Дер Класикер не разочарова! Отборите на Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд изиграха страхотен двубой, който беше спечелен от "баварците" с резултат 4:2 , въпреки изоставаха с 0:2 до деветата минута след две попадения на Ерлинг Халанд. Роберт Левандовски върна едно попадение в 26-ата, а след това изравни в 44-ата минута след точно изпълнена дузпа. Леон Горецка направи обрата пълен в 88-ата, а Левандовски оформи хеттрика си и крайния резултат в 90-ата минута.

Gulliver/GettyImages
64 снимки

И двата тима не разочароваха, като до последния момент изглеждаше, че срещата ще завърши наравно. В крайна сметка обаче Байерн показа, че иска повече победата и отбеляза две попадения за две минути. Нещата можеше и да са различни, ако при 2:0 Борусия беше отбелязал и трети гол в една ситуация, а в ответната атака домакините намалиха на 1:2. При 2:2 в 88-ата пък главният съдия подмина очевидно нарушение в полза на Дортмунд, като отново веднага след това "баварците" стигнаха до обрата. Звездата на гостите Халанд пък бе заменен принудително следд час игра заради контузия.

С тази победа Байерн отново излезе лидер в класирането с актив от 55 точки, с две повече от РБ Лайпциг. Дортмунд остава на шесто място с 39 точки, на четири от Топ 4.

КЛАСИРАНЕ В БУНДЕСЛИГАТА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Борусия стартира изключително силно двубоя и успя да излезе напред в резултата още във втората минута и то с първия удар към някоя от двете врати. Тома Мюние прати топката към границата нанаказателното поле, където Жером Боатенг не успя да изчисти добре, след което Томас Дилейни намери с дено докодване Ерлинг Халанд. Нападателят шутира, получи се рикошет в Боатенг и топката влетя в долния ляв ъгъл на Мануел Нойер - 0:1.

В следващите минути Байерн опита да наложи натиск, но в 9-ата минута „жълто-черните“ стигнаха и до второ попадение. Те организираха чудесна атака, при която Нико Шулц получи пас в половината на „баварците“ и изведе отляво в наказателно поле Торган Азар. Белгиецът пък пусна пас за Халанд, който не сбърка на празна врата за 0:2.​

Веднага след второто попадение „баварците“ се хвърлиха в атаки, като с пропуски се отчетоха Лерой Сане и Роберт Левандовски.

„Вестфалци“ можеха да стигнат до трето попадение в 25-ата минута, когато организираха отлична контраатака, само че Тома Мюние не успя да подаде точно към оставения сам пред вратата Халанд.

Само минута по-късно Байерн се върна в мача. Кингсли Коман комбинира с Джаошуа Кимих в половината на Борусия, а след това топката достигна и до Сане отдясно. Бившият играч на Манчестър Сити финтира Шулц и центрира към далечната греда, където Левандовски засече на опразнената врата – 1:2.

В 33-ата минута отново полякът опита да отправи опасен изстрел към вратата на Марвин Хитц, но бе блокиран в последния момент от защитник на гостите.

Пет минути преди края на първата част Левандовски овладя пред наказателното поле и обръщайки се с лице към вратата шутира, но над напречната греда.

В 43-ата минута Байерн получи право да изпълни дузпа. Махмуд Дауд препъна Коман в наказателното поле, но първоначално ситуацията бе подмината. След преразглеждане на ситуацията със ситемата ВАР обаче наказателният удар бе отсъден. Зад топката застана Левандовски, който не сгреши, вкарвайки своя гол №30 през сезона в Бундеслигата - 2:2.

Първата опасна ситуация за втората част бе на сметката на гостите. В 47-ата минута Шулц центрира отляво в наказателното поле, където Халанд остана под топката, но на далечната греда Азар стреля от въздуха, но от външната страна на мрежата на Нойер.

Само минута след това Байерн можеше да направи пълен обрат, когато вратарят на Дортмунд Марвин Хитц не улови кълбото от привидно лесна ситуация, но Коман не успя да се възползва.

Малко след това Марко Ройс падна в наказателното поле, но съдията подмина ситуацията. На повторенията обаче се видя, че можеше и да бъде отсъден наказателен удар. ВАР обаче не се намеси.

В следващите минути играта се развиваше предимно в центъра и опасности пред двете врати липсваха.

След точно час игра обаче се наложи да бъде извършена принудителна смяна в Борусия. Боатенг застъпа Халанд, заради което младокът трябваше да напусне игра с подут крак. При смяната си скандинавецът изглеждаше добре, но изглеждаше, че смяната му беше с превантивна цел, тъй като във вторник предстои мач със Севиля от Шампионската лига. Неговото място зае Штефан Тигес. Юлиан Брандт замени пък Торган Азар.

В 63-ата минута Левандовски стреля от дистанция, но над вратата.

Три минути след това Серж Гнабри замени Кингсли Коман. Двадесет минути преди края на редовното време за Борусия пък се появиха Джуд Белингам и Матеу Морей, които замениха Томас Дилейни и Дан-Аксел Загаду. В същото време с контузия напусна и Боатенг. Неговото място зае Хави Мартинес. Малко по-късно Рейнер смени Марко Ройс в тима на "жълто-черните".

В 78-ата минута резервата Серж Гнабри стреля извън наказателното поле, но сабо и неточно.

В 88-ата минута обрата стана пълен. Томас Мюлер опита да центрира, но топката бе отбита от играч на гостите и попадна на крака на Леон Горецка, който с плътен изстрел не сбърка – 3:2. „Жълто-черните“ обаче имаха големи основания попадението да бъде отменено, защото секунди преди това тяхна атака беше спряна - според тях с нарушение срещу Емре Джан. Реферът Марко Фритц обаче не уважи жалбите на играчите на гостите.

Само две минути след това Байерн организира контраатака. Левандовски намери на левия фланг Алфонсо Дейвис, който напредна и след това подаде на поляка пред наказателното поле, а той с чудесен изстрел отбеляза в долния десен ъгъл за Хитц за крайното 4:2.

FT | БАЙЕРН МЮНХЕН – БОРУСИЯ ДОРТМУНД 4:2

0:1 Ерлинг Халанд 2'

0:2 Ерлинг Халанд 9'

1:2 Роберт Левандовски 26'

2:2 Роберт Левандовски (дузпа) 44'

3:2 Леон Горецка 88'

4:2 Роберт Левандовски 90'

Стартови състави на двата отбора:

БАЙЕРН МЮНХЕН (4-2-3-1): 1. Мануел Нойер - 4. Никлас Зюле, 17. Жером Боатенг, 27. Дейвид Алаба, 19. Алфонсо Дейвис - 18. Леон Горецка, 6. Джошуа Кимих - 10. Лерой Сане, 25. Томас Мюлер, 29. Кингсли Коман - 9. Роберт Левандовски

Старши треньор: Ханс-Дитер Флик

БОРУСИЯ ДОРТМУНД (4-2-3-1): 35. Марвин Хитц - 14. Нико Шулц, 5. Дан-Аксел Загаду, 15. Матс Хумелс, 2. Тома Мюние - 6. Томас Дилейни, 23. Емре Джан - 10. Торган Азар, 8. Махмуд Дауд, 11. Марко Ройс (к) - 9. Ерлинг Халанд