Лионел Меси отбеляза хеттрик за Барселона за победата с 3:1 при домакинството си на Леганес на „Камп Ноу“ от 31-ия кръг на Примера дивисион. По този начин каталунците изравниха рекорда от 38 двубоя от шампионата без поражение постигнат от Реал Сосиедад от сезони 1978/79 и 1979/80. Ернесто Валверде записа успех в своя юбилеен мач номер 50 начело на „блаугранас“. Валверде може да се похвали с най-малко загуби на този етап от кариерата си начело на каталунците.

Валверде даде почивка на част от футболистите си с оглед предстоящия четвъртфинален мач реванш от Шампионска лига срещу Рома на „Олимпико“. Самюел Умтити и Паулиньо не се появиха в игра, докато Жорди Алба и Андрес Иниеста бяха оставени на резервната скамейка и влязоха през втората част.
Филипе Коутиньо отправи много опасен удар в 17-та минута, но Куеяр внимаваше и успя да избие топката в корнер.

Минута по-късно Луис Суарес бе намерен с дълго подаване в наказателното поле на Леганес. Уругваецът стреля веднага от въздуха, но встрани от десния стълб на вратата на Куеяр.

Барселона направи много голям пропуск в 19-та минута. Усман Дембеле подаде към Лионел Меси, който изведе Луис Суарес сам срещу Куеяр, но вратарят на Леганес успя да спаси удара на уругвайския нападател с крак.

Барселона поведе в резултата в 27-та минута. Лионел Меси с удар от фаул изпрати топката в десния ъгъл на вратата на Куеяр. Аржентинецът отбеляза своя шести гол от пряк свободен удар от началото на сезона.

Домакините удвоиха своята преднина в 32-та минута, когато Филипе Коутиньо пусна перфектен пас към Лионел Меси, който се измъкна между двама играчи на Леганес и с премерен удар вкара топката във вратата на Куеяр.

Набил Ел Жар бе оставен непокрит на точката на дузпата в наказателното поле на Барселона в 67-та минута и стреля с глава, но изпрати топката над напречната греда в аут.

Леганес намали изоставането си в резултата в 68-та минута, когато Брашанац открадна топката от Жерар Пике. След това Габриел подаде към Ел Жар, който с удар от границата на наказателното поле на Барселона вкара топката в долния десен ъгъл на вратата на Марк-Андре тер Стеген.

Куеяр направи впечатляващо спасяване в 74-та минута, когато отрази много опасен удар на Лионел Меси.

Усман Дембеле центрира в наказателното поле на Леганес в 82-та минута, след което Луис Суарес стреля, но над напречната греда в аут.

Лионел Меси оформи своя хеттрик в мача в 87-та минута. Иван Ракитич подаде към Усман Дембеле, който продължи към Лионел Меси, който излезе сам срещу Куеяр, технично го прехвърли и вкара топката във вратата му. Това е 29-ият гол на Лионел Меси в Примера дивисион. Аржентинецът е водещият реализатор в испанското първенство.

След тази победа Барселона е лидер със 79 точки, докато Леганес е четиринайсти с 36 точки.