Отборът на Барселона направи за смях тима на Севиля във финала на турнира за Купата на краля в Испания. „Каталунците“ изиграха впечатляващ двубой, в който посрамиха андалусийци, побеждавайки ги в 5:0 на стадион „Уанда Метрополитано“ в испанската столица Мадрид.

Така Барса триумфира в надпреварата за четвърта поредна година и печели отличието за рекорден 30 път в своята славна история. „Каталунците“ се превръщат в едва третия отбор, който печели трофея в четири поредни сезона. Преди това са постигали Реал Мадрид и Атлетик Билбао.

Луис Суарес отбеляза първите си два гола във финал за Купата на краля, а останалите попадения бяха дело на Лионел Меси, Андрес Иниеста и Филипе Коутиньо.

Уикендът може да се окаже изключителен за Барселона, който освен с Купата на краля, утре могат да триумфират и с тилата в Испания. Това ще се случи, ако Бетис успее да победи преследвача Атлетико Мадрид.

Барселона започна по-добре мача в Мадрид, като в първите минути определено диктуваше темпото, но без да създава опасности пред вратата на Севиля. Само няколко минути след първия съдийски сигнал дойде и първата спорна ситуация в срещата. Луис Суарес бе изведен зад отбраната на Севиля, но главният рефер спря играта, отсъждайки засада. На телевизионните повторения обаче се видя, че уругваецът е бил в чиста позиция.

В 9-ата минута дойде и първият точен удар в срещата. Лионел Меси застана зад топката при пряк свободен удар, но техничният му изстрел бе спасен с вещина от Давид Сория, който изби в корнер.

Нищо обаче не успя да спаси Севиля пет минути по-късно. С атака по учебник, Барселона матира своя противник за 1:0. Символичните домакини пробваха преса, докато „каталунците“ разиграваха дълбоко в своята половина. Топката бе върната на вратаря Силесен, който овладя спокойно и с перфектен пас успя да изведе Филипе Коутиньо, който дебнеше на централната линия и се измъкна от засадата. Бразилецът напредна добре почти до аутлинията и пусна топката към Луис Суарес, който от два метра на празна врата нямаше как да сгреши.

Това бе първи гол за уругвайския национал във финал за Купата на краля.

Първата добра възможност за севилци бе пропиляна от Хоакин Кореа, който не успя да стреля прецизно от воле и от близо 15 метра прати топката покрай вратата.

В 28-ата минута дойде и един от най-красивите моменти в мача. Ветеранът Андрес Иниеста бе много близо до попадение, но късметът му обърна гръб. Испанецът получи от Луис Суарес на границата на наказателното поле и стреля. След рикошет топката стана неспасяема за вратаря на Севиля, но срещна напречната греда.

В ответната атака Бранко Васкес се освободи от защитник на Барселона и след пас отдясно стреля с глава, но Силесен бе на мястото си и спаси.

Барселона сериозно наклони везните в своя полза в 31-ата минута, когато падна и втория гол в мача, който отново бе във вратата на Севиля. Лионел Меси покачи на 2:0 след страхотна комбинация между Иниеста, Жорди Алба и него, при която Алба асистира с пета. Така Меси се превърна в едва вторият фубтолист в историята вкарвал пет попадения във финала на турнира.

Пет минути преди края на редовното време за първата част Барселона удари отново, а в голмайстор отново се превърна Луис Суарес. Той получи в собствената си половина, където не бе атакуван от нито един противников футболист. Това му позволи да напредне и да комбинира с Лионел Меси, който пък му върна жеста и го изведе очи в очи с вратаря. Суарес пое и със силен шут направи 3:0.

Второто полувреме започна така, както завърши първата част – с атаки и гол за Барселона. Този път на върха на щастието бе самият Андрес Иниеста. Луис Суарес отне топката в половината на Севиля подаде към Иниеста, който пък от своя страна продължи към Лионел Меси. Аржентинецът изчака съотборника си да намери позиция в наказателното поле, подаде му, а за Иниеста не представляваше трудност да преодолее стража на Севиля за 4:0.

В 69-ата минута нещата за Севиля меко казано станаха срамни. Барселона стигна до дузпа, след като Слемент Лангле игра откровено с ръка, спирайки паса на Суарес към Коутиньо. Въпреки това обаче, коженото кълбо попадна в бразилеца, който вкара, но преди това съдията бе посочил бялата точка.

Зад топката застана самият Коутиньо, въпреки че Суарес имаше възможност да оформи своя хеттрик, и не сгреши – 5:0.

Най-интересното в оставащото време до края бе смяната на Андрес Иниеста, който игра в последния си голям финал за тима от „Камп Ноу“. Испанската легенда бе аплодиран, както от своите фенове, така и от тези на Севиля.

СЕВИЛЯ – БАРСЕЛОНА 0:5

0:1 Суарес 14'