РБ Лайпциг и Херта Берлин не се победиха, но изиграха динамичен мач, който завърши 2:2 в среща от междинния 28-и кръг на германската Бундеслига. В деветата минута Марко Груич откри резултата, а в 24-ата Лукас Клостерман изравни. В началото на втората част домакините останаха в намаел състав, след като Марсел Халстенберг бе изгонен, но малко по-късно Патрик Шик направи пълен обрат, но в заключителните минути на двубоя резервата Кжищоф Пионтек изравни от дузпа.

След подновяването на шампионата „биковете“ записаха равенство 1:1 като домакин на Фреайбург, но през уикенда разбиха като гост с 5:0 отбора на Майнц. По този начин тимът, воден от Юлиан Нагелсман, заема 3-то място в класирането с актив от 54 точки, на десет от лидера Байерн, но и с мач в запас.

Столичани пък записаха две резултатни поредни победи и надвиха с 3:0 Хофенхайм с 4:0 Унион Берлин. Те са 11-ти с 34 точки преди този мач.

Срещата започна в нормално темпо, като двата отбора не предриемаха никакви рискове.

Първият удар към една от двете врати дойде в седмата минута, когато Конрад Лаймер стреля извън наказателното поле, но право в ръцете на вратаря на гостите Руне Ярстайн.

В 9-ата минута обаче Херта откри резултата. Марвин Платенхарт центрира от ъглов удар в наказателното поле, където Марко Груич бе оставен съвсем сам и само подложи крак, за да реализира във вратата на Петер Гулачи - 0:1.

Три минути след гола обаче бе извършена принудителна промяна в състава на столичани. Човекът, който донесе центрирането за гола - Марвин Платенхарт напусна контузен, а неговото място зае Максимилиан Мителщад.

РБ Лайпциг реагира на инкасираното попадение и въстанови равенството. В 24-ата минута Кристофър Нкунку центрира от ъглов удар, при което Лукас Клостерман стреля с глава и отбеляза във вратата на Руне Ярстайн

В 37-ата минута Марсел Забицер стреля опасно от фаул, топката рикошира в стената и излезе в ъглов удар.

Три минути по-късно Херта организира бърза атака по десния фланг. Доди Лукебакио намери Ведад Ибишевич в наказателното поле, след което ветеранът нанесе плътен удар, но топката премина над вратата.

В заключителните минути на първата част Марсел Халстенберг нанесе мощен удар от пряк свободен удар, но Руне Ярстайн улови.

Втората част започна в спокойно темпо и двата отбора не успяваха да намерят верния път към една от вратите. В 56-ата минута  забеляза, че Гулачи не е на линията си, но не успя да насочи добре топката и тя прелетя на метри над напречната греда.

В 63-ата минута домакините останаха в намален състав, след като Марсел Хастенберг получи втори жълт картон за нарушение в центъра на терена.

Въпреки че РБ Лайпциг останаха с човек по-малко, домакините направиха пълен обрат. В 68-ата минута Патрик Шик стреля от границата на наказателното поле, след което Руне Ярстайн направи нелепан грешка, след като улови в първия момент топката, но след това хвърли във вратата си.

В 81-ата минута Херта получи правото да изпълни дузпа. Матеус Куня навлезе в наказателното поле и бе фаулиран от Люкман. Зад топката застана резервата Кжищоф Пионтек и с точен изстрел в долния десен ъгъл полякът възстанови равенството.

До края на двубоя двамата вратари не бяха застрашени и резултатът се запази - 2:2. РБ Лайпциг продължава остава на третата позиция с актив от 55 точки, докато Херта е на десетата позиция с 35 пункта.

РБ ЛАЙПЦИГ- ХЕРТА БЕРЛИН 2:2

0:1 Марко Груич 9'

1:1 Лукас Клостерман 24'

2:1 Патрик Шик 68'

2:2 Кжищоф Пионтек 81'-д.

Стартови състави на двата отбора:

РБ ЛАЙПЦИГ (4-4-2): 1. Петер Гулачи – 27. Конрад Лаймер, 16. Лукас Клостерман, 5. Даю Упамекано, 23. Марсел Хастенберг – 7. Марсел Сабицер (к), 44. Кевин Кампъл, 23. Дани Олмо, 18. Кристофър Нкунку – 21. Патрик Шик, 11. Тимо Вернер

Стари треньор: Юлиан Нагелсман

ХЕРТА БЕРЛИН (4-2-3-1): 22. Руне Ярстайн – 21. Марвин Платенхарт, 25. Жордан Торунарига, 20. Дедрик Боята, 2. Петер Пекарик – 3. Пер Шелберд, 15. Марко Груич – 26. Матеус Куня, 6. Владимир Дарида, 28. Доди Лукебакио – 19. Ведад Ибишевич (к)