С много треперене Борусия би предпоследния в Германия

Публикувана в 23:25 на 17 март 2017 2875 0

Борусия Дортмунд се реваншира на феновете си след загубата от Херта в миналия кръг на Бундеслигата и в 25-ия надигра с 1:0 гостуващия Инголщад. Единственото попадение бе дело на Пиер-Емерик Обамеянг и падна рано в двубоя, като габонският национал вече има 23 в шампионата и води при реализаторите (втори с 21 е Роберт Левандовски).

Буквално с първата си опасна атака в срещата, Дортмунд откри резултата за радост на своите фенове. В 14-ата минута Марсел Шмелцер проби на скорост отляво и центрира по тревата, а Пиер-Емерик Обамеянг изпревари пазача си и с премерен изстрел прониза долния десен ъгъл – 1:0.

Въпреки неприятното начало, гостите показаха воля да променят статуквото. В 19-ата минута Марвин Матип засече с глава центриране към вратата на Роман Бюрки, който трябваше да показва завиден рефлекс. Малко по-късно, в 27-ата Матю Леки бе оставен без опека пред вратарско поле и също стреля с глава, за своя жалост покрай левия стълб.

Дортмунд отвърна с опасна атака отляво две минути по-късно, при която Шмелцер центрира, а след известен карамбол Гонсало Кастро стреля към вратата. Ударът му беше блокиран, а рикоширалата топка падна у Ерик Дурм, който пробва мощен шут по диагонала, прелетял над целта.

В 39-ата минута Инголщад като по чудо не стигна до изравняването. Лескано направи хубав рейд отляво и центрира прострелно. Вратарят Бюрки се хвърли да избива, като насочи топката право в краката на Сони Кител. Нападателят побърза да нанесе изстрел, ала Бюрки вече се беше изправил и смело се хвърли в краката му, за да отрази.

В началото на втората част реферът Даниел Зийберт подмина чиста дузпа в полза на гостите. Шест минути след подновяването на играта защитниците пред Бюрки допуснаха Леки да овладее в наказателното поле. Австралиецът излезе сам срещу затичалия се вратар и поведе встрани, а Бюрки, без да може да овладее набраната инерция, го отнесе с краката си. Въпреки това Зийберт не видя основание да свири наказателен удар, което доведе до сериозни протести от играчите в червени екипи.

В 54-ата минута Борусия изпусна чудесен шанс след статично положение да удвои аванса си. Сократис Папастатопулос стреля с глава, като Мартин Хансен само изгледа как топката прелетя встрани в аут.

Борусия продължи да натиска методично, макар и не толкова пламенно както преди. Очевиден беше стремежът на „жълто-черните“ да предотвратят нови грешки пред вратата си, с което играчите на Томас Тухел се справиха сравнително успешно.

В заключителния четвърт час реферът Зийберт подмина и дузпа в полза на Дортмунд, след като Паскал Грос определено игра с ръка в наказателното поле на Инголщад.

Точно в последните секунди на продължението Леки получи поредната възможност да се реваншира за пропуските. Бюрки излезе недобре, за да боксира центриране и го сервира право на австралиеца около точката на дузпата. Шутът на Леки обаче отлетя високо в трибуните и съдията свири край на мача.

Победата временно приближи Дортмунд на 3 точки от втория РБ Лайпциг, който има 49 пункта на сметката си и се готви за своя мач от кръга срещу Вердер Бремен. Лидерът Байерн Мюнхен е далеч напред с 59 точки.

Инголщад е предпоследен във временното класиране с 19 точки, на четири пред последния Дармщад. 15-ият Вердер и 16-ият Хамбургер имат по 26 точки.