Швейцария победи с 3:1 Турция в мач от група "А" на UEFA EURO 2020. Головете за "часовникарите" вкараха Харис Сеферович (6) и Джердан Шакири (26, 68). Ирхан Джан Кавенджи (62) се разписа за тима на Шенол Гюнеш. Победата обаче не беше достатъчна на Швейцария за второто място в групата и отборът ще се надява да продължи в следващата фаза като се нареди сред най-добрите трети отбори. Турция остана на последното четвърто място в групата и отпадна от европейското първенство.

КРАЙНО КЛАСИРАНЕ В ГРУПА "А"

Футболистите на Турция започнаха по-активно мача и още в началните минути се наложи на Ян Зомер да се намесва след хубав удар на Каан Айхан. В 6-ата минута обаче бяха изненадани от фантастичен шут по диагонала на Харис Сеферович, който мина между краката на Демирал и влетя в долния ляв ъгъл на Чакър за 1:0.

Турците опитаха да отвърнат на удара, но бяха отчаяни отново от блестящия Ян Зомер, който спаси коварен шут на Мерт Мюлдур в 15-ата минута. Озан Туфан също опита да обстрелва вратата на съперника, но мерникът му изневери.

Швейцарците обаче показаха часовникарска точност и в 26-ата минута поведоха с 2:0 след прецизен шут на Джердан Шакири. Той получи топката около дъгата пред наказателното поле и майсторски я оплете в горния ляв ъгъл на Чакър.

Две минути след гола Шакири пропусна да направи резултата класически. Контраатака завари неподготвена турската защита и Шакири излезе фронтално срещу Чакър. Той реши да стреля вместо да подаде на нахлуващия Цубер, но ударът му бе избит в корнер. Футболистите на южната ни съседка не се отказаха да атакуват, но вездесъщият Ян Зомер ги отчая. В 33-ата минута той отрази поредния опасен шут на Мюлдур, който стреля в близкия му ъгъл.

В началото на втората част пред Швейцария отново се откриха шансове за трето попадение, но вратарят Угурджан Чакър не позволи да бъде преодолян, спасявайки опасни удари на Цубур, Емболо и Сеферович.

Пропуските на "часовникарите" бяха наказани в 62-ата минута. Ирфан Джан Каведжи върна турския тим в мача с майсторско изпълнение от границата на наказателното поле и този път Зомер беше безпомощен - 2:1.

Надеждите на играчите на Шенол Гюнеш продължиха точно шест минути. Поредна добра контраатака на Швейцария завърши с превъзходно подаване на Цубер към Шакири, който от движение не остави шансове на Чакър - 3:1.

В 77-ата минута гредата спаси турския тим от ново попадение след чудесно изпълнение на Гранит Джака от пряк свободен удар. До края срещата се доиграваше, но радостта на швейцарците след мача не бе пълна, тъй като ще трябва да изчакат последните мачове в другите групи, за да разберат дали ще между четирите най-добри трети отбори.