Барселона предусеща спечелването на шампионската титла на Испания за 26-ти път в своята история. Каталунците спечелиха с 2:0 гостуването на Алавес на стадион „Мендисороса“ от 34-ия кръг на Ла Лига. По този начин „блаугранас“ може да стане шампион още в сряда, ако Атлетико Мадрид загуби от Валенсия на „Уанда Метрополитано“. При всяко едно друго развитие на срещата в испанската столица, Барселона ще трябва да спечели двубоя си срещу Леванте, който е в събота на „Камп Ноу“, за да спечели и на практика титлата в Примера дивисион.

Старши треньорът на Барселона Ернесто Валверде даде почивка на някои от основните играчи. Лионел Меси бе оставен на резервната скамейка, както и Клеман Ленгле, Жорди Алба и Артур Мело.

Барселона създаде първата опасност в срещата в 5-та минута, когато Луис Суарес излезе сам срещу Пачеко, но вратарят на Алавес успя да спаси. След това отбитата топка попадна във Филипе Коутиньо, който стреля, но ударът му бе блокиран от Ели.

Каталунците продължиха да създават опасности пред вратата на Алавес. Две минути по-късно първо Суарес, а след това и Коутиньо не успяха да вкарат.

Пред Луис Суарес се откри нова страхотна възможност в 29-та минута, но Пачеко отново спаси.

След центриране от фаул в наказателното поле на Барселона, Рикардо Ели стреля с глава, но над напречната греда на вратата на Марк-Андре тер Стеген.

Барселона поведе в 54-та минута, когато Серхи Роберто пусна отличен пас, който бе пропуснат от Луис Суарес, а топката попадна в Карлес Аленя, който бе изведен в наказателното поле на Алавес и прати топката във вратата на Пачеко.

Съдията Вега свири дузпа за Барселона в 57-та минута. След центриране в наказателното поле на Алавес топката срещна ръката на Томас Пина, след което Жерар Пике стреля, Пачеко спаси, а топката бе довкарана от Самюел Умтити, който бе в положение на засада. Съдията Вега разгледа ситуацията с ВАР и прецени правилно, че трябва да посочи бялата точка за играта с ръка на Пина. Наказателният удар бе реализиран от Луис Суарес в 60-та минута и Барселона поведе с 2:0.

Лионел Меси се появи в игра в 61-та минута, когато влезе на мястото на Усман Дембеле.

Още с едно от първите си докосвания Меси можеше да вкара гол. В 68-та минута той си откри пространство в наказателното поле на Алавес и стреля, Пачеко докосна топката, която срещна и десния стълб на вратата му, но не влезе в нея.

Джони открадна топката от Артуро Видал в 74-та минута, след което се опита да изненада Тер Стеген, но ударът му бе слаб.

Луис Суарес центрира в наказателното поле на Алавес в 76-та минута, където Артуро Видал стреля с глава, но над напречната греда на вратата на Пачеко.

В последните минути на срещата се откриха две възможности пред Лионел Меси, но ударите на аржентинския футболист не бяха точни.

Барселона е лидер в класирането с 80 точки. Каталунците имат преднина от 12 точки пред втория Атлетико Мадрид. Алавес е осми в класирането с 46 точки.