Актуалният шампион Байерн Мюнхен записа изключително ценна победа в междинния 28-и кръг. Баварският гранд триумфира при визитата си на Борусия Дортмунд с 1:0 и по този начин остави „вестфалци” на седем точки зад себе си, като до края на Бундеслигата остават само шест кръга. В допълнение към загубата на Борусия, то друга тревожна новина е, че голямата звезда на отбора Ерлинг Халанд напусна контузен терена в средата на второто полувреме. Така Байерн вече е с 64 пункта, докато Борусия остана с 57.

Единственият гол падна в 43-ата минута, когато Джошуа Кимих прехвърли по страхотен начин сбъркалия във въпросната ситуация вратар на Борусия – Роман Бюрки, като попадението се оказа достатъчно, за да може мюнхенци да се прибират доволни към Бавария. Третият РБ Лайцпиг е с мач по-малко и с 54 точки, а ако победи, то ще се конкурира до края с „жълто-черните” за сребърните медали в Германия, докато Байерн вече спокойно ще може да доиграе сезона за сетна титла в Германия.

Борусия бе най-добре представящият се тим в Германия до този момент, когато говорим за домакинства – 10 от 13 мача, в които нямаха нито една загуба. След рестарта на сезона в Германия, двата отбора изиграха по два мача, като и двете срещи бяха спечелени от Борусия и Байерн. Първият мач през сезона, игран на "Алианц Арена", мюнхенци го взеха категорично, надделявайки с 4:0.

В трети пореден мач Люсиен Фавр не направи промени в своя стартов състав, като атаката на „жълто-черните” бе водена от Ерлинг Халанд.

За гостите пък Флик направи една промяна от триумфа над Айнтрахт Франкфурт. Иван Перишич остава на пейката, а Серж Гнабри стартира. Мануел Нойер застана на вратата, а това е неговият мач №400 с екипа на баварците.

След само 30 секунди игра домакините можеха да открият резултат след неразчетено излизане на Мануел Нойер. Германецът изчисти с крак топката, а тя дойде в Ерлинг Халанд. Норвежецът заходи отдясно и стреля между краката на вратаря, но Жером Боатенг се беше върнал на голлинията и с десния крак изчисти далеч напред. В четвъртата минута Рафа Герейро бе изведен с дълъг пас вляво. Халфбекът на Борусия стигна топката до аутлинията и върна назад за Брандт. Халфът спря кълбото и стреля с десния, но Нойер спря топката с две ръце, след което я улови.

Първият шанс за Байерн дойде в петата минута. Левандовски влезе в наказателното поле, но бившият бранител на Байерн - Матс Хумелс, блокира пътя на топката и на практика Бюрки нямаше работа в тази ситуация. В десетата минута Борусия прати топката в мрежата на Нойер, но преди тя да влезе Торган Азар беше в засада и коректно бе отменено попадението. Миг по-късно пък центриране отляво потърси Томас Мюлер, но той не успя да засече топката с глава и стражът на "жълто-черните" улови топката. В 19-ата минута пък на Дортмунд му се наложи да чисти от своята голлиния. Намесата беше на капитана Лукаш Пишчек.  Атаката се разви отдясно, а Дейвис комбинира с Гнабри, който стреля. Топката преодоля Бюрки, но Пишчек сложи крак точно преди кълбото да влезе във вратата на домакините.

В 24-ата минута се откри пространство пред Коман и той отдясно с мощен шут атакува вратата на Бюрки, но стражът на Дортмунд се намеси. Топката можеше да засече Мюлер, но опитният играч го направи слабо и не успя да реализира отблизо. В 26-ата минута Брандт профука чудесна възможност за удар след прецизен пас отдясно на Ашраф, но се замота прекалено много и топката в крайна сметка беше открадната и избяга от неговия контрол. Миг по-късно Герейро центрира отляво, а Халанд опита ножичен удар, който беше неуспешен. Атаката на домакините продължи и центриране отляво отново отиде към Халанд, но ударът му с глава бе неточен.

67 снимки

Пет минути преди края на първото полувреме Хакими сбърка и изчисти навътре към дъгата на наказателното поле. Там обаче срещу топката връхлетя Леон Горецка, който с топовен изстрел я изпрати към вратата на домакините, но Бюрки спаси своите от допускане на "лек" гол. Шампионите обаче откриха резултата в 43-ата минута. Гостите постепенно разиграха топката, а в сетния миг заиграха на по-висока скорост. Джошуа Кимих видя, че Роман Бюрки беше излязъл напред и с финес го прехвърли. Все пак вратарят на Дортмунд докосна топката с пръсти, но тя влезе във вратата му - 1:0 за Байерн.

Първият шанс през второто полувреме бе на сметката на Борусия Дортмунд. Махмуд Дахуд пое топката в средата на терена и стреля от сериозна дистанция, но Нойер се намеси много добре. В 54-ата минута правещият много солиден мач халф на Байерн - Леон Горецка, комбинира с Томас Мюлер и стреля силно по земя, но Бюрки с една ръка изчисти встрани топката.

В 58-ата минута Жером Боатенг не се намеси добре. Топката попадна в Халанд и той стреля мощно по диагонала, но топката се отби леко в лакътя на германския бранител и отиде в корнер. Реферът Щийбер обаче не бе консултиран, че има нередовна намеса и играта продължи по план. Двубоят за Холанд приключи в 71-вата, когато той напусна заради проблеми, като накуцваше. Рафаел Герейро стреля от пряк свободен удар в 75-ата минута, но топката бе лесно уловена от Нойер. В 77-ата Джан потърси с центриране отдясно Торган Азар, който засече топката, но би в аут, а  и страничният съдия вдигна флага си за засада, която беше факт.

Натискът на Борусия продължи с пълни темпове, а мощен удар на Дахуд бе избит с дясната ръка от Мануел Нойер в 81-ата минута. Секунди по-късно, в следствие на амбицията на Дортмунд да атакува неспирно, то оставаха много празни пространства за своя опонент. Тогава Левандовски получи в половината на Дортмунд и напредна. Хумелс го маркира, но последва удар край тялото на германския бранител, като топката се отби в десния страничен стълб на Бюрки.

В добавеното време на срещата Роберт Левандовски влезе в единоборство "рамо в рамо" с Мануел Аканджи, но реферът Щийбер прецени, че нарушение няма и играта продължи.

Стартови състави на двата отбора:

Борусия Дортмунд: Роман Бюрки – Лукаш Пишчек, Мануел Аканджи, Матс Хумелс - Ашраф Хакими, Томас Дилейни, Махмуд Дахуд, Рафаел Герейро, Юлиан Брандт, Торган Азар, Ерлинг Халанд

Треньор: Люсиен Фавр

Байерн Мюнхен: Мануел Нойер – Бенжамен Павар, Жером Боатенг, Дейвид Алаба, Алфонсо Дейвис – Джошуа Кимих, Леон Горецка, Кингсли Коман, Томас Мюлер, Серж Гнабри – Роберт Левандовски

Треньор: Ханзи Флик