Реал Мадрид победи с 2:1 Барселона в първо Ел Класико след ерата на Меси и Кристиано Роналдо. Головете за гостите вкараха австрийският национал Давид Алаба (32) и Лукас Васкес (90+4). Секунди преди края на добавеното време Кун Агуеро отбеляза почетното попадение за каталунците. Срещата се игра пред пълни триуни - близо 100 000 души изгледаха мача от "Камп Ноу". Победата пък бе четвърта поредна за Реал Мадрид в Ел Класико, а трите точки върнаха отбора на върха в Ла Лига.
Двубоят започна с по-активна игра на домакините и още в 3-ата минута страхотно дълго подаване внесе напрежение в наказателното поле на Реал. Милитао обаче с тяло блокира Ансу Фати и не позволи да се стигне до удар към Тер Стеген. Едва в 13-ата минута гостите поставиха на изпитание каталунската защита. Винисиус Жуниор нахлу отляво, но центрирането му бе избито в корнер от Ерик Гарсия.

В 21-ата минута страстите се нажежиха, след като Винисиус слаломира между бранителите на Барса и падна в наказателното поле след контакт с Мингеса. Гостите поискаха дузпа, но реферът Хосе Санчес категорично показа, че нарушение няма.

Барселона Реал Мадрид

източник: sofascore.com

Огромен пропуск направиха домакините в 25-ата минута. Страхотен пробив на Мемфис Депай отляво завърши с отлично подаване в наказателното поле, където непокритият Сержиньо Дест от точката на дузпата шутира над вратата.

Реал удари първи в 32-ата минута. Алаба отне топката пред своето наказателно поле и подхвана контраатака, която премина през бразилците Винисиус и Родриго преди отново да стигна до него. Австрийският национал бе изведен на ръба на засадата и с прекрасен шут с левия крак по диагонала не остави шансове на Тер Стеген - 0:1.

Три минути след гола капитанът на Барса Жерар Пике можеже да изравни, след като засече с глава центриране от корнер, но топката не намери очертанията на вратата. Давид Алаба блесна с решаваща намеса и секунди преди почивката, когато Ансу Фати си освободи място за стрелба, но защитникът на Реал блокира удара му.

БГНЕС
36 снимки

На почивката Роналд Куман направи една промяна в състава - на мястото на Оскар Мингеса в игра влезе Коутиньо. Португалецът пропусна да вдигне трибуните три минути след това, когато Депай хитро му предостави топката, но ударът му беше блокиран. Домакините се настаниха трайно в половината на съперника и едва в 55-ата минута тимът на Анчелоти погледна към вратата на Тер Стеген. Пред Ферлан Менди се откри добра възможност, но той ударът му не затрудни стража на Барса, а малко след това Родриго стреля неточно.

Страстите отново се нажежиха в 58-ата минута, когато домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Тони Кроос. Реферът и този път беше категоричен, че няма да посочи бялата точка, а най-активният в претенциите Жерар Пике получи първия жълт картон в мача.

Разсеяна игра на върнатия в началото на втората част на десния фланг на защитата Сержиньо Дест за малко да бъде използвано от Винисиус в 60-ата минута, но в крайна сметка американският национал поправи грешката си. Две минути след това шут на Модрич срещна тялото на Ерик Гарсия, а секунди по-късно Бензема стреля в ръцете на Тер Стеген.

Реал пропусна да прати в нокдаун домакините с два пропуска в 68-ата минута. Първо Кроос се забави и успя да нанесе завършващ удар, а секунди по-късно центриране на Винисиус беше пресечено от Тер Стеген.

В 84-ата минута Депай с меко центриране отляво намери Кун Агуеро между бранителите на Реал, но ударът му с глава нямаше нито сила, нито точност.

В последните минути домакините се хвърлиха "ва банк" и бяха наказани в 4-ата минута на добавеното време. Контраатака завърши с удар на Марко Асенсио, който бе избит от Тер Стеген, но при добавката Лукас Васкес не сгреши за 0:2.

Гостите се успокоиха и доката чакаха последния съдийски сигнал, бяха наказани. Сержиньо Дест центрира към Агуеро и резервата на Барса прати топката в мрежата за 1:2. Секунди след това прозвуча и последният съдийски сигнал.

БАРСЕЛОНА - РЕАЛ МАДРИД 1:2

0:1 Давид Алаба (32)
0:2 Лукас Васкес (90+4)
1:2 Серхио Агуеро (90+7)

БАРСЕЛОНА (4-3-3): 1 Марк-Андре тер Стеген - 18 Оскар Мингеса (46 - 14 Коутиньо), 3 Жерар Пике, 24 Ерик Гарсия, 18 Жорди Алба - 21 Френки де Йонг (77 - 10 Серхи Роберто), 5 Серхио Бускетс-капитан, 30 Гави (85 - 17 Люк де Йонг) - 2 Сержиньо Дест, 9 Мемфис Депай, 10 Ансу Фати (73 - 19 Серхио Агуеро)

Резерви: 13 Нето, 19 Серхио Агуеро, 31 Балде, 17 Люк де Йонг, 11 Демир, 14 Коутиньо, 15 Ленгле, 28 Нико, 6 Пуч, 20 Серхи Роберто, 23 Сюмюел Умтити, 26 Пеня
Треньор Роналд Куман

РЕАЛ М (4-3-3): 1 Тибо Куртоа - 17 Лукас Васкес, 3 Едер Милитао, 4 Давид Алаба, 23 Ферлан Менди - 10 Лука Модрич, 14 Каземиро, 8 Тони Кроос - 21 Родриго (72 - 15 Феде Валверде), 9 Карим Бензема-капитан, 20 Винисиус (87 - 11 Марко Асенсио)

Резерви: 13 Лунин, 7 Еден Азар, 11 Марко Асенсио, 27 Бланко, 5 Вайехо, 15 Феде Валверде, 24 Диас, 25 Камавинга, 2 Карвахал, 12 Марсело, 6 Начо Фернандес, 26 Лопес Андухар