Отборът на Алавес сложи край на победната серия, на която Алетик Билбао се наслаждаваше в Примера Дивисион. В 36-ия кръг на испанското първенство домакините надиграха баските с минималното 1:0 благодарение на чудния гол, дело на Тео Ернандес.

Преди този мач Атлетик можеше да се похвали с поредица от 4 победи, но на „Естадио Мендисоротса“ си намери майстора.

Първото полувреме беше доста интересно и изпъстрено с положения. В 20-ата минута Едгар Мендес от Алавес излезе на чудесна позиция, за да шутира над гредата. Три по-късно Ариц Адурис от Атлетик се извиси и засече с глава, а вратарят Фернандо Пачеко предотврати опасността със зашеметяващо спасяване.

Бившият играч на Атлетик Ибай Гомес можеше да накаже гостите в 26-ата минута, когато пое топката около точката на дузпата и стреля много мощно. Кълбото прелетя на сантиметри покрай левия стълб.

Секунди по-късно Адурис пропиля нова възможност, като пак беше на точното място, за да отиграе центриране, но стреля встрани.

В 29-ата минута Атлетик разтресе и рамката на вратата. Бенят направи чудесно включване в предни позиции и получи топката пред пеналта, откъдето нанесе прецизен шут. Топката обаче отскочи от левия стълб.

Второто полувреме започна с нов пропуск за гостуващия тим. Иняки Уилямс се оказа непокрит на обещаваща позиция, като шутира съвсем малко покрай целта.

В 53-ата минута Алавес излезе напред в резултата след невероятния гол на Ернандес. Топката беше центрирана от ъглов удар, а Ибай Гомес я докосна и отклони назад към границата на наказателното поле. Тео Ернандес я укроти и веднага шутира по посока на далечния горен ъгъл. Стражът на Атлетик Кепа Арисабалага само изгледа как кълбото влита по безкомпромисен начин под гредата.

Загубата не позволи на Атлетик да измести Виляреал от 5-ото място в класирането. С 62 точки тимът от „Сан Мамес“ остава на 6-о място, като има еднакъв актив със седмия Реал Сосиедад.

Алаваес от своя страна се изкачи до 9-ото място с 51 пункта.