Отборът на Байер Леверкузен надигра гостуващия Борусия Дортмунд с резултат 2:1 в мач от 17-и кръг на германската Бундеслига. В 14-ата Муса Диаби откри, но в 67-ата минута Юлиан Брандт изравни. Все пак десет минути преди края на двубоя 17-годишния Флориан Вирц донесе успеха за "аспирините.

Gulliver/GettyImages
32 снимки

И двата отбора имаха своите добри ситуации, но като цяло домакините бяха по-настоятелни в търсене на победата и донякъде заслужено стигнаха до успеха. "Аспирините" изиграха отлично първо полувреме и поведоха, но през втората част те дадоха инициативата на Борусия, които успяха да изравнят. Все пак възпитанциите на Петер Бош дочакаха търпеливо своя момент, с което си заслужиха и трите точки.

С тази победа Леверкузен записа първа победа за новата година се изкачи временно на тората позиция с актив от 32 точки. Дортмунд остават 4-и с 29 пункта. В следващия кръг "аспирините" приемат Волфсбург, докато "вестфалци" гостуват на съименниците си от Мьонхенгладбах.

Първият удар към една от двете врати дойде още във втората минута, когато Флориан Вирц стреля от границата на наказателното поле, но с добра намеса се отчете вратарят Роман Бюрки.

В ответната атака Лукаш Храдецки излезе доста рисково, за да пресече подаване за Ерлинг Халанд, като първончално имаше проблеми, но все пак успя да подаде на съотборник.

Двата отбора атакуваха масирано в първите минути, но последва лек спад в темпото.

Така се стигна до 14-ата минута, когато "аспирините"откриха. Чарлс Арангис свали с глава топката към Леон Бейли след опит за дълго подаване от вратаря на гостите Бюрки. След това ямаецът даде превъзходен пас от около 50 метра за Муса Диаби, който си поведе добре топката и останал сам срещу стража на Борусия реализира - 1:0.

Десет минути след това Борусия организира добра атака, която премина през Марко Ройс и Джейдън Санчо, като англичанинът стреля и опита да намери далечния ъгъл по диагонала, а малко не ситгна на Халанд да засече във вратата. Минута след това изстрел на Юлиан Бранд премина над вратата на Храдецки.

Атаките към двете врати не спираха и беше ред на домакините отново да погледнат в предни позиции. Флориан Вирц комбинира с Диаби отдясно в наказателното поле, като голмайсторът на гостите стреля силн в близкия ъгъл на Бюрки, но вратарят изби. Последва удар на Лукас Аларио, който бе блокиран в корнер. Шут на Адиен Амири в 32-ата минута бе уловен от Бюрки.

Три минути след това "аспирините"бяха близо до втори гол. Муса Диаби буквално прегази по ддесния фланг Томас Дилейни и Матс Хумелс, влезе в наказателното поле и стреля, като Бюрки парира,  но топката премина между краката му и се насочи към вратата, но все пак успя да я улови.

В края на първата част домакините бяха по-настоятелния тим и имаха две нови чудесни ситуации за попадение. В 43-ата минута изключително активния Диаби стреля от дистанция, но Бюрки боксира. Минута след това отново той центрира отдясно в наказателното поле, където Аларио изпревари Мануел Аканджи и засече с глава, но отново Бюрки успя да се намеси.

През втората част гостите взеха превес в търсене на изравняването, но до чисти голови положения така и не можеха да стигнат.

В 67-ата минута обаче натискът на "вестфалци" даде резултат и те успяха да изравнят. Домакините сбъркаха при изнасянето на топката и тя се озова в бившия играч на тима Юлиан Брандт, който с чудесен удар от дъгата пред наказателното поле я запрати във вратата на Храдецки - 1:1.

Само минута след това гостите можеха да постигнат и пълния обрат, като отново Брандт имаше шанс да се разпише, но ударът му отблизо на далечната греда бе блокиран на Едмонд Тапсоба на голлинията.

В 70-ата минута шут на Джейдън Санчо премина близо до гредата. Малко след това той безаменен от Джвани Рейна.

В 75-ата минута Диаби проби добре отляво, влезе в наказателното поле и стреля, но Бюрки се намеси.

Въпреки че Дортмунд атакуваше и търсеше пълния обрат, домакините бяха тези, които стигнаха до ново попадение десет минути преди края на редовното време. Муса Диаби и резерната Патрик Шик комбинираха добре на левия фланг, след което голмайсторът за Байер намери връхлитащия на скорост Флориан Вирц, който напредна добре и с чудесен изстрел от границата на наказателното поле попари Бюрки за 2:1.

До края на двубоя Борусия така и не успя да осъществи нещо опасно в предни позиции и донякъде заслужено загуби двубоя.

FT | БАЙЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – БОРУСИЯ ДОРТМУНД 2:1 | КЛАСИРАНЕ В БУНДЕСЛИГАТА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

1:0 Муса Диаби 14'

1:1 Юлиан Брандт 67'

2:1 Флориан Вирц 80'

Стартови състави на двата отбора:

БАЙЕР ЛЕВЕРКУЗЕН (4-3-3): 1. Лукаш Храдецки – 8. Ларс Бендер, 4. Джонатан Та, 12. Едмонд Тапсода, 18. Вендел – 27. Флориан Вирц, 20. Чарлс Арангис (к), 11. Надием Амири – 19. Муса Диаби, 13. Лукас Аларио, 9. Леон Бейли

Старши треньор: Петер Бош

БОРУСИЯ ДОРТМУНД (4-2-3-1): 1. Роман Бюрки – 13. Рафаел Герейро, 15. Матс Хумелс, 16. Мануел Аканджи, 24. Тома Мюние – 6. Томас Дилейни, 22. Джуд Белингам – 19. Юлиан Брандт, 11. Марко Ройс (к), 7. Джейдън Санчо – 9. Ерлинг Халанд

Старши треньор: Един Терзич

Главен съдия: Феликс Цвайер, Германия