Атлетик Билбао даде началото на 32-ия кръг в Ла Лига със звучна домакинска победа. Командата на Ернесто Валверде не се смили над Лас Палмас и го унищожи с 5:1 в среща, в която Икер Муниаин и Ариц Адурис се разписаха по два пъти.

Голеадата на „Сан Мамес“ започна рано-рано. Още в 7-ата минута Андер Итураспе центрира от ъглов удар отдясно по атаката, а Микел Сан Хосе налетя като хала и от границата на вратарското поле с глава засече безмилостно под гредата – 1:0.

Само 2 минути по-късно домакините покачиха резултата. Икер Муниаин изпълни много интелигентно пряк свободен удар от около 20 метра. Крилото забеляза, че стената не покрива достатъчно добре долния ляв ъгъл и стреля с фалц покрай нея – 2:0.

Лас Палмас намери сили да отвърне на удара в същото темпо. В 12-ата минута Танаусу изпълни корнер по сходен начин както при първия гол на Атлетик. Педро Бигас се отскубна от пазача си при близката греда и изпревари двама съперникови играчи, за да насочи с глава неспасяемо кълбото по диагонала – 2:1.

Попаденията през първата част не спряха дотук, защото в 18-ата Ариц Адурис възстанови аванса от 2 попадения за баските. Домакините спретнаха мълниеносна контраатака отдясно, при която Иняки Уилямс превзе много терен и пусна по тревата за Адурис, който беше пресрещнат от вратаря. Нападателят успя да го прехвърли, а после паднал на земята и да добута кълбото в мрежата – 3:1.

След почивката тимът от Билбао довърши опонента си с две попадения в рамките на 60 секунди. В 58-ата минута Муниаин заби ново красив гол, като засече от воле зле изчистената от бранителите на Лас Палмас топка. Стражът Раул Крус се постара при плонжа, но нямаше как да спре летежа на топката към долния си десен ъгъл – 4:1.

Дикторите на стадиона едва бяха заглъхнали, когато дойде и петият гол. Отчаяните играчи на гостите загубиха топката след изпълнението на началния удар, а Микел Сан Хосе не се полакоми и пусна към непокрития Адурис, който фиксира крайния резултат на погрома – 5:1.

С тази победа баските временно се изкачиха на 6-о място в класирането благодарение на актив от 53 точки. Те имат един пункт преднина пред 7-ия Реал Сосиедад, и 3 пред 8-ия Ейбар. Петият Виляреал е с 54.

Лас Палмас, за когото това бе четвърто поражение в последните 5 шампионатни мача, заема 13-а позиция с 38 точки.