Отборът на Атлетик Билбао изхвърли Барселона от Купата на Краля, побеждавайки с 3:2 след продължения в мач от осминафиналите на турнира. Домакините поведоха още във втората минута с гол на Мунянин, но 18 минути по-късно Феран Торес върна паритета. През втората част Билбао категорично бе по-добрият отбор и в самия край на мача Иниго Мартинес върна аванса на "баските". Малко след това обаче Педри измъкна каталунците и подсигури продълженията. В 104-ата минута Жорди Алба подари дузпа на противника, а капитанът на Билбао бе безкомпромисен от бялата точка и донесе триумфа на своя тим.

Така, след като миналата седмица загуби полуфиналната битка за Суперкупата на Испания, тази седмица Барселона е аут и от Купата на Краля.

По-малко от 120 секунди бяха нужни на домакините да открият резултата, след като Икер Муняин посрещна перфектно центиране на Нико Уилямс и след добро първо докосване прати топката във вратата на Барса за 1:0.

Авансът на Билбао издържа 20 минути, тъй като Феран Торес побърза да възстанови равенството с първия си гол за Барселона. Младокът пое подаване и моментално отправи неспасяем изстрел в десния ъгъл на вратата на Агиресабала.

Последва нов шанс за Атлетик Билбао, при която Оскар де Маркос овладя топката след рикошет и стреля, но ударът му бе неточен.

Малко преди да измине половин час игра отново Муняин се оказа на добра позиция за реализиране. Испанецът се втурна към центъра на наказателното поле, за да засече подаване на Нико Уилямс, и веднага стреля, но топката прелетя на сантиметри от вратата.

В края на първата част Билбао изпълни ъглов удар, след който топката не влетя във вратата на Барса като по чудо. Раул Гарсия надскочи защитата на каталунците и насочи кълбото в очертанията, но стражът отрази.

Gulliver/GettyImages
20 снимки

След подновяването на играта Тер Стеген трябваше отново да се намесва, тъй като Нико Уилямс успешно си освободи пространство в наказателното поле и бързо стреля към вратата на противника.

В 69-ата минута съдията извърши страхотна грешка и вбеси феновете на "Сан Мамес", прекъсвайки атака на домакините заради засада, която не съществуваше, тъй като в момента на паса Иняки Уилямс бе в редовна позиция.

В последните минути на редовното време Билбао имаше нещастието да нацели гредата. Иняки Уилямс напредна по десния фланг и отправи нещо средно между центриране и удар, а топката "кацна" на напречната греда.

Секунди по-късно обаче натискът на домакините даде резултат и момчетата на Марселино Гарсия Торал върнаха аванса си. Иниго Мартинес се възползва от хаоса в наказателното поле на Барса и в точното време чукна топката във вратата на Тер Стеген за 2:1. Попадението бе преразгледано с ВАР заради съмнения за засада, но за радост на феновете по трибуните след проверката голът бе зачетен.

В 89-ата минута Алекс Беренгер отново прати топката в мрежата на каталунците, но попадението бързо бе отменено заради засада.

Барселона обаче не се отказа и в добавеното време на мача отново върна паритета чрез Педри. Ветеранът Дани Алвеш изигра витална роля в атаката, пращайки топката към испанския талант, който с брилянтен удар в лявата страна на вратата запази надеждите на своя тим и вкара мача в продължения.

В 104-ата минута Иняки Уилямс центрира, а топката очевидно срещна ръката на Жорди Алба. След преглед с помощта на ВАР съдията отсъди дузпа в полза на Билбао, която бе материализирана по категоричен начин от капитана на домакините Икер Муняин.

След като в началото на първото продължение Ансу Фати напусна заради контузия, малко по-късно същото направи и Педри.

На старта на второто продължение Феран Торес за втори път прати топката във вратата на Агиресабала, но попадението бе отменено заради засада. В самия край на двубоя напрежението се покачи, но Билбао опази преднината си и триумфира над Барселона.

Атлетик Билбао - Барселона  КР 3:2
1:0 Икер Муняин 2'
1:1 Феран Торес 20'
2:1 Иниго Мартинес 86'
2:2 Педри 90+2'
3:2 Икер Муняин (д.) 105+2'

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Атлетик Билбао: 1. Агиресабала, 18. Де Маркос, 12. Вивиан, 4. Мартинес, 17. Берчиче, 30. Уилямс, 14. Гарсия, 6. Весга, 10. Муняин, 8. Сансет, 22. Гарсия

Треньор: Марселино Гарсия Торал

Барселона: 1. Тер Стеген, 18. Алба, 4. Араухо, 3. Пике, 8. Алвеш, 16. Педри, 5. Бускетс, 30. Гави, 29. Жутгла, 19. Торес, 33. Езазули