити на "Етихад" и пасив от 0:1 в реванша до 90-та минута. Тогава Родриго вкара два гола за две минути, за да се стигне до продължения, в които за пореден път 35-годишният Бензема, спряган за фаворит за Златната топка, отбеляза победния гол.

Пътят на Ливърпул до финала бе далеч по-спокоен, като на осминафиналите бе победен италианския шампион Интер с общ резултат 2:1, след което "червените" се справиха с Бенфика с 6:4 и Виляреал с 5:2 в следващите два кръга, за да достигнат трети финал в рамките на пет години.

По този начин треньорите на двата тима записаха впечатляващи постижения. Юрген Клоп се превърна в едва четвъртия треньор с четири финала в КЕШ/Шампионската лига, изравнявайки постижението на сър Алекс Фъргюсън, Джовани Трапатони и Мигел Муньос, докато Карло Анчелоти стана първият в историята, достигнал пет финала в турнира. В събота италианецът ще се опита и да стане първият, спечелил четири пъти трофея като наставник.

Ливърпул има известни кадрови проблеми преди финала, като добрата новина е, че голмайсторът на тима Мохамед Салах вече е напълно здрав и ще може да започне от първата минута. Очаква се централният защитник Върджил Ван Дайк също да бъде сред титулярите, след като пропусна последния мач от Висшата лига срещу Уулвърхемптън с проблем в коляното, но все още не е ясно дали централният халф Фабиньо, който не е играл от 10 май, ще може да вземе участие, въпреки че бразилецът поднови тренировки в сряда. Още един човек от тази зона на терена е под въпрос - Тиаго Алкантара, който напусна принудително терена срещу "вълците" в неделя, но Клоп бе оптимист за неговото участие срещу Реал. Резервният нападател Дивок Ориги със сигурност няма да играе на "Стад дьо Франс".

Ситуацията е далеч по-добра за Анчелоти, който обяви пълна група от 26 футболисти, включително Еден Азар и Гарет Бейл, макар че тяхното участие остава под въпрос. Всички основни играчи, които изнесоха елиминациите в турнира за Кралския клуб, са на линия.

Старши треньорът на Реал Карло Анчелоти демонстрира отлично настроение ден преди финала на Шампионската лига срещу Ливърпул. На пресконференцията преди срещата той заяви, че атмосферата в отбора е отлична. Италианецът разкри, че е наясно на кои играчи ще разчита утре да бъдат в стартовата единайсеторка, но още не е съобщил решението си на футболистите.

“Карим е по-голям лидер от първия ми престой в Реал, но неговата скромност и качества не са се променили, каза още Анчелоти. - Мина година, откакто се завърнах, но изглежда по-дълго. Тези мачове са страхотни за нас. Знаем колко история има този клуб. Да стигнем до тук беше важно за нас. Имахме добър сезон. Настроението в отбора е отлично. Ветераните помагат на по-младите, за да има правилната среда и да се изгради самочувствие за тези мачове”.

Всеки мач си има собствена история. Виждам същата мотивация. Вероятно сме по-малко притеснени. Наслаждавах се много на тази година, на тези играчи. Уверен съм. Знам, че утре ще бъда малко нервен, но това е нормално и когато погледна лицата на играчите, нервите ще изчезнат”, допълни специалистът.

Той коментира и съперника във финала: “Ливърпул ще се опита да играе интензивно, те имат много индивидуални качества. Ще искат да играят тяхната игра, а ние нашата. Който успее да демонстрира качествата си, ще спечели”.

Gulliver/GettyImages
53 снимки

„Настроението е много добро. Развълнувани сме да сме тук. Всичко е наред с Фабиньо и Тиаго. Фабиньо тренира нормално. Тиаго вчера и днес също тренира с отбора", коментира пък мениджърът на „червените”.

"Нямам представа как ще се чувстваме, ако победим. В момента сме в настроение за истинска битка. Реал Мадрид е най-титулуваният клуб в Шампионската лига, а треньорът им се стреми към четвърти трофей от турнира. Не можем да придобием този опит за една вечер, но и ние имаме своя опит, защото това е трети финал за нас в последните пет години. Това е нещо специално. Кой е фаворит? Това не е никак лесен въпрос. Ако погледнете историята и обратите, които Реал празнуваше в мачовете през този сезон, бих казал, че са те. Искам и ние да бъдем на същото ниво в тези неща. Искам да приличаме изцяло на себе си в този мач. Ако покажем най-добрата си игра, сме много труден съперник. Основната ми грижа е да бъдем себе си и да сме уверени. Не ме интересува кой е фаворит", продължи той.

"Никой не се притеснява за това, че Мо Салах ще мисли прекалено много за финала през 2018 година. Тогава той се контузи рано, а сега е много добра форма. Всички ние се мотивираме от различни неща. Отмъщението може да е една от мотивациите за него, но не и единствената. Този мач бе преди доста време.

60 снимки

Садио Мане е във формата на живота си. Истинска наслада е да го наблюдаваш в момента. Изобщо не ме интересуват слуховете за Байерн Мюнхен. Той знае колко е важен. Нямам никакви притеснения. Той е концентриран върху финала. Не за първи път се срещам със слухове за Байерн преди голям мач. Сега не е точният момент да говорим за него. Където и да играе през следващия сезон, той ще бъде много важен играч.

Нашата работа се оценява по крайния резултат. Ако сте футболен човек, знаете, че това, което направиха моите момчета през този сезон, е изключително. Всичко обаче опира до цвета на медал. Историята ще покаже как хората ще оценят сезона ни“, заяви Клоп

22:00 / Ливърпул - Реал Мадрид

Ливърпул: Алисон Бекер, Трент Александър-Арнолд, Ибрахима Конате, Върджил ван Дайк, Анди Робъртсън, Фабиньо, Джордан Хендерсън, Тиаго Алкантара, Мохамед Салах, Садио Мане, Луис Диас

Треньор: Юрген Клоп

Реал Мадрид: Тибо Куртоа, Дани Карвахал, Едер Милитао, Дейвид Алаба, Ферлан Менди, Каземиро, Лука Модрич, Тони Кроос, Федерико Валверде, Винисиус Жуниор, Карим Бензема

Треньор: Карло Анчелоти