Младият отбор на Байер Леверкузен изнесе изключителен мач при гостуването си срещу РБ Лайпциг в последния двубой от 29-ия кръг на Бундеслигата. Насред „Ред Бул Арена” „аспирините” на Хайко Херлих унижиха един от преките си конкуренти за място в топ 4 с категоричното 4:1. „Биковете” откриха резултата сравнително рано в мача, а това отприщи истински рецитал от Леверкузен, който постигна първа победа над този съперник в германския елит.

В центъра на събитията за победителите отново бяха обичайните заподозрени – Юлиан Брандт вкара гол и даде астенция, а младият Кай Хаверц, Кевин Фоланд и Панайотис Рецос отбелязаха останалите голове. Голямата звезда Леон Бейл също се отчете с голово подаване.

Съперниците изобщо не си поплюваха и атаките започнаха да се редят още от първите минути. Изстрел с глава на Юлиан Баумгартлингер от Байер бе спасен по прекрасен начин от Петер Гулачи в 4-ата минута, а след четвърт час Наби Кейта от домакините бе опасно близо до гол с далечен шут.

Лайпциг откри резултата в 17-ата след добра комбинация между Юсуф Поулсен и Марсел Сабицер. Австриецът догони паса при дъгата и моментално стреля ниско и прецизно по тревата – 1:0.

Оттам насетне гостите тотално иззеха инициативата. Те имаха един куп чисти положения, преди най-сетне да изравнят в последната минута от първата част. Тогава Леверкузен поде бърза контраатака отдясно чрез Бейли, който пробяга доста терен, а после елегантно копна топката към дъгата, където 19-годишният Хаверц я посрещна атрактивно с воле и я заби в долния десен ъгъл – 1:1.

След почивката последва  истински блицкриг от „аспирините”. В 51-ата минута Брандт се възползва от жестоко неразбирателство между централните защитници на съперника, които се може би опитваха да гардират топката за вратаря. Талантът изскочи между тях и нанесе кинжален шут долни ляв ъгъл – 1:2.

Пет минути по-късно преднината на Байер набъбна още повече. Гостите стигнаха до пряк свободен удар отляво по атаката, а защитниците на Лайпциг не успяха да изчистят топката, която продължи движението си в пеналта. Така тя се озова у Рецос, чийто диагонален шут мина през купа от тела и изненада Гулачи – 1:3.

Интригата до голяма степен приключи в 69-ата минута с четвъртия гол на Леверкузен. Брандт се измъкна отдясно и получи на скорост в наказателното поле. Русокосото крило интелигентно сви подаването си назад към точката на дузпата, а тъкмо там дебнеше Фоланд. Шутът на нападателя не остави никакви шансове на Гулачи – 1:4.

Така в класирането Байер Леверкузен събра 48 точки на сметката си и изскочи на 4-ото място, като има преднина от 2 точки пред Айнтрахт Франкфурт и Лайпциг.  Третият Борусия Дортмунд не е чак толкова далеч напред с 51, а вторият Шалке 04 също е в обсег – 52 пункта.