Голяма част от интригата в Примера дивисион преди последния кръг приключи. В 37-ия рунд на надпреварата отпаднаха въпросителните за последния изпадащ, както и за последния испански участник в Шампионската лига следващия сезон.

С елита се разделя Хихон, а в Турнира на богатите ще се състезава Севиля. До тази развръзка се стигна, въпреки победата на Спортинг и въпреки поражението на андалусийците.

Хихон имаше нужда от задължителна победа над Ейбар в гостуването си, но зависеше и от резултатите на преките си конкуренти. Момчетата на наставника Руби стигнаха до успеха с 1:0.

Единственото попадение за гостите падна в 32-та минута. Тогава Мои Гомес пусна страхотен пас към Бурги, извеждайки го в коридор между защитниците на противника. И той с прекрасен удар в далечния ъгъл на вратаря откри резултата.

Този развой не се промени до края на двубоя, което прекрасно устройваше Хихон, а пък домакините определено не правеха трагедии от него, защото отдавна си бяха осигурили оцеляването, а пък нямаха шансове за Европа.

Но пък в крайна сметка гостите изпаднаха. Това стана факт, след като Леганес взе така необходимата му една точка в гостуването на Атлетик Билбао след 1:1 на "Сан Мамес". Депортиво Ла Коруня също взе така нужната му точка, но в гостуването на Виляреал. На "Ел Мадригал" двата тима завършиха 0:0 и така всичко за Хихон свърши.

Но и "жълтата подводница" страдаше след този развой. Вместо да се възползва от погрома над Севиля от страна на Реал Мадрид и да запази теоретични шансове за Шампионската лига, Виляреал ще трябва да трепери до последно дори за квотата си за Лига Европа.

Всъщност, точно разпределението на тези квоти остана последната въпросителна за последния кръг на Примера дивисион. Разбира се, остава и интригата за титлата, но там Реал може да направи огромната крачка към трофея в сряда, ако победи Селта.

Така след 37-ия кръг начело остава Барселона с 90 точки, но и с мач повече от Реал, който е със същия актив. Трети е Атлетико Мадрид със 74 точки, а четвърти е Севиля с 69. Това ще са участниците на Испания в Шампионската лига.

Следват Виляреал на петата позиция с 64 точки, Атлетик Билбао с 63 и Реал Сосиедад със същия актив. От тях трябва да станат ясни имената на двама от участниците в Лига Европа. Ако обаче Барса победи Алавес за Купата на Краля, и трите отбора ще участват в турнира. На дъното е ясно, че Спортинг Хихон, Осасуна и Гранада изпадат.