Жерар Пике спаси Барселона от поражение в каталунското дерби срещу Еспаньол от 22-ия кръг на Ла Лига. Срещата завърши при 1:1. „Лос перикитос“ поведоха чрез Жерар Морено в 66-ата минута, докато Пике изравни в 83-ата, след асистенция на Лионел Меси. „Блаугранас“ удариха и греда през първата част, след изстрел на Филипе Коутиньо.

С ремито Барса подобри рекорда си за най-много двубои без поражение от началото на кампанията. Вече 22 кръга възпитаниците на Ернесто Валверде нямат загуба, с което подобряват досегашното си постижение от сезон 2009/10 - 21 мача.

Въпреки двете загубени точки, Барса продължава да е убедителен лидер в класирането с 58 пункта, на 12 пред втория Атлетико Мадрид. „Дюшекчиите“ обаче имат възможността да намалят изоставането си още тази вечер, когато са домакин на третия в таблицата - Валенсия. Еспаньол натрупа 25 пункта в актива си и така заема 15-ата позиция.

Въпреки ремито с Еспаньол, Барса записа рекордно постижение

Срещата се игра при много неприятни условия. Непрекъснатият дъжд даде своето отражение върху продукцията, тъй като се образуваха доста локви по терена, което видимо затрудняваше футболистите на двата състава.

Ернесто Валверде започна без голямата си звезда Лионел Меси в стартовия състав. Аржентинският техничар се появи в 59-ата минута, заменяйки Пако Алкасер.

Първото полувреме премина сравнително равностойно с леко преимущество за Барселона. „Блаугранас“ удариха греда в 23-ата минута, чрез новото попълнение Филипе Коутиньо. Бразилският плеймейкър от границата на наказателното поле отправи мощна тупалка, която разтресе напречната греда.

Малко след това, в 26-ата минута Батисато опита късмета си от дистанция, но Марк Андре тер Стеген се справи с вещина.

В края на първата част Луис Суарес изпълни пряк свободен удар от прекрасна позиция. Уругваецът насочи много прецизно изстрела си, който обаче мина на сантиметри над напречната греда.

След подновяването на играта, двата състава продължиха да са равностойни, а в 66-ата минута „лос перикитос“ се възползваха от отлична възможност, разкрила се пред тях и откриха резултата. Серхио Гарсия напредна отдясно, след което прати математически точен пас към Жерард Морено, който направи 1:0.

Паритетът бе възстановен в 82-ата минута. Момчетата на Ернесто Валверде върнаха интригата след статично положение. Лионел Меси си заложи топката, за да изпълни фаул отляво по атаката, центрира в наказателното поле, а Жерар Пике засече за 1:1.

В заключителните минути на срещата напрежението на терена се покачи. Голмайсторът за домакините Морено влезе по-грубо в Пике, а това доведе до спречкване между футболистите на двата състава. Наложи се и намесата на главния съдия, който трябваше да въдвори ред.

В предстоящия 23-и кръг Еспаньол гостува на Селта Виго, а Барса ще направи визита на Валенсия.