Луд мач сложи край на серията от 43 мача без поражение на Барселона в испанския шампионат. Каталунците претърпяха поражение с 4:5 при гостуването си на Леванте от 37-ия кръг на Ла Лига.

Отборът на Леванте направи шпалир на играчите на Барселона преди началото на мача.

Барселона бе без голямата си звезда Лионел Меси, а в центъра на отбраната започнаха Йери Мина и Томас Вермален, тъй като Жерар Пике се нуждаеше от почивка, а Самюел Умтити продължава да се възстановява от контузия. Серхи Роберто изтърпя втория си мач наказание и бе заменен от Нелсон Семедо.

Леванте поведе в резултата в 9-та минута, когато Хосе Кампаня подаде към Моралес, който навлезе в наказателното поле на Барселона, където финтира двама играчи и пусна успореден пас на гол линията. Марк-Андре тер Стеген плонжира, но не успя да стигне до топката, която попадна в Боатенг, а той на празна врата не пропусна да вкара.

Леванте бе близо до удвояването на своята преднина в 11-та минута, когато Боатенг пусна отличен извеждащ пас към Барди, който остана сам срещу Тер Стеген и стреля, но топката срещна десния стълб на вратата на Барселона.

Томас Вермален получи контузия в 27-та минута и напусна принудително терена.

Леванте успя да се възползва от численото си превъзходство и да удвои своята преднина в 30-та минута. След груба грешка в центъра на защитата на Барселона Боатенг бе изведен сам срещу Тер Стеген. Нападателят на Леванте преодоля германския вратар, след това спечели сблъсъка с Нелсон Семедо и вкара в опразнената врата.

Жерар Пике влезе в игра в 31-та минута, когато смени контузения Томас Вермален.

Барселона успя да намали изоставането си в резултата в 38-та минута, когато Филипе Коутиньо с удар от границата придаде страхотна треактория на топката, която излъга вратаря Ойер и влетя в мрежата му.

В края на първото полувреме първо Семедо, а после и Пике имаха претенции за дузпа, които бяха подминати от съдията Лопес.

Леванте вкара трети гол в 46-та минута. Хосе Кампаня подаде към Барди, който с удар от границата на наказателното поле вкара топката под напречната греда във вратата на Тер Стеген за 3:1.

Леванте отбеляза четвърти гол в 49-та минута. Домакините организираха страхотна контраатака. Луна подаде към Боатенг, който бе изведен сам срещу Тер Стеген и оформи своя хеттрик в мача. Еманюел Боатенг се превърна в първия футболист през последните 13 години, който успява да вкара хеттрик във вратата на Барселона в мач от Ла Лига. Последният, който е сторил това е Диего Форлан с екипа на Виляреал на 22 май 2005 година.

Леванте направи резултата 5:1 в 55-та минута, когато Рожер подаде към Барди, който с много добър удар вкара топката в десния ъгъл на вратата на Тер Стеген.

Барселона намали пасива си в 59-та минута. Усман Дембеле се опита да стреля, но ударът му бе слаб. Робер се опита да изчисти топката, но я изпрати в краката на Филипе Коутиньо, който отблизо вкара за 2:5.

Барселона реализира трети гол в 64-та минута. Серхио Бускетс подаде към Филипе Коутиньо, който стреля, топката рикошира в тялото на Кампаня, излъга Ойер и влетя във вратата му. По този начин бразилският футболист реализира първия си хеттрик с екипа на катаунците.

Съдията Лопес свири дузпа за Барселона в 69-та минута, след като Боатенг изрита Бускетс в наказателното поле на Леванте след центриране от корнер в наказателното поле на домакините.

Луис Суарес реализира наказателния удар в 71-та минута, като изпрати топката безкомпромисно в центъра на вратата на Ойер, под напречната греда за 4:5.

Барселона бе близо до изравняването на резултата в 74-та минута, когато Денис Суарес центрира от фаул в наказателното поле на Леванте, Луис Суарес бе оставен непокрит и стреля с глава, но над напречната греда.

Жорди Алба центрира остро в наказателното поле на Леванте в 82-та минута, където Луна за малко не си отбеляза автогол, но топката бе изчистена в корнер, след като премина на сантиметри встрани от левия стълб на вратата на Ойер.

Леванте направи страхотен пропуск в 90-та минута, когато Рочина можеше да се възползва от груба грешка на Серхио Бускетс и Марк-Андре тер Стеген, но пропусна да вкара в опразнената врата.

Така шампионите от Барселона претърпяха първа загуба от началото на сезона и прекъснаха серията си от поредни мачове без поражение.

Барселона е шампион като има 90 точки, а Леванте е петнайсти с 46 точки.