Барселона допусна много груба грешка в преследването на шампионската титла в Примера дивисион, след като завърши 1:1 при гостуването на борещия се за оцеляване в испанското първенство отбор на Лас Палмас в мач от 26-ия кръг на Ла Лига. Каталунците поведоха с гол на Лионел Меси през първото полувреме, но Лас Палмас изравни с гол от дузпа на Джонатан Кайери през втората част.

Жерар Пике остана на резервната скамейка заради болките в дясното коляно, докато Луис Суарес отново води атака на „блаугранас“, въпреки заплахата да пропусне предстоящото дерби срещу Атлетико Мадрид при жълт картон. Филипе Коутиньо и Усман Дембеле останаха на резервната скамейка и се появиха в игра през втората част, но не успяха да помогнат на каталунците да стигнат до победата.

Барселона започна активно мача и създаде първата опасност в срещата. В 8-та минута Лионел Меси подаде към Луис Суарес, но Леандро Чичисола успя бързо да скъси дистанцията до уругвайския нападател, който отблизо стреля, но неточно в аут.

Лионел Меси отправи опасен удар от фаул, от около 24 метра, в 11-та минута, но Чичисола се намеси добре и успя да избие топката в корнер.

Първата възможност за Лас Палмас в мача се откри в 17-та минута, когато Агирегарай центрира остро в наказателното поле на Барселона, където на втора греда непокрит бе оставен Галвес, който обаче не успя да засече топката и да стреля.

Барселона поведе в резултата в 21-та минута. Лионел Меси вкара топката в горния десен ъгъл на вратата на Чичисола с удар от фаул, който бе изпълнен от дъгата на наказателното поле на Лас Палмас. Това е 599 гол в професионалната кариера на Меси.

Ален Халилович можеше да изравни резултата в 25-та минута, когато Лас Палмас получи възможност да изпълни фаул от границата на наказателното поле на Барселона. Хърватинът стреля, но над напречната греда в аут.

Лас Палмас пропусна нова възможност да изравни резултата в 36-та минута, когато след дълго подаване зад отбраната на Барселона Джонатан Кайери се измъкна от опеката на Серхи Роберто и излезе сам срещу Тер Стеген, но изпусна контрола върху топката и стреля в последния момент от много малък ъгъл в аут.

В заключителните секунди на първото полувреме Чичисола излезе да изпревари Луис Суарес за един дълъг извеждащ пас към уругвайския нападател. Вратарят на Лас Палмас докосна топката с ръка извън наказателното поле, но съдията Матеу Лаос прецени, че няма основание да свири фаул в полза на каталунците. Съдията сбърка, тъй като трябваше да изгони с директен червен картон Чичисола, тъй като вратарят игра с умисъл. Това вбеси наставника на Барселона Ернесто Валверде.

Съдията Матеу Лаос свири много спорна дузпа за Лас Палмас в 47-та минута. След центриране от корнер в наказателното поле на Барселона Агирегарай отклони топката с глава, след което тя рикошира в тялото на Луис Суарес и срещна десния стълб на вратата на Марк-Андре тер Стеген. След сериозно забавяне Матеу Лаос посочи бялата точка, а причините за това така и не станаха ясни. Едните тълкувания на ситуацията са, че има извършено нарушение на Серхи Роберто срещу Агирегарай на първа греда, а според други има игра с ръка на Лука Дин, след като топката се отби от десния стълб на вратата на Барселона.

Това е първата дузпа, която бе свирена срещу Барселона от 79 мача насам. За последно наказателен удар бе свирен срещу каталунците през февруари 2016 година в мача срещу Селта. От последната дузпа отсъдена срещу Барселона в испанското първенство изминаха 764 дни.

Наказателният удар бе реализиран от Джонатан Кайери, който изравни резултата в 48-та минута, след като прати безапелационно топката в горния ляв ъгъл на вратата на Тер Стеген.

Барселона имаше доминацията до края на мача, но каталунците не бяха достатъчно активни в офанзивен план и създадоха много малко реални опасности за вратаря Чичисола.

Лионел Меси получи добър извеждащ пас в 60-та минута, но аржентинецът се забави с една идея, което позволи на Агирегарай да му отнеме топката с шпагат.

Две минути по-късно Луис Суарес пропусна от много добра ситуация да порази целта, но стреля в аут.

В добавеното време на срещата Усман Дембеле отправи далечен удар, който не затрудни Чичисола.

Барселона записа трето равенство в последните си 6 мача и то срещу непретенциозни съперници – Еспаньол, Хетафе и Лас Палмас, като пропиля 6 точки, а междувременно Атлетико Мадрид записа серия от 6 поредни победи.

След тази грешна стъпка преднината на Барселона пред втория Атлетико Мадрид е само пет точки преди директния мач между двата състава на „Камп Ноу“ в дербито от 27-ия кръг на Ла Лига. Барселона е лидер с 66 точки, Атлетико Мадрид е втори с 61, а Реал Мадрид е трети с 51. Лас Палмас продължава да е в зоната на изпадащите, като заема осемнадесета позиция с 20 точки.