Шампионът на Франция Монако трябваше да преодолее неубедителен старт, но все пак започна успешно защитата на титлата си през сезон 2017/2018. В откриващия мач за Лига 1 „монегаските” на Леонардо Жардим се наложиха с 3:2 над Тулуза у дома, като на два пъти в срещата изоставаха в резултата.

Тимът от Княжеството заложи в стартовия си състав и на двете звезди в предни позиции – Килиан Мбапе и Радамел Фалкао, а това в крайна сметка наклони везните в тяхна полза. Мнозина не очакваха, че двубоят ще бъде чак толкова напечен за Монако, а не малка заслуга за това имаше и противниковият страж – едва 18-годишният Албан Лафонт.

Тулуза шокира домакините още в 6-ата минута, когато Корентен Жан изпълни корнер отляво по атаката. Центрирането не беше нещо особено, но защитниците пред Даниел Субашич твърде лековато позволиха на топката да стигне до намиращия се пред дъгата Анди Делор. Нападателят с гърди изведе Зинедин Машаш на чиста позиция, а халфът с красив удар по диагонала откри – 1:0.

Монако веднага се вдигна на щурм и в 14-ата минута младият Лафонт отрази по убедителен начин тежък шут на Мбапе. Четири минути по-късно Рони Лопес отправи кинжален шут от дистанция, който премина на по-малко от метър покрай десния стълб на Тулуза.

Секунди по-късно Стийв Яго действа крайно самоотвержено, след като Рони Лопес се отскубна отдясно, взаимодейства с Мбапе и излезе на позиция за центриране до вратарското поле. Кълбото бе насочено към дебнещия Фалкао, а Яго в последния миг пресече подаването и го изби в корнер.

Именно след ъглов удар в 28-ата минута Монако изравни. Жоао Моутиньо изпълни отляво по атаката и намери по перфектен начин Жемерсон при близката греда. Бразилецът стреля по диагонала покрай разперените ръце на Лафонт – 1:1.

„Монегаските” продължиха да натискат и в 33-ата минута пред вратата на Лафонт се разрази жестоко меле. Мубандже не бе никак далеч от това да си отбележи неволен автогол, като 18-годишният страж се хвърли да улавя.

Второто полувреме започна ранна опасност за Монако. В 49-ата минута Тома Лемар шутира доста коварно от пряк свободен удар, а Лафонт се намеси само защото изстрелът бе в неговия ъгъл. Кълбото се бе насочило към сглобката, а младокът се справи впечатляващо.

Буквално от нищото Тулуза отново излезе напред само 4 минути по-късно. Джибрил Сидибе загуби лековато топката в центъра, а Джими Дурмаз използва възможността да напредне не много бързо отляво. Той комбинира с Анди Делор, който овляда пред дъгата и като на шега изпрати безкрайно прецизен изстрел в долния десен ъгъл. Субашич реагира навреме, но нямаше шансове – 1:2.

Точно в тези мигове Мбапе и Фалкао показаха своята стойност за Монако. Пет минути след попадението за противника французинът съхрани топката отляво, задържа я и в точния миг с пета продължи за пробиващия зад гърба му Жорже. Крайният защитник центрира чудесно към далечната греда, където между двама защитници Фалкао стреля много мощно с глава – 2:2.

Десетина минути по-късно пълният обрат стана факт. Моутиньо записа втора асистенция, като центрира от пряк свободен удар, а централният бранител Камил Глик отклони топката минимално с глава. Това бе достатъчно, за да не даде шанс на Лафонт да реагира навреме и кълбото се оплете в мрежата.

Монако контролираше мача изцяло до края, като дълбоко в добавеното време резервата Гуидо Карийо пропусна съвсем да успокои домакините. Още веднъж Лафонт се прояви чудесно и спаси шута на аржентинеца.