Отборът на Барселона се класира на финал за Суперкупата на Испания, след като отстрани тима на Реал Сосиедад в напечен полуфинал, който се игра в Кордоба. Каталунците имаха нужда от продължения и дузпи, за да преодолеят коравия си съперник от Сан Себастиан.

В редовното време и продълженията мачът завърши при резултат 1:1, като Барса поведе в резултата, но символичните домакини изравниха в началото на втората част. При изпълнението на дузпите футболистите на Роналд Куман и най-вече Тер Стеген, показаха по-здрави нерви и се наложиха с 3:2 за крайния успех.

Финалът на турнира е в неделя, а Барселона ще има за съперник победителя от утрешния полуфинал между Реал Мадрид и Атлетик Билбао. Сблъсъкът за трофея ще се играе в Севиля.

В 8-ата минута на срещата пред Барселона се разкри първата добра възможност за нещо интересно в наказателното поле на своя противник. Символичните гости стигнаха до свободен удар в близост до наказателното поле на Сосиедад. Зад топката застана Осман Дембеле, но след центрирането Брайтуайт извърши фал в нападение.

Отговорът на футболистите на Сосиедад дойде почти незабавно. Оярсабал премина с лекота покрай трима бранители на Барселона пред наказателното пое на каталунците и намери Порту в пеналта, който незабавно стреля по диагонала, но не уцели вратата на Тер Стеген.

Далеч повече усилия трябваше да полага германският страж на Барселона в 17-ата минута, когато Александър Исак излезе сам срещу него. Тер Стеген все пак запази самообладание и предотврати сигурен гол за тима от Сан Себастиан.

Барселона отговори чрез Клеман Лангле, който се нагърби с далечен изстрел, но не уцели рамката на вратата. Това все пак бе първият удар към противниковата врата. Той дойде едва в 23-ата минута.

Последваха силни минути за възпитаниците на Роналд Куман. На два пъти Мартин Брайтуайт имаше много добри възможности, но при първата, изстрелът му бе отразен от стража на символичните домакини, а при втория, който бе с глава, бе неточен.

Gulliver/GettyImages
27 снимки

Барселона все пак показа класата си в 39-ата минута, когато успя да поведе в резултата. След отлична триходова акция отляво, Френки Де Йонг материализира усилията на своите съотборници, вкарвайки с глава за 1:0. Брайтуайт изведе Антоан Гризман в пеналта, който незабавно центрира към Де Йонг, а нидерландецът с глава от трудна позиция прати топката под гредата.

Веднага след това тимът на Реал Сосиедад имаше възможност да изравни, но Тер Стеген, макар и неубедително, отрази опасен изстрел на Исак.

Втората част започна  отлично за Реал Сосиедад. Още в 49-ата минута домакините стигнаха до дузпа, след като Френки де Йонг игра с ръка в наказателното си поле след центриране отляво. Футболистите на Барселона протестираха остро, претендирайки, че нарушението е извън пеналта, но след преглед на ситуацията с VAR, решението на главния рефер бе потвърдено.

Испанският национал Оярсабал не трепна от бялата точка, пращайки Тер Стеген в противоположния ъгъл за 1:1.

В следващата атака на свой ред играчите на Барселона поискаха дузпа за нарушение на Горосабел срещу Де Йонг, но телевизионните повторения показаха, че нарушението е в нападение и е в полза на тима от Сан Себастиан.

В минутите до края на редовното време Барселона бе по-активният тим, но редките шансове пред вратата на Реал Сосиедад не доведоха до желания резултат и така срещата трябваше да се реши след допълнително време. .

В първото продължение Салдуа бе много близо да изведе своя тим напред в резултата. В 94-ата минута бранителят изпрати истински снаряд към вратата на Андре Тер Стеген, но стражът спаси виртуозно и изби в корнер. Осман Дембеле също пропиля много добра възможност за гол. Той се озова на добра позиция в наказателното поле, но ударът му от десетина метра бе спасен от Рамиро на вратата.

През второто продължение Антоан Гризман имаше две отлични възможност една след друга, но при първата изстрелът му от фал бе блокиран, а след разиграването и добавката от негова страна, вратарят парира топката.

Три минути преди края на допълнителното време късметът спаси Барселона. Реал Сосиедад стигна до пряк свободен удар пред вратата на Барселона, а зад топката застана Янузай. Техничарят реши да стреля директно и бе много близо до това да порази целта. Изстрелът му се отклони от левия страничен стълб на вратата, но преди това топката бе докосната от Тер Стеген.

Наказателните удари започнаха с два пропуска. Първо Йон Баутиста бе разколебан за Реал Сосиедад, но веднага след това Френки де Йонг стреля в гредата и запази резултата непроменен. Капитанът на символичните домакини Оярсабал, който бе безгрешен от бялата точка до този момент, сгреши и даде нов шанс на Барса да поведе. Този път Осман Дембеле бе безкомпромисен и вкара.

Напрежението се стовари върху Вилиан Жозе, който също пропусна. Бянич реализира за Барса и увеличи преднината на своя тим. Мерино бе безкомпромисен, пращайки топката под гредата, за да запази надеждите на своите. Последва колеблив удар на Гризман в аут и точно изпълнена дузпа от страна на Янузай. Рики Пуч обаче реши всичко в спора с последния изстрел в срещата.

FT / РЕАЛ СОСИЕДАД – БАРСЕЛОНА 1:1 (2:3 при дузпите)

0:1 Де Йонг 39'

1:1 Оярсабал 50'

Стадион: “Ел Арканхел”, Кордоба

Рефер: Хосе Муниера

Реал Сосиедад: Ремиро, Горосабел, Субелдия, Льо Норман, Монреал, Гуриди, Гуевара, Мерино, Порту, Исак, Оярсабал

Треньор: Иманол Алгуачил

Барселона: Тер Стеген, Алба, Лангле, Араухо, Гарсия, Педри, Бускетс, Де Йонг, Гризман, Дембеле, Брайтуайт