Датата 8 юли явно носи късмет на националния отбор на Германия по футбол. След като на този ден Бундестимът прави решителна крачка към финала на Мондиала в Бразилия през 2014 година, налагайки се със 7:1 над домакините, години по-рано, на същия ден на Световното в Италия през 1990-а немците ликуват, след като се качват на световния връх.

Това е третата световна титла за Германия, която я завоюва след успех с 1:0 над Аржентина. Предвождани от легендарния Франц Бекенбауер немците демонстрира постоянство по време на шампионата, провеждащ се на Апенините. Излезли като лидер от Група D, германците взимат скалповете на Холандия, Чехословакия и Англия във фазата на директните елиминации и така си гарантират мач с Аржентина на финала. „Гаучосите“ на свой ред се справят успешно с Бразилия, Югославия и домакините от Италия, за да стигнат до решителния двубой.

Така на 8 юли на стадио „Олимпко“ в Рим пред около 74 000 зрители Едгардо Конесал Мендес дава първия съдийски сигнал. Получава се сравнително равностоен мач, като няма изобилие на опасни положения. Стига до 84-ата минута, когато главният рефер вижда нарушение срещу Фьолер и отсъжда дузпа в полза на Бундестима. Възникват редица полемики на терена във връзка с коректността на реферското отсъждане, не липсват и коментари след мача дали посочването на бялата точка не е било пресилено. В края на краищата Андреас Бреме се наема с изпълнението и оплита топката в мрежата на Йон Андони Гойкоечея за 1:0.

Задачата на Аржентина става още по-сложна с оглед малкото оставащо време до края, както и с оглед на факта, че Марадона и компания са с човек по-малко. В 65-ата минута Педро Монсон е изгонен с червен картон. Драмата става пълна, след като в 87-ата минута Густаво Десоти последва примера на съотборника си и преждевременно се прибира в съблекалните след като удря при спряла игра Юрен Колер.

До края на мача Лотар Матеус и останалите в немските редици успяват да опазят крехката си преднина, а след последния сигнал Германия ликува с третата си световна титла. Аржентина не успява да защити трофея.

По ирония на съдбата и четвъртата си световна титла Германия спечели срещу Аржентина.