Абсолютният дебютант на европейски финали Северна Македония инкасира второ поражение от два мача на UEFA EURO 2020. Футболистите на селекционера Игор Ангеловски отстъпиха на Украйна с 1:2 в мач от група С на надпреварата.

От своя страна тимът на Украйна прекъсна кошмарна сериоя от шест поредни загуби на еврофинали и записа първи три точки, запазвайки шансове за продължаване напред в турнира.

Двата отбора изиграха интересен сблъсък на стадион „Национал Арена”, който освен три гола, предложи и множество интересни моменти, в това число и две пропуснати дузпи – по една за двата тима.

Gulliver/Getty/Images
70 снимки

Мачът в румънската столица започна с масиран натиск на символичните домакини от Украйна. Още в първите няколко минути футболистите на Андрий Шевченко стигнаха до няколко корнера пред вратата на Столе Димитриевски, като стражът на северномакедонците на два пъти трябваше да се намесва много сериозно. И в двете ситуации бе замесен Малиновски, който обстрелва вратата от отлични позиции.

Едва в 16-ата минута тимът на Северна Македония стигна до противниковата врата, като след центриране отдясно, Елиф Елмас имаше възможност да стреля, но го направи твърде слабо и неточно, пращайки топката в аут.

Следващата възможност отново бе на сметката на украинците. След бърза атака през центъра, топката бе пратена отдясно, където Андрий Ярмоленко пое и навлезе в наказателното поле. Халфът на Украйна нагласи топката си на левия крак и стреля силно, но в последния момент изстрелът му бе блокиран, а след това Димитриевски боксира далеч от вратата си.

Натискът на Украйна все пак даде резултат в 29-ата минута, когато резултатът в мача бе откри. След поредния корнер, топката бе центриране в наказателното поле, където футболист на Украйна успя да я отклони към далечната греда, където Андрий Ярмоленко бе оставен абсолютно непокрит и от малък ъгъл успя да насочи коженото кълбо в мрежата.

Само пет минути по-късно Украйна удари по своя противник за втори път. Този път Роман Яремчук се измъкна майсторски от засадата и излезе очи в очи с вратаря на Северна Македония и с лекота реализира в близкия ъгъл за 2:0.

Малко преди почивката ветеранът и капитан на Северна Македония Горан Пандев реализира красив гол, прехвърляйки вратаря на Украйна, но попадението правилно бе отменено заради засада.

На почивката селекционерът на Северна Македония Игор Ангеловски извърши две промени във състава си, като в игра се появиха Александър Трайковски и Дарко Чурлинов. Този ход на специалиста раздвижи играта на неговия тим в предни позиции. Северна Македония започна да действа доста по настоятелно в нападение, а в 55-ата минута западните ни съседи стигнаха до дузпа.

Ветеранът Горан Пандев бе съборен в наказателното поле от Александър Караваев, а аржентинският рефер бе категоричен и посочи бялата точка. Зад топката застана Езджан Алиоски, чийто първи удар бе отразен от вратаря на Украйна, но при добавката той не сгреши и намали пасива на своя тим.

В 83-ата минута Украйна стигна до дузпа по изненадващ начин. Украинците получиха правото да изпълнят пряк свободен удар вдясно по нападението си. Топката бе центрирана в наказателното поле, но играч от стената, игра неволно с ръка, прикривайки лицето си. В крайна сметка аржентинският рефер бе принуден да прегледа ситуацията сам, след като реферите, отговарящи за ВАР не успяха да вземат решение. Все пак Рапалини реши да посочи бялата точка, след като видя отново положението.

Руслан Малиновски изпълни наказателният удар, но стражът Столе Димитриевски показа класа и спаси.

Така Северна Македония не успя да запише историческа точка на европейски финали и на практика се сбогува с турнира, въпреки че предстои да изиграе и последния си мач от групата срещу фаворита Нидерландия.

FT УКРАЙНА  СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ 2:1 Класиране Програма

1:0 Ярмоленко 29'

2:0 Яремчук 34'

2:1 Алиоски 57'

Стадион: „Национал Арена”, Букурещ, Румъния

Рефер: Фернандо Андрес Рапалини, Аржентина

Украйна: 1 Бущан, 21 Караваев, 13 Забарни, 22 Матвиенко, 16 Мъколенко, 6 Степаненко, 7 Ярмоленко, 10 Шапаренко, 17 Зинченко, 8 Малиновски, 9 Яремчук

Селекционер: Андрий Шевченко

Северна Македония: 1 Димитревски, 6 Муслиу, 14. Д. Велковски, 13. С Ристовски, 8 Алиоски, 20 Спировски, 5 Адеми, 16 Николов, 17 Барди, 21 Елмас, 10 Пандев