Холандия и Германия ни подариха футболно зрелище от най-висша класа в евроквалификацията от група С, която всички фенове очакваха. Обновеният „бундестим” успя да си тръгне от Амстердам със знаменита победа 2:3, докато домакините със сигурност ще ги боли, след като по страхотен начин успяха да наваксат пасив от 0:2.

Този резултат в известна степен беше отмъщението на германците за онова 0:3, което отнесоха като гости на Холандия през октомври миналата година в Лигата на нациите. Този път немците имаха далеч повече идеи как да се възползват от слабостите в „оранжевата” защита, а ако не бяха намесите и на двамата вратари головото шоу можеше да бъде далеч по-грандиозно.

Срещата беше взривоопасна поначало и доказателството долетя преди да са изминали и 2 минути игра. Серж Гнабри успя да укроти топката на метър-два зад точката на дузпата, след което се извъртя и отправи изстрел през струпалите се пред него бранители. Топката влиташе в до лявата греда, ако не беше чудесния плонж на Яспер Силесен.

Контраатакуващият стил на „бундестима” все по-добре намираше пролуките в холандската защита, а в 15-ата с лека доза шанс гостите откриха. Нико Шулц направи пробив по левия фланг и пусна ниско центриране по тревата. В тичането да заеме позиция Матайс де Лихт се спъна и падна по гръб в наказателното поле, което позволи на Лерой Сане да овладее. Звездата на Манчестър Сити запази хладнокръвие и с шут по диагонала над лявата ръка на вратаря реализира – 0:1.

В следващите минути натискът в оранжево стана съвсем осезаем, а големият длъжник се оказа Райън Бабел. Играчът на Фулъм имаше брилянтен шанс да изравни в 25-ата минута, когато Куинси Промес овладя високата топката, свали я на тревата и разсече немската отбрана с извеждащо подаване. Бабел беше съвсем сам фронтално срещу вратата и опита фалцов шут в далечния ъгъл, ала Мануел Нойер беше блестящ.

Само две минути по-късно Бабел имаше дори по-чиста възможност, която отново пропиля. Дензел Дъмфрийс се бе включил отдясно и центрира към далечната греда, където Бабел избяга от опеката на Тило Керер, за да засече от воле на около 5-6 метра от вратата. Изстрелът му беше насочен право в обсега на Нойер, който с котешки рефлекс боксира.

Много отбори биха се пречупили предвид следващия епизод, защото точно когато домакините диктуваха събитията и владееха инициативата, хрумването на Йоаким Льов да излезе с двама много бързи нападатели сработи още веднъж. В 34-ата минута Антонио Рюдигер метна дълъг пас от собствената половина, а Серж Гнабри се измъкна от засадата и догони топката отляво на фланга.  Срещу него се изправи Върджил ван Дайк, който опита да изтласка играча на Байерн Мюнхен далеч от вратата. Гнабри продължи по границата на наказателното поле и по някакъв начин стреля безупречно над крака на съперника. Топката описа великолепна парабола, за да спре в горния ляв ъгъл – 0:2.

Холандия щеше да рухне тотално, ако в 40-ата минута Силесен не беше перфектен. Гнабри по много находчив начин с пас по тревата изведе Лерой Сане съвсем сам срещу вратаря. Острието на Ман Сити шутира по тревата, а Силесен по почти свръхестествен начин парира с една ръка.

На почивката селекционерът Роналд Куман взе решение да извади Бабел от игра за сметка на много по-бързия Стивън Бергвайн. Още преди тази рокада да е дала първите си плодове „лалетата” се върнаха в мача. В 48-ата минута домакините разиграха късо един корнер отляво по атаката, а Мемфис Депай изпрати перфектно центриране, което Де Лихт с задната част на главата си елегантно отклони в горния ляв ъгъл – 1:2.

Това попадение определено шокира Германия и в следващите минути Холандия имаше пълно господство. Така в 63-ата минута Депай наниза поредния си гол с екипа на родината си. Той намери начин да съхрани, макар и с доза късмет, топката срещу Зюле и Гинтер в наказателното поле. Тя отиде у Джорджинио Вайналдум, който бързичко я върна към Депай. Последният нанесе шут в долния десен ъгъл, за който Нойер нямаше отговор – 2:2.

От този миг нататък темпото спадна съвсем мъничко, защото и двата тима заиграха по-внимателно. Беше очевидно, че само много груба грешка може да промени статуквото и тъкмо така се случи в последната 90-а минута от редовното време. Илкай Гюндоган по страхотен начин намери друга резерва в лицето на Марко Ройс в зоната на Дензел Дъмфрийс, който беше излязъл твърде напред, а Мартен Де Роон не го дублира. Капитанът на Борусия напредна в наказателното поле и сви леко назад за Нико Шулц, който с премерен изстрел реализира в долния ляв ъгъл за крайното 2:3.

Във временното класиране Германия излезе на второ място с 3 точки, колкото има и Холандия след разгрома над Беларус (4:0). Лидер е тимът на Северна Ирландия, който има 6 точки след първите си два мача. Тази вечер островитяните трудно надиграха белорусите с 2:1. Джони Еванс откри резултата у дома в 30-ата минута, а само три по-късно Игор Стасевич изравни. Паритетът се запази чак до 87-ата, когато Джош Мадженис подпечата успеха.